Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

18 marca 2012 r.
19:25
Edytuj ten wpis

Powódź w Wilkowie: Ekstra wypłaty dla urzędników

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas
0 8 A A
Gm. Wilków znalazła się pod wodą w 2010 roku. (Jacek Świerczyński/ Archiwum)
Gm. Wilków znalazła się pod wodą w 2010 roku. (Jacek Świerczyński/ Archiwum)

Wójt Wilkowa Grzegorz Teresiński zgodził się, żeby 27 urzędników z jego gminy dostało większe o kilka tysięcy złotych zasiłki niż inni powodzianie – dowiedzieliśmy się.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Nieprawidłowości przy rozdziale zasiłków celowych dla powodzian z gm. Wilków, których majątki zniszczyła Wisła w 2010 roku, opisaliśmy pod koniec lutego. Kontrolerzy NIK zauważyli, że miejscowy Ośrodek Pomocy Społecznej wypłacił w sylwestra i dzień wcześniej 27 pracownikom samorządowym i jednemu poszkodowanemu, zasiłki celowe większe niż powinien.

23 urzędników z gminy oraz czterech pracowników samego OPS dostało po 6 tys. zł, a jedna osoba poszkodowana 5 tys. zł. To w sumie 167 tys. zł. Tymczasem maksymalny zasiłek – zgodnie z ustaleniami samego wójta– nie powinien przekroczyć 2,5 tys. zł na osobę.

Kierowniczka ośrodka z okresu, gdy doszło do nieprawidłowości, już tam nie pracuje. – Podziękowałem jej za pracę i niech to będzie podsumowaniem mojej oceny. W wadliwy sposób udzielała pomocy finansowej i rzeczowej – mówił nam kilka tygodni temu pytany o wyniki kontroli NIK wójt Teresiński.

Tymczasem choć NIK źle oceniła jego nadzór nad działaniami OPS, jednak z wystąpienia pokontrolnego wynikało, że główną odpowiedzialną była kierowniczka ośrodka. Dowiedzieliśmy się jednak, że Teresiński ma swój udział w sprawie. – Wypłata większych zasiłków celowych dla pracowników samorządowych została zaakceptowana przez wójta – potwierdza Barbara Koszałka, rzecznik lubelskiej delegatury NIK.

– Prawo nigdzie nie zostało złamane (6 tys. na osobę można wypłacić na mocy ustaleń rządowych, a te są ważniejsze niż lokalne – red.). Natomiast, jeśli chodzi o ocenę etyczną, to sprawę można różnie oceniać. Moi pracownicy, którzy zostali zalani przez Wisłę, zostali skoszarowani na trzy miesiące w Rogowie i tam byli 24 godziny na dobę do dyspozycji mieszkańców. Mogli pójść na łatwiznę i pracować tylko po osiem godzin. Postanowiłem docenić ich pracę i postawę – tłumaczy wójt Grzegorz Teresiński.

Dlaczego zwykli mieszkańcy mają być pokrzywdzeni? – Proszę spróbować pochodzić w moich butach. Ja ciągle noszę w sercu to, co działo się na powodziowym froncie. Wiele osób nie wie, ale ocenia – dodaje wójt. Pytany, dlaczego urzędnikom, którzy pracowali z poświęceniem, nie dał po prostu nagród, ucina: Brniemy w ślepy zaułek.

Wypłatę większych zasiłków oceniła NIK. – Dowolność postępowania uzasadnia podejrzenie wystąpienia mechanizmów korupcjogennych – podkreślają kontrolerzy.

Kierowniczka ośrodka została zwolniona po tym, gdy okazało się, że sadzonki chmielu i jabłoni dla powodzian trafiły do członków rodziny Ośrodka. Prokurator uznał, że prawa nie złamała.

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 20 marca 2012 o 20:14
to teraz czekamy na prokuratora. Czas najwyższy. Tylko gdzie prokuratura była do tej pory? I policja? Czyżby na prywatkach u wypowiadających się w artykule osób?
Oni okradli nas wszystkich, to były pieniądze z NASZYCH podatków. Trzeba więc ukarać złodziei, a nie udawać, że nic się nie stało.
Avatar
Dana / 19 marca 2012 o 12:10
[quote name='starszy gość' timestamp='1332100497' post='611497']
dopuki przy korycie bedzie peło czy czerwoni korupcja bedzie sie szerzyć na potęge, dla mnie baba powinna trafić za kraty. ale to nie w tych banowo-peruwiańskich realiach. kradną smieją sie w twarz i ciemnote wciskają. najgorsze w tym to, ze ciemny lud i małolaty w to wierzą.
podatkowy oszust rp nr 1 niejaki paligłup jest wzorem dla tysięcy małolatów, którym tvn gówno zrobiło z mózgów ( o czytanie koszernej ich nie posądzam). prezydent z czerwoną małżonką (rodzice SB-ekami byli- nie jest to zadna tajemnica) jest wzorem i ma chyba z 60% poparcie.
k..wa pytam w jakim kraju ja żyje co drugi to deb*** ??
[/quote]
deb***em...to jestes Ty we wlasnej osobie!

Samorzady wybieraja mieszkancy i tutaj zadna partia odgornie nie ma nic do powiedzenia!
To Wy znacie tych lokalnych dzialaczy i to Wy powierzacie im swoj los!


Co zas dotyczy Palikota, to twierdzenie, ze jest oszustem podatkowym, uwazam za zwykle przestepstwo, ktore powinno sie scigac z urzedu!
Dlaczego?...bardzo proste. Nie tylko "politycy" typu Ziobro, ale i rozne prokuratury w kraju zajmowaly sie rewelacjami gloszonymi przez pania Palikot (byla zone posla) i nikt nie znalazl dowodu kompromitujacego!
W takim wypadku nalezy przyjac, ze nie mialo miejsca nic z wczesniej "ujawnionych" rewelacji!

Prawdopodobnie jestes zwyklym nieudacznikiem z zazdrosicia patrzacym na ludzi zaradnych i pracowitych!
[quote name='starszy gość' timestamp='1332100497' post='611497']
dopuki przy korycie bedzie peło czy czerwoni korupcja bedzie sie szerzyć na potęge, dla mnie baba powinna trafić za kraty. ale to nie w tych banowo-peruwiańskich realiach. kradną smieją sie w twarz i ciemnote wciskają. najgorsze w tym to, ze ciemny lud i małolaty w to wierzą.
podatkowy oszust rp nr 1 niejaki paligłup jest wzorem dla tysięcy małolatów, którym tvn gówno zrobiło z mózgów ( o czytanie koszernej ich nie posądzam). prezydent z cze... rozwiń
Avatar
Lidka / 19 marca 2012 o 11:47
Dopiero mi to Amerykę odkryli, w Starostwie było podobnie, sprawdzcie.
Avatar
doda / 19 marca 2012 o 11:15
Pewnie,że o wszystkim wiedział wójt - teraz niech nie rznie głupka! Pracownicy gminy jeżdzą nowymi , super autami, wyjeżdżają za granicę na wczasy.....itd..
Avatar
kl09 / 18 marca 2012 o 21:10
Polnische Wirtschaft !

Po to jesteśmy w UE aby wprowadzać procedury jakie obowiązują w innych lepiej rozwiniętych państwach zachodu.
Trzeba się uczyć od mądrzejszych a nie kozakować i robić jakieś prowizorki.

Władza lokalna powinna mieć gotowe plany i sposób działania na wszelkie wypadki.
Avatar
starszy gość / 18 marca 2012 o 20:54
dopuki przy korycie bedzie peło czy czerwoni korupcja bedzie sie szerzyć na potęge, dla mnie baba powinna trafić za kraty. ale to nie w tych banowo-peruwiańskich realiach. kradną smieją sie w twarz i ciemnote wciskają. najgorsze w tym to, ze ciemny lud i małolaty w to wierzą.
podatkowy oszust rp nr 1 niejaki paligłup jest wzorem dla tysięcy małolatów, którym tvn gówno zrobiło z mózgów ( o czytanie koszernej ich nie posądzam). prezydent z czerwoną małżonką (rodzice SB-ekami byli- nie jest to zadna tajemnica) jest wzorem i ma chyba z 60% poparcie.
k..wa pytam w jakim kraju ja żyje co drugi to deb*** ??
dopuki przy korycie bedzie peło czy czerwoni korupcja bedzie sie szerzyć na potęge, dla mnie baba powinna trafić za kraty. ale to nie w tych banowo-peruwiańskich realiach. kradną smieją sie w twarz i ciemnote wciskają. najgorsze w tym to, ze ciemny lud i małolaty w to wierzą.
podatkowy oszust rp nr 1 niejaki paligłup jest wzorem dla tysięcy małolatów, którym tvn gówno zrobiło z mózgów ( o czytanie koszernej ich nie posądzam). prezydent z czerwoną małżonką (rodzice SB-ekami byli- nie jest to zadna tajemnica) jest wzorem i ma chyba z 60... rozwiń
Avatar
antek / 18 marca 2012 o 20:29
Jak wybrało sie buraka to i się ma, jak się ma.
Avatar
Janusz / 18 marca 2012 o 20:27
I znowu się zaczyna prywata . Co za prostaki ! Normalnie na zachodzie za taki przekręt łby by poleciały a w pow. Opolskim wszystko wolno . Mogę się z każym na tym forum założyć ,że teraz starosta oraz burmistrz będą bronić kolegi jak brata i naściemniają ludziom jak tylko się da . W pow. Opolskim panuje totalna bieda , a tu masz . Parodia rządzenia i prywata .
Avatar
Gość / 20 marca 2012 o 20:14
to teraz czekamy na prokuratora. Czas najwyższy. Tylko gdzie prokuratura była do tej pory? I policja? Czyżby na prywatkach u wypowiadających się w artykule osób?
Oni okradli nas wszystkich, to były pieniądze z NASZYCH podatków. Trzeba więc ukarać złodziei, a nie udawać, że nic się nie stało.
Avatar
Dana / 19 marca 2012 o 12:10
[quote name='starszy gość' timestamp='1332100497' post='611497']
dopuki przy korycie bedzie peło czy czerwoni korupcja bedzie sie szerzyć na potęge, dla mnie baba powinna trafić za kraty. ale to nie w tych banowo-peruwiańskich realiach. kradną smieją sie w twarz i ciemnote wciskają. najgorsze w tym to, ze ciemny lud i małolaty w to wierzą.
podatkowy oszust rp nr 1 niejaki paligłup jest wzorem dla tysięcy małolatów, którym tvn gówno zrobiło z mózgów ( o czytanie koszernej ich nie posądzam). prezydent z czerwoną małżonką (rodzice SB-ekami byli- nie jest to zadna tajemnica) jest wzorem i ma chyba z 60% poparcie.
k..wa pytam w jakim kraju ja żyje co drugi to deb*** ??
[/quote]
deb***em...to jestes Ty we wlasnej osobie!

Samorzady wybieraja mieszkancy i tutaj zadna partia odgornie nie ma nic do powiedzenia!
To Wy znacie tych lokalnych dzialaczy i to Wy powierzacie im swoj los!


Co zas dotyczy Palikota, to twierdzenie, ze jest oszustem podatkowym, uwazam za zwykle przestepstwo, ktore powinno sie scigac z urzedu!
Dlaczego?...bardzo proste. Nie tylko "politycy" typu Ziobro, ale i rozne prokuratury w kraju zajmowaly sie rewelacjami gloszonymi przez pania Palikot (byla zone posla) i nikt nie znalazl dowodu kompromitujacego!
W takim wypadku nalezy przyjac, ze nie mialo miejsca nic z wczesniej "ujawnionych" rewelacji!

Prawdopodobnie jestes zwyklym nieudacznikiem z zazdrosicia patrzacym na ludzi zaradnych i pracowitych!
[quote name='starszy gość' timestamp='1332100497' post='611497']
dopuki przy korycie bedzie peło czy czerwoni korupcja bedzie sie szerzyć na potęge, dla mnie baba powinna trafić za kraty. ale to nie w tych banowo-peruwiańskich realiach. kradną smieją sie w twarz i ciemnote wciskają. najgorsze w tym to, ze ciemny lud i małolaty w to wierzą.
podatkowy oszust rp nr 1 niejaki paligłup jest wzorem dla tysięcy małolatów, którym tvn gówno zrobiło z mózgów ( o czytanie koszernej ich nie posądzam). prezydent z cze... rozwiń
Avatar
Lidka / 19 marca 2012 o 11:47
Dopiero mi to Amerykę odkryli, w Starostwie było podobnie, sprawdzcie.
Avatar
doda / 19 marca 2012 o 11:15
Pewnie,że o wszystkim wiedział wójt - teraz niech nie rznie głupka! Pracownicy gminy jeżdzą nowymi , super autami, wyjeżdżają za granicę na wczasy.....itd..
Avatar
kl09 / 18 marca 2012 o 21:10
Polnische Wirtschaft !

Po to jesteśmy w UE aby wprowadzać procedury jakie obowiązują w innych lepiej rozwiniętych państwach zachodu.
Trzeba się uczyć od mądrzejszych a nie kozakować i robić jakieś prowizorki.

Władza lokalna powinna mieć gotowe plany i sposób działania na wszelkie wypadki.
Avatar
starszy gość / 18 marca 2012 o 20:54
dopuki przy korycie bedzie peło czy czerwoni korupcja bedzie sie szerzyć na potęge, dla mnie baba powinna trafić za kraty. ale to nie w tych banowo-peruwiańskich realiach. kradną smieją sie w twarz i ciemnote wciskają. najgorsze w tym to, ze ciemny lud i małolaty w to wierzą.
podatkowy oszust rp nr 1 niejaki paligłup jest wzorem dla tysięcy małolatów, którym tvn gówno zrobiło z mózgów ( o czytanie koszernej ich nie posądzam). prezydent z czerwoną małżonką (rodzice SB-ekami byli- nie jest to zadna tajemnica) jest wzorem i ma chyba z 60% poparcie.
k..wa pytam w jakim kraju ja żyje co drugi to deb*** ??
dopuki przy korycie bedzie peło czy czerwoni korupcja bedzie sie szerzyć na potęge, dla mnie baba powinna trafić za kraty. ale to nie w tych banowo-peruwiańskich realiach. kradną smieją sie w twarz i ciemnote wciskają. najgorsze w tym to, ze ciemny lud i małolaty w to wierzą.
podatkowy oszust rp nr 1 niejaki paligłup jest wzorem dla tysięcy małolatów, którym tvn gówno zrobiło z mózgów ( o czytanie koszernej ich nie posądzam). prezydent z czerwoną małżonką (rodzice SB-ekami byli- nie jest to zadna tajemnica) jest wzorem i ma chyba z 60... rozwiń
Avatar
antek / 18 marca 2012 o 20:29
Jak wybrało sie buraka to i się ma, jak się ma.
Avatar
Janusz / 18 marca 2012 o 20:27
I znowu się zaczyna prywata . Co za prostaki ! Normalnie na zachodzie za taki przekręt łby by poleciały a w pow. Opolskim wszystko wolno . Mogę się z każym na tym forum założyć ,że teraz starosta oraz burmistrz będą bronić kolegi jak brata i naściemniają ludziom jak tylko się da . W pow. Opolskim panuje totalna bieda , a tu masz . Parodia rządzenia i prywata .