Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

24 maja 2011 r.
18:52
Edytuj ten wpis

Prawie 150 szkół w Lubelskiem ma imię Jana Pawła II

0 7 A A
Od weekendu imię Błogosławionego Jana Pawła II nosi Szkoła Podstawowa w Łuszczowie. Symboliczną tabl
Od weekendu imię Błogosławionego Jana Pawła II nosi Szkoła Podstawowa w Łuszczowie. Symboliczną tabl

Dwie kolejne szkoły z naszego regionu otrzymały imię Jana Pawła II. Jest ich już prawie 150. Nieliczne mają słowo "błogosławiony”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– W już istniejących nazwach nic nie trzeba zmieniać. Osoba patrona pozostaje ta sama – wyjaśnia kuria biskupia.

Od weekendu imieniem Jana Pawła II mogą się szczycić Szkoła Podstawowa w Łuszczowie (gm. Wólka k. Lublina) i Zespół Szkół w Wólce Ratajskiej (gm. Godziszów k. Janowa).

– Najpierw dyrekcja szkoły robiła rozpoznanie wśród uczniów, rodziców i nauczycieli. Potem decyzję podjęła Rada Gminy – podkreśla Edwin Gortat, wójt gminy Wólka. – Nasza szkoła jest jedną w pierwszych, które otrzymały jego imię tuż po ogłoszeniu go błogosławionym.

– Było pięć kandydatur, m.in. Józef Piłsudski i Adam Mickiewicz, ale zdecydowanie wybraliśmy Jana Pawła II. Najbardziej pasuje do naszego środowiska – mówi Katarzyna Bieńko, mama Jakuba i Wiktorii, którzy uczą się w podstawówce w Łuszczowie.

Ta szkoła otrzymała imię Błogosławianego Jana Pawła II, szkoła w Wólce Ratajskiej – "tylko” Jana Pawła II. – Za chwilę papież zostanie świętym i trzeba by znowu zmieniać imię. My wybraliśmy uniwersalny wariant i przyjęliśmy imię Jana Pawła II – mówi Ewa Kaproń, dyrektor ZS w Wólce Ratajskiej.

– Jan Paweł II nigdy nas nie zawiedzie – dodają uczniowie.
Większość szkół, które do tej pory wzięły sobie za patrona papieża Polaka, nosi imię Jana Pawła II. Czy po beatyfikacji powinny zmienić nazwę, sztandar i wszystkie szkolne dokumenty (do czego jest potrzebna decyzja rady gminy)?

– Nie ma powodu, żeby to zmieniać. Osoba patrona przez cały czas pozostaje ta sama – wyjaśnia Mieczysław Puzewicz, rzecznik lubelskiej kurii.

Co innego ze szkołami, które teraz biorą papieża za patrona. Te powinny przyjąć imię Błogosławionego Jana Pawła II. – Taki jest stan obecnie – tłumaczy ks. Puzewicz.

– Jan Paweł II jest jednym z największych autorytetów XX wieku. Ale nie wszystkie szkoły mogą nosić jego imię – podkreśla Krzysztof Babisz, lubelski kurator oświaty. I zachęca, żeby szukać też innych patronów.

– Najważniejsze, żeby szkoła korzystała z autorytetu patrona, jego twórczości i doświadczenia – dodaje kurator.

Papieskie szkoły

W naszym regionie jest już prawie 150 szkół imienia Jana Pawła II (do 31 marca tego roku były 142, ale od tego czasu przybyło kilka kolejnych). W całym kraju liczba papieskich placówek lawinowo wzrosła w ostatnich sześciu latach – do 2004 r. było ich ok. 500, w 2006 r. (rok po śmierci papieża) już prawie tysiąc, a w 2010 r. – blisko 1,2 tys.

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
crx / 25 maja 2011 o 11:50
[quote name='STYX' timestamp='1306315050' post='482223']
Tylko 150 ??? O wy bezbożniki, o wy niewdzięcznicy !!! A dobudować jeszcze 459 szkół i natychmiast nazwać je od papieża ale to już !!!!!!!!!!!!!!!!!!
[/quote]
Budować to oni nie potrafią!!!Potrafią za to zamykać i rujnować to co inni wybudowali.Niech sobie jeszcze na czole walną tatuaże JPII....!!!
[quote name='STYX' timestamp='1306315050' post='482223']
Tylko 150 ??? O wy bezbożniki, o wy niewdzięcznicy !!! A dobudować jeszcze 459 szkół i natychmiast nazwać je od papieża ale to już !!!!!!!!!!!!!!!!!!
[/quote]
Budować to oni nie potrafią!!!Potrafią za to zamykać i rujnować to co inni wybudowali.Niech sobie jeszcze na czole walną tatuaże JPII....!!! rozwiń
Avatar
STYX / 25 maja 2011 o 11:17
Tylko 150 ??? O wy bezbożniki, o wy niewdzięcznicy !!! A dobudować jeszcze 459 szkół i natychmiast nazwać je od papieża ale to już !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Tylko 150 ??? O wy bezbożniki, o wy niewdzięcznicy !!! A dobudować jeszcze 459 szkół i natychmiast nazwać je od papieża ale to już !!!!!!!!!!!!!!!!!! rozwiń
Avatar
Jankiel / 25 maja 2011 o 10:55
Jak to czytam to cofam się do średniowiecza, bardzo jesteście religijni.
Waszą duchowość i religijność widać na drogach w waszych wiecznie żywych vw, ałdi, opelach i innych super autach, bardzo spieszycie się do JP2 na spotkanie z nim waszym Papą.
Postrafiam lubelskiemmmmm
Avatar
jogo / 25 maja 2011 o 10:08
Prosty ciemny lud zna tylko jednego patrona i nim się posługuje.
Avatar
ANTYPROPAGANDA / 25 maja 2011 o 08:59
NAJBARDZIEJ ZACOFANY EKONOMICZNIE REGION POLSKI, RZĄDZONY PRZEZ POPAPRAŃCÓW Z PiS A DO TEGO LUDZIE FUNDAMENTALIŚCI RELIGIJNI, KTÓRZY MAJĄ WYPRANE MÓZGI I KLAPKI NA OCZACH, WYBIERAJĄC CIĄGLE TE SAME MIERNOTY SPOD ZNAKU KRUCHTY!!JAK TU MA BYĆ NOWOCZEŚNIE?JAK TU MAJĄ POWSTAWAĆ DROGI, STREFY EKONOMICZNE?PORAŻKA!!
Avatar
crx / 25 maja 2011 o 08:49
Ciekawe ilu tych co decydowali o patronie, zna dokładnie datę wyboru na Papieża lub co ciekawsze -datę urodzin Karola Wojtyły.....?Ale prosty lud Boży potrzebuje "symbolicznych kamieni" jak poganie.....!!!
Avatar
jon / 25 maja 2011 o 08:36
mało !
Avatar
crx / 25 maja 2011 o 11:50
[quote name='STYX' timestamp='1306315050' post='482223']
Tylko 150 ??? O wy bezbożniki, o wy niewdzięcznicy !!! A dobudować jeszcze 459 szkół i natychmiast nazwać je od papieża ale to już !!!!!!!!!!!!!!!!!!
[/quote]
Budować to oni nie potrafią!!!Potrafią za to zamykać i rujnować to co inni wybudowali.Niech sobie jeszcze na czole walną tatuaże JPII....!!!
[quote name='STYX' timestamp='1306315050' post='482223']
Tylko 150 ??? O wy bezbożniki, o wy niewdzięcznicy !!! A dobudować jeszcze 459 szkół i natychmiast nazwać je od papieża ale to już !!!!!!!!!!!!!!!!!!
[/quote]
Budować to oni nie potrafią!!!Potrafią za to zamykać i rujnować to co inni wybudowali.Niech sobie jeszcze na czole walną tatuaże JPII....!!! rozwiń
Avatar
STYX / 25 maja 2011 o 11:17
Tylko 150 ??? O wy bezbożniki, o wy niewdzięcznicy !!! A dobudować jeszcze 459 szkół i natychmiast nazwać je od papieża ale to już !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Tylko 150 ??? O wy bezbożniki, o wy niewdzięcznicy !!! A dobudować jeszcze 459 szkół i natychmiast nazwać je od papieża ale to już !!!!!!!!!!!!!!!!!! rozwiń
Avatar
Jankiel / 25 maja 2011 o 10:55
Jak to czytam to cofam się do średniowiecza, bardzo jesteście religijni.
Waszą duchowość i religijność widać na drogach w waszych wiecznie żywych vw, ałdi, opelach i innych super autach, bardzo spieszycie się do JP2 na spotkanie z nim waszym Papą.
Postrafiam lubelskiemmmmm
Avatar
jogo / 25 maja 2011 o 10:08
Prosty ciemny lud zna tylko jednego patrona i nim się posługuje.
Avatar
ANTYPROPAGANDA / 25 maja 2011 o 08:59
NAJBARDZIEJ ZACOFANY EKONOMICZNIE REGION POLSKI, RZĄDZONY PRZEZ POPAPRAŃCÓW Z PiS A DO TEGO LUDZIE FUNDAMENTALIŚCI RELIGIJNI, KTÓRZY MAJĄ WYPRANE MÓZGI I KLAPKI NA OCZACH, WYBIERAJĄC CIĄGLE TE SAME MIERNOTY SPOD ZNAKU KRUCHTY!!JAK TU MA BYĆ NOWOCZEŚNIE?JAK TU MAJĄ POWSTAWAĆ DROGI, STREFY EKONOMICZNE?PORAŻKA!!
Avatar
crx / 25 maja 2011 o 08:49
Ciekawe ilu tych co decydowali o patronie, zna dokładnie datę wyboru na Papieża lub co ciekawsze -datę urodzin Karola Wojtyły.....?Ale prosty lud Boży potrzebuje "symbolicznych kamieni" jak poganie.....!!!
Avatar
jon / 25 maja 2011 o 08:36
mało !
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dzieje Puław: Pogoń litewska. Analiza herbu Czartoryskich
HISTORIA

Dzieje Puław: Pogoń litewska. Analiza herbu Czartoryskich 0 0

Herb to ustalona według reguł heraldycznych oznaka osoby, rodziny, miasta, prowincji czy państwa. Natomiast herby rycerskie, znane od XIX wieku, były dziedzicznymi oznakami przynależności do stanu szlacheckiego. Wywodziły się od znaków umieszczanych na barwionych chorągwiach, a od XII wieku także na różnych częściach uzbrojenia w celu odróżnienia oddziałów i poszczególnych rycerzy średniowiecznych.

Wernisaż wystawy "Sacrum Profanum" w Nałęczowie
27 maja 2018, 14:30

Wernisaż wystawy "Sacrum Profanum" w Nałęczowie 0 0

Co Gdzie Kiedy. Nałęczowski Ośrodek Kultury (ul. Lipowa 6) zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Aleksandry Anny Janeczek i Leszka Janeczka - Sacrum Profanum. Otwarcie ekspozycji odbędzie się 27 maja o godz. 14.30.

Niedziela, 27 maja. Sprawdź, czy tego dnia zrobisz zakupy

Niedziela, 27 maja. Sprawdź, czy tego dnia zrobisz zakupy 9 4

27 maja jest niedzielą handlową - tego dnia bez ograniczeń możemy zrobić zakupy. Poniżej publikujemy harmonogram na kolejne tygodnie.

Wystawa Urszuli Tomasiak w Bibliotece Miejskiej w Puławach
29 maja 2018, 18:00

Wystawa Urszuli Tomasiak w Bibliotece Miejskiej w Puławach 3 0

Co Gdzie Kiedy. 29 maja o godz. 18 w Galerii Inter Libros, w Bibliotece Miejskiej w Puławach, odbędzie się wernisaż wystawy prac Urszuli Tomasiak.

Kultywują tradycję Wojska II RP. Nie lubią, jak się ich nazywa rekonstruktorami
galeria

Kultywują tradycję Wojska II RP. Nie lubią, jak się ich nazywa rekonstruktorami 2 0

Nie lubią, gdy nazywa się ich rekonstruktorami historii. Są osobami ją ożywiającymi. Członkowie Kawalerii Ochotniczej kultywują tradycję Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej

Liga Mistrzów dla Realu Madryt!

Liga Mistrzów dla Realu Madryt! 0 2

W rozegranym w Kijowie finale najważniejszych europejskich rozgrywek „Królewscy” pokonali Liverpool 3:1. Bohaterem spotkania okazał się Gareth Bale, który zdobył dwa gole, a antybohaterem– bramkarz ekipy z Wysp Brytyjskich – Loris Karius

Cechy wolicjonalne ważniejsze niż technika i taktyka, czyli opinie po meczu Chełmianka – Motor

Cechy wolicjonalne ważniejsze niż technika i taktyka, czyli opinie po meczu Chełmianka – Motor 8 1

Motor przedłużył swoje nadzieje na awans do II ligi dzięki sobotniej wygranej z Chełmianką (2:0). Jak spotkanie oceniają trenerzy obu zespołów?

Maria Chomentowska, architekt, mistrzyni skrytości. Jej rozwiązania sprzed lat wciąż są nowatorskie
galeria

Maria Chomentowska, architekt, mistrzyni skrytości. Jej rozwiązania sprzed lat wciąż są nowatorskie 0 3

Nie była ani szczupła, ani gruba. Ani wysoka, ani niska. Włosy? Ciemny blond. Chyba. Pani Maria. Maria Chomentowska. Mistrzyni skrytości. Perfekcyjna i pracowita. Architekt wnętrz, projektantka. Zaproponowane przez nią kilkadziesiąt lat temu rozwiązania, nadal są nowatorskie. I świetnie się sprawdzają. Jej życie zawodowe podzielone na kilka okresów, dopiero teraz doczekało się pierwszej monograficznej wystawy i opracowania. Życie prywatne zostanie prywatnym już chyba na zawsze. Gdy najbliżsi chcieli zacząć zadawać pytania, już nie miał kto odpowiadać. Znajomi nigdy nie pytali, bo czuli, że pytać nie powinni

Radomiak – Wisła 2:2. Puławy żegnają się z drugą ligą

Radomiak – Wisła 2:2. Puławy żegnają się z drugą ligą 2 15

Kolejki cudów nie było. Wisła powalczyła w Radomiu, ale urwała gospodarzom tylko jeden punkt po remisie 2:2. Znicz Pruszków i MKS Kluczbork wygrały swoje mecze. A to oznacza, że puławianie muszą przełknąć bardzo gorzką pigułkę. Właśnie zaliczyli drugi spadek z rzędu i w następnym sezonie zagrają w III lidze

"Czułe guziczki" nie są dla wszystkich