poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lubelskie

Pożary trawy: Tej wiosny już ponad 800 interwencji strażaków

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 kwietnia 2011, 10:01

Sobotni pożar traw przy torze kartingowym w Lublinie (Internauta Tomasz / Alarm 24)
Sobotni pożar traw przy torze kartingowym w Lublinie (Internauta Tomasz / Alarm 24)

Wystarczyło kilka cieplejszych dni, żeby mieszkańcy regionu ruszyli do wypalania traw. Nie pomagają apele, że wypalanie suchej roślinności jest niezgodne z prawem i szkodzi środowisku, a podpalacze mogą stracić prawo do dopłat unijnych.

WIDEO

Giną zwierzęta domowe, które przypadkowo znajdą się w zasięgu pożaru (tracą orientację w dymie, ulegają zaczadzeniu). Dotyczy to również dużych zwierząt leśnych, takich jak sarny, jelenie czy dziki. Płomienie niszczą miejsca bytowania zwierzyny łownej, m.in. bażantów, kuropatw, zajęcy, a nawet saren.

Podczas pożaru powstaje duże zadymienie, które jest szczególnie groźne dla osób przebywających w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca zdarzenia, z uwagi na możliwość zaczadzenia. Powoduje ponadto zmniejszenie widoczności na drogach, co może prowadzić do powstania groźnych w skutkach kolizji i wypadków drogowych.

Od palącego się poszycia gleby, zapaleniu ulega podziemna warstwa torfu, który może zalegać nawet do kilkunastu metrów w głąb. Są to pożary długotrwałe (nawet do kilku miesięcy) i wyjątkowo trudne do ugaszenia. Ponadto, w przypadku, gdy zwykła łąka po pożarze regeneruje się przez kilka lat, to pokłady torfu potrzebują na to kilku tysięcy lat.

Wypalanie traw to także bardzo duże zagrożenie dla lasów. Z uwagi na znaczne zalesienie niektórych województw, tereny upraw rolniczych i leśnych dość często ze sobą sąsiadują, a czasami wręcz przenikają się. Ogień z nieużytków niejednokrotnie przenosi się na obszary leśne, niszcząc bezpowrotnie bezcenne drzewostany, które po pożarze odradzają się przez wiele dziesiątek lat.

Trzeba pamiętać, że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. W rozprzestrzenianiu ognia pomagają także powiewy wiatru. W przypadku gwałtownej zmiany jego kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

Pożary nieużytków, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków straży pożarnych. Każda interwencja to poważny wydatek finansowy. Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi nie dojadą z pomocą na czas tam, gdzie będą naprawdę niezbędni...

Wypalanie traw jest niebezpieczne, ale też niedozwolone. Grozi za to kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w może wynosić od 20 do 5000 zł. A "kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
gosc
qwert
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

gosc
gosc (9 kwietnia 2011 o 12:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
WYPALACZE TRAW TO JASKINIOWCY KTÓRZY POWINNI BRAĆ UDZIAŁ W FILMIE POD NAZWĄ ;,, WALKA O OGIEŃ ''.SWOJĄ CIEMNOTĄ NADAJĄ SIĘ TYLKO DO TAMTYCH CZASÓW , A NIE DO WSPÓŁCZESNEJ CYWILIZACJI. Jest to typowy CIEMNOGRÓD.NIC DODAĆ , NIC UJĄĆ.
Rozwiń
qwert
qwert (2 kwietnia 2011 o 13:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zajebiście wszystko słychać co Pan aspirant mówi...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!