niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lubelskie

Powódź na Lubelszczyźnie: Wały mogą nie wytrzymać

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 czerwca 2010, 19:53

Dziś Wisła przerwała wał koło Annopola. Trzy wsie są pod wodą. Jutro fala dotrze do zrujnowanego przez powódź Wilkowa. – Jesteśmy przerażeni – mówią strażacy pracujący przy umacnianiu wałów. – Szanse na ich utrzymanie są nikłe.

Dziś o godz. 14. został przerwany wał na Wiśle w Popowie koło Annopola. W tym samym miejscu, co dwa tygodnie temu. – Tymczasowe umocnienie, które zbudowaliśmy, zostało zmyte – mówi Justyna Goleń ze straży pożarnej w Kraśniku.

Godzinę później wyrwa miała już 30 metrów. Zalało Popów, Bliskowice i Świeciechów. Strażacy ewakuowali mieszkańców.

Jest duże prawdopodobieństwo, że nie wytrzyma też odbudowany wał w Zastowie Polanowskim, skąd dwa tygodnie temu olbrzymie masy wody dosłownie zatopiły gminy Wilków i Łaziska. W piątek wójt Wilkowa zarządził ewakuację 19 miejscowości. Domy opuścili nieliczni. W okolice Wilkowa wielka woda ma dojść jutro.

– Powiem szczerze, jest gorzej niż przy pierwszej fali – podkreśla Włodzimierz Stańczyk, dyrektor Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody. – Wały są bardzo nasiąknięte wodą. Jest grząsko, a jeszcze przez cały czas leje deszcz.

– Jesteśmy przerażeni prognozami – mówi st. kpt. Ireneusz Kotowski ze straży w Opolu Lubelskim. – W sobotę Wisła ma u nas sięgać 680 cm, w niedzielę i poniedziałek 705 cm. Przy takiej ilości wody i tak fatalnym stanie wałów w powiecie opolskim może dojść do tragedii.

– Obwałowania mogą nie wytrzymać nie tylko w Zastowie Polanowskim, ale też w sąsiednim Zastowie Karczmiskim i w obu Kępach (Gosteckiej i Soleckiej w gm. Łaziska – red.) – wylicza Kotowski.

W Zastowie Karczmiskim są ciocia i babcia Kamila Mazura. – Mieliśmy w niedzielę jechać do nich sprzątać po poprzedniej fali. W domach wszystko gnije, niesamowicie śmierdzi – mówi pan Kamil. – Ale trzeba było odwołać sprzątanie, bo wszyscy szykują się na drugą falę.

Wszędzie non stop pracują strażacy, ochotnicy, żołnierze i więźniowie. – Problem w tym, że do wałów nie ma dojazdu – żali się jeden ze strażaków. – Teren wokół umocnień przypomina bagno.

Niebezpiecznie jest też w Parchatce k. Kazimierza Dolnego. Gdyby tu Wisła wylała, woda może dojść aż do Puław.

– Nie wiem, czy uda się utrzymać wały – przyznaje dyr. Stańczyk. – Oceniam nasze szanse na 50 procent, czyli bardzo nisko.

Walka z pierwszą falą w naszym regionie pochłonęła przeszło 2 mln zł. Ucierpiało ponad 1,9 tys. gospodarstw, głównie w gm. Wilków. Niektórzy mieszkańcy jeszcze nie wrócili do zalanych poprzednio domów.

Powódź na Lubelszczyźnie: Wisła przerwała wał w Popowie koło Annopola (relacja)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
~gość~
Gość
Rydzyk Taxi
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

~gość~
~gość~ (5 czerwca 2010 o 17:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rydzyk Taxi napisał:
.......i teraz Rydzyk i Kaczynski powiedza to wina PO.....bo gdyby rzadzli PiS-iory to by o zadnych powodziach mowy nie byloty się lepiej zastanów! jeżeli dojdzie do władzy Komorowski, to z lubelszczyzny zrobi się jedno wielkie jezioro! a wspaniali warszawiacy będą przyjeżdżać do nas w celach rekreacyjnych! chcesz tego? bo po co się starać?! zrobić z lubelszczyzny skansen, żeby mieszczuchy miały gdzie wakacje spędzać! taaaak, to byłaby mega atrakcja!!! gratuluję ci inteligencji;]

od PiS-u proszę się odczepić!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! niczemu winny nie jest! to przecież Komorowski mówił, że miał PRZYJEMNOŚĆ być na terenach powodziowych! i to jest człowiek, który będzie umiał kierować państwem?! jak on mówi, że zobaczenie ludzkiej krzywdy jest dla niego PRZYJEMNOŚCIĄ!? ludzie! ocknijcie się!!
Rozwiń
Gość
Gość (5 czerwca 2010 o 06:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rydzyk Taxi napisał:
.......i teraz Rydzyk i Kaczynski powiedza to wina PO.....bo gdyby rzadzli PiS-iory to by o zadnych powodziach mowy nie byloNo tak, tu według ciebie winy rządzacych PO-siorów nie ma tylko te znienawidzone przez ciebie i bogaczy PiS-iory zawiniły i ich tragicznie potraktowany przez los ewentualny elektorat.
Rozwiń
Rydzyk Taxi
Rydzyk Taxi (5 czerwca 2010 o 02:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
.......i teraz Rydzyk i Kaczynski powiedza to wina PO.....bo gdyby rzadzli PiS-iory to by o zadnych powodziach mowy nie bylo
Rozwiń
granby
granby (5 czerwca 2010 o 00:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ludzie, zrozumcie, że pomoc to nie polega tylko na wysłaniu używanych szmat do Powodzian.
Może rząd jeśli jest tak dobroduszny niech sfinansuje zatrudnienie na miejscu ludzi, przynajmniej na czas bezpośrednio po powodzi,
którzy będą w stanie organizacyjnie zapanować nad tym co się dzieje z darami i żeby dokładnie zbadać potrzeby mieszkańców,
czego trzeba na dziś a czego nie. Wygląda to na razie tak, że Pan Komorowski i Tusk sobie gadają, a wszystkim i tak zajmują się sami mieszkańcy i instytucje charytatywne, reszta ma to gdzieś...
Rozwiń
retor
retor (4 czerwca 2010 o 23:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Władza jest od tego, by za nasze, niemałe podatki inicjować, wspierać, wspomagać, doradzać ...
Znalazłbym wiele słów.
Mała społeczność np. Wilkowa potrzebuje właśnie wsparcia nawet z Warszawy. Mentalnego, finansowego i sprzętowego. Co to znaczy, że ludzie noszą na plecach worki z piaskiem, a gdzie lotnictwo?, a gdzie barki? Wójt gminy nie posiada takich możliwości, wojewoda chyba tez nie.
Być może najważniejsze nie jest załatanie wałów, lecz powszechna świadomość, że wszyscy zrobili wszystko by to się udało.
A ja czytam w Onecie wynurzenia noblisty: "rozmowa braci Kaczyńskich jest kluczem", słucham ludzi: samolot przyleciał i przerwało wał w Popowie.
Na co nam taka władza?
Wybory to największy obowiązek pełnoletniego obywatela.
Polacy muszą wybrać sobie władzę, która im pomoże w czasie powodzi, a nie walczy o słupki powodzenia, jak to mówi jeden z kandydatów: "Miałem przyjemność odwiedzić zalanych".
Cytat nie dosłowny, z pamięci.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!