sobota, 17 marca 2018 r.

Lubelskie

Powódź: Zalany Janowiec, zamknięty stary most na Wiśle w Puławach (relacja)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 czerwca 2010, 11:10

Nocą Wisła wdarła się do Janowca i miejscowości Brześce oraz Janowice. Po południu prezydent Puław zdecydował o zamknięciu starego mostu na Wiśle, z powodu zagrożenia drogi dojazdowej.

Wysyłajcie do nas swoje zdjęcia i filmy z powodzi. Czekamy na nie pod adresem: alarm24@dziennikwschodni.pl


Relacja na bieżąco - żeby odświeżyć wciśnij F5


Wtorek, 8 czerwca

22:33 Powódź w Janowcu - zdjęcia nadesłane przez internautkę Kasię

21:20 W ciągu najbliższej doby na Wiśle poniżej Annopola spodziewane są dalsze wzrosty stanów wody - informuje IMGW. Na Wiśle powyżej Annopola oraz w zlewni Wieprza i Bugu po profil Krzyczew na ogół tendencja spadkowa.

20:38 Mieszkańcy gminy Wilków nie mają siły walczyć z żywiołem. Dla nich to już trzeci tydzień powodzi. Pojawiła się informacja, że w łataniu wyrwy w wale w Szczekarkowie ma pomóc śmigłowiec.

20:24 Stan Wisły na Lubelszczyźnie o godz. 20

Wisła w Annopolu 714 cm ( - 7 cm od godz. 17)
Wisła w Puławach 734 cm ( - 1 cm od godz. 17)
Wisła w Dęblinie 629 cm ( - 1 od godz. 14)

19:19 W związku z zamknięciem starego mostu na Wiśle w Puławach ruch pojazdów kierowany jest na ul. 6 Sierpnia, Dęblińską i Nowy Most. Z kolei od strony Góry Puławskiej pojazdy kierują się na Bronowice i Nowy Most.

18:09 Stan Wisły na Lubelszczyźnie o godz. 17

Wisła w Annopolu 721 cm ( - 7 cm od godz. 14)
Wisła w Puławach 735 cm ( - 2 cm od godz. 14)
Wisła w Dęblinie 630 cm ( taki sam stan wody jak o godz. 14)

17:55 567 rodzin z terenów zalanych w wyniku powodzi otrzymało już wsparcie finansowe w kwocie do 6 tys. zł. według informacji Wydziału Polityki Społecznej Urzędu wojewódzkiego w Lublinie w sumie udzielono wsparcia finansowego powodzianom na kwotę 2,88 mln zł.

17:38 Jak czytamy w komunikacie wydanym przez prezydenta Puław stan wody w Wiśle "nadal utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie (736 cm), co powoduje osłabianie wału, jak również innych skarp znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie z wodą. Taka sytuacja wystąpiła w ulicy Piłsudskiego na drodze dojazdowej do "starego” mostu na rzece Wiśle w Puławach." Właśnie z tego powodu prezydent Puław zdecydował o zamknięciu starego mostu.

17:15 Podczas zakończonego przed chwilą posiedzenia sztabu kryzysowego w Puławach zapadła decyzja o zamknięciu z powodu zagrożenia powodziowego starego mostu na Wiśle w Puławach. Most będzie zamknięty dzisiaj od godz. 18 aż do odwołania

16:34 Dziś w akcji przeciwpowodziowej na terenie całego kraju bierze udział 8 tys. strażaków z PSP i OSP, 4,5 tys. policjantów oraz ponad 3,7 tys. żołnierzy - informuje w komunikacie MSWiA.

W zmaganiach z żywiołem pomagają również ekipy zagraniczne. 40 ukraińskich strażaków pomaga w wypompowywaniu wody w zalanym Sandomierzu w województwie świętokrzyskim. Trzy grupy ratowników z Czech biorą udział w akcji powodziowej na południu kraju – w Bieruniu w województwie śląskim oraz w Baranowie Sandomierskim i w Mielcu w województwie podkarpackim.

16:18 Połowa miejscowości Dobre (powiat opolski) od strony Chodelki jest zalana. Ratownicy walczą o uratowanie pozostałych gospodarstw.

- Usypywany jest wał wzdłuż drogi na poboczu aby woda nie przedostała się na drugą stronę - relacjonuje Ireneusz Kotowski ze straży pożarnej w Opolu Lubelskim.

Cały czas bronią się Kępa Gostecka i Kępa Solecka.

- O 20-30 cm zeszła woda, ale cały czas płynie powyżej korony wału. Są też przesiąki - dodaje Kotowski.
Mimo to 7 km wału jest w stanie stabilnym.

15:58 Trwa walka o utrzymanie wałów w innych miejscach. Broni się m.in. Dolina Janiszowska. Cały czas likwiduje się tam przesiąki i wzmacnia wały. Trwają prace na umocnieniach w Wólce Soleckiej i Wólce Gosteckiej.

15:25 Sytuacja na Lubelszczyźnie jest cały czas niebezpieczna. Na rzece Chodelce (powiat opolski) doszło do przerwania wału. Woda zalewa Szczekarków. Jak informuje Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody użycie w akcji ratunkowej śmigłowca okazało się być wysoce niebezpieczne. Po ocenie ratowników i samych pilotów miejsca przerwania wału odstąpiono od prowadzenia działań z użyciem śmigłowca przy uszczelnieniu wału.

14:24 Stan Wisły na Lubelszczyźnie o godz. 14

Wisła w Annopolu 728 cm ( -5 cm od godz. 11)
Wisła w Puławach 737 cm ( +6 cm od godz. 11)
Wisła w Dęblinie 630 cm ( -2 cm od godz. 11)

13:48 Materiał filmowy telewizji Idea TV z zalanego Janowca:Dzisiaj o godz. 17.30 na http://www.ideatv.pl wydanie specjalne magazynu Echa Regionu w którym duży raport na temat powodzi w Janowcu

13:19 W Janowcu woda zalała m.in. cały cmentarz. Nowe zdjęcia z zatopionego Janowca od użytkownika Zielony na MM Puławy Powódź w Janowcu - autor zdjęć Zielony13:05 - Przed momentem wróciłem z Dobrego, woda zaczyna się wdzierać do niżej położonych domów i zalewa okoliczne pola. Ludzie układają worki z piaskiem wokół domów. Woda błyskawicznie rozlewa się po pobliskim terenie – relacjonuje na skrzynce Alarm24 nasz Czytelnik Grzegorz Przepiórka.

13:00 Zobacz zdjęcia Internautki Magdy Morek/ przesłane na Alarm 24: Powódź w Józefowie nad Wisłą

12:40 Zdjęcia zrobione dzisiaj rano z zalanego Janowca przez użytkownika "isolation", dziennikarza obywatelskiego MM Puławy Powódź w Janowcu (zdjęcia)

12:09 Woda w Janowcu zalała ponad 100 ha ziemi. Ewakuowano ponad 50 gospodarstw. Z ulicy Radomskiej swoje domostwa opuściło ponad 140 osób. Zalana jest piekarnia i cmentarz w Janowcu. W tej chwili woda zatrzymała się około 50 metrów od Rynku.

– To jest tragedia. Czegoś takiego tu jeszcze nie było – mówi Tadeusz Kocoń, wójt Janowca.
Na miejscu w pełnej gotowości od ponad doby pracuje blisko 100 żołnierzy, strażacy oraz mieszkańcy Janowca.

– Teraz wspólnie z Komendantem Straży Pożarnej w Puławach i starostą puławskim musimy podjąć decyzję, w jaki sposób zabezpieczyć przerwany wał – mówi Krzysztof Wieczorek, komendant WKU w Puławach.

Wielu mieszkańców Janowca, którym woda tej nocy zalała gospodarstwa w ciągu kilku chwil straciła cały dorobek życia.

– Tuż po północy usłyszałem ogromny szum, nie zdawałem sobie sprawy z tego, co się dzieje. Kilka minut później zadzwonił kolega, kazał mam uciekać z domu, bo wał przerwało. Po 20 minutach wodę miałem już na wysokości pierwszego pietra – mówi mieszkaniec ul. Kościelnej w Janowcu.

11:28 Kosiorów już odcięty, woda zalała łąki i nie ma przejazdu przez drogę. Bylem tam godzinę temu - informuje nasz Czytelnik Grzegorz Przepiórka

9:44W gminie Janowiec przez wyrwę o szerokości ok. 100 m woda przelewa się na tereny Doliny Janowieckiej. Ratownicy układają wał. Jak poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, woda zalała wojewódzki magazyn przeciwpowodziowy i jeden z wozów strażackich. Na miejsce zdarzenia jadą inspektorzy sanitarni i weterynaryjni.

Z kolei w gminie Wilków do załatania wyrwy na rzecze Chodelce zostanie wykorzystany śmigłowiec.

Rozlewisko powiększa się cały czas w gminie Annopol (powiat kraśnicki) po przerwaniu w poniedziałek wału w miejscowości Kopiec. Podtopionych lub zalanych jest tam w sumie ok. 130 gospodarstw, w których mieszka 250 osób.

Trwa walka o utrzymanie wałów w innych miejscach. Broni się m.in. Dolina Janiszowska. Cały czas ratownicy wzmacniają tam wały.

O godz. 8 woda w Wiśle w Annopolu przekraczała stan alarmowy o 240 cm. Podobnie było w Puławach i Dęblinie gdzie stany przekroczone są o 178 cm i 132 cm.

09:00 Powiększa się rozlewisko w gminie Wilków. Na ewakuację czekają Polanówka, Wólka Polanowska i Dobre. Woda przelewa się przez groblę. Na miejscu nie ma jeszcze strażaków, ale teren patroluje policja. Woda przybiera bardzo szybko, część mieszkańców obłożyła domy workami z piaskiem.

08:50 Wisłą płynie barka, która jest bez załogi, straciła sterowność – powiedział w "Rozmowie Rymanowskiego” w TVN24 wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. - Dostanie się na barkę w woj. lubelskim było niemożliwe. Przepłynęła szczęśliwie nie uszkadzając żadnego mostu w Puławach, ale zbliża się do mostu w Dęblinie. Będziemy podejmowali próbę dostania się na barkę, aby ją zakotwiczyć.

- Jeżeli nie będzie innego wyjścia, trzeba będzie barkę zatopić – powiedział w "Rozmowie Rymanowskiego” szef Państwowej Straży Pożarnej Wiesław Leśniakiewicz.

07:30 – Woda zalewa trzy miejscowości: Janowiec, Brześce i Janowice. Łącznie zostało zalanych tysiąc hektarów – wyjaśnia st. kpt. Ryszard Starko, rzecznik Komendy Wojewódzkiej PSP.

Strażacy ewakuowali 140 osób. W Janowicach woda zalała pięć gospodarstw, z których ewakuowano 20 osób. W nocy ucierpiały także Brześce, gdzie z trzech gospodarstw ewakuowano dziewięć osób.

Poniedziałek, 7 czerwca


20:58 Woda zniszczyła wał w Koloni Szczekarków. - Nie uda się go uszczelnić, bo wyrwa jest zbyt duża. Woda dostała się do jego podstawy. Musieliśmy rozpocząć ewakuację mieszkańców - tłumaczy st. kpt. Ireneusz Kotowski, straż w Opolu Lubelskim.

Na miejscu pracowało ok. 100 osób. Wyrwa w wale wciąż się powiększa. Woda może zalać okoliczne wsie: Wólkę Polanowską oraz miejscowość Dobre.


Relacja z poniedziałku
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
ganimedes
pułwiak
mysza456
(23) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ganimedes
ganimedes (13 czerwca 2010 o 12:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
pułwiak napisał:
Ciekawe jak by miało zalać Azoty ?? Aby woda mogła zalac Azoty musiało by : albo fala przetoczyć się przez osadnik a zniego do ciepłego kanału i tedy do Azotów lub musiała by przyjść z 10 metrowa (lub większa) fala która znalazła by inna drogę co jest nierealne ze względu na wzniesienia od strony wisły. Kto kiedykolwiek łowił w tych okolicach to wie o czym pisze. Nie siejcie bardachy o jakiś wybuchach. A jesli macie dowody to opublikujcie je.

Dowodem może być co najwyżej zenzanie świadków. Oto więc moje: Żołnierze w Janowcu zakopali coś w wale. Wystawały kable. W nocy podjechali tam amfibią a chwilę później wał był przerwany. Kilka chwil po przerwaniu wału w Janowcu były już służby ewakuacyjne. Szybka reakcja...
Rozwiń
pułwiak
pułwiak (9 czerwca 2010 o 21:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciekawe jak by miało zalać Azoty ?? Aby woda mogła zalac Azoty musiało by : albo fala przetoczyć się przez osadnik a zniego do ciepłego kanału i tedy do Azotów lub musiała by przyjść z 10 metrowa (lub większa) fala która znalazła by inna drogę co jest nierealne ze względu na wzniesienia od strony wisły. Kto kiedykolwiek łowił w tych okolicach to wie o czym pisze. Nie siejcie bardachy o jakiś wybuchach. A jesli macie dowody to opublikujcie je.
Rozwiń
mysza456
mysza456 (9 czerwca 2010 o 19:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nie wiem czy to chodzi o warszawke, pewnie poniekąd też ale tu chodzi o azoty w puławach,
wał przy azotach jest kiepski, jakby przerwało go tam to padamy jak muchy
Rozwiń
Sylwia...
Sylwia... (9 czerwca 2010 o 16:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
strazak napisał:
"Trwają prace na umocnieniach w Wólce Soleckiej i Wólce Gosteckiej. "
patałachy juz nawet nie wiecie co piszecie. Nie ma takich miejscowości jak Wólka Solecka i Gostecka..

Pierwsza soba ,któa zwróciła na to uwagę... Ja nie wiem,jak to można takie błędy popełniać ,skoro tyle razy pisaliście o "KĘPIE GOSTECKIEJ I SOLECKIEJ" A nie jakiejś "WÓLCE" .
To razi w oczy z daleka,więc proszę, piszcie z GŁOWĄ..!!!
Rozwiń
bretanka
bretanka (9 czerwca 2010 o 11:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tajemnicą poliszynala jet fakt że w Janowcu celowo przerwano wały, nie chodziło może tyle o Warszawkę
, co o Parchatkę i Włostowice, łatwiej ewakułować 150 plus minus osób niż grubo ponad tysiąc. I jeszcze te wypowiedzi w mediach,że niespodziewanie przerwało wał w Janowcu, pewnie że niespodziewanie bo wał jeszcze rano był w porządku.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (23)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!