sobota, 17 marca 2018 r.

Lubelskie

Prąd zaiskrzy w rachunkach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 maja 2007, 18:35

Po 1 lipca każdy będzie mógł kupić energię elektryczną w dowolnej firmie, nawet na drugim końcu Polski. Dzięki temu będzie można zaoszczędzić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie.

Na Lubelszczyźnie płacimy najwyższe w kraju rachunki za prąd, wynika z analiz opublikowanych przez "Puls Biznesu”. Roczny koszt zużycia energii elektrycznej dostarczanej do gospodarstwa domowego przez Lubelskie Zakłady Energetyczne to 924 zł, a przez Zamojską Korporację Energetyczną 883 zł. Dla porównania - warszawiacy płacą RWE - Stoen jedynie 767 zł.
- W związku z dużą odległością od elektrowni mamy wysokie koszty przesyłowe. Dlatego Lubzel nie jest w stanie zaproponować tak niskich stawek - tłumaczy Dorota Szkodziak, rzecznik lubelskiej firmy.

Od 1 lipca może być jednak taniej. Każdy będzie mógł kupić prąd od dowolnego dostawcy. To wynik dostosowania się do unijnych wymogów i powstania wolnego rynku energii. - Mieszkaniec Lubelszczyzny będzie mógł zaopatrywać się w prąd także u nas. Opracowujemy szczegółowe procedury zmiany dostawcy - mówi Janusz Moroz, członek zarządu RWE - Stoen. - Klienci mogą dzwonić do nas całą dobę, a formalności można będzie załatwić przez Internet.
Klienci będą podpisywali jedną lub dwie oddzielne umowy: na sprzedaż energii (z nowym sprzedawcą) i na dystrybucję energii (z dystrybutorem). Nie wiadomo jeszcze, jak w praktyce będzie wyglądała sprawa liczników, serwisu i pogotowia energetycznego.

- Sytuacja po 1 lipca na rynku energii elektrycznej w Polsce to dla nas wciąż niewiadoma. Do nas należą liczniki i linie przesyłowe, więc opłatę za przesył energii klienci i tak zapłacą nam - mówi Szkodziak. - Ale mamy też inne atuty, by zatrzymać klientów.
- Ten rynek otwiera się także dla nas - dodaje Piotr Powaga, rzecznik ZKE, która obsługuje dziś część Lubelszczyzny (m.in. Zamość i Chełm). - My też będziemy szukać klientów poza naszym regionem.
Taryfy opłat za energię zatwierdzone przez Urząd Regulacji Energetyki obowiązują do końca tego roku. Lubzel wystąpił do prezesa URE z pytaniem o możliwość zmiany po 1 lipca obowiązującej taryfy.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!