sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Prezydenci z długim stażem. Nawet 20 lat kierowania miastem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 lipca 2014, 07:00

Janusz Grobel rządzi Puławami już 20 lat. Kilkunastoletnim stażem mogą się pochwalić prezydenci Białej Podlaskiej i Zamościa. Żaden z nich nie zamierza się z prezydenckiego gabinetu wyprowadzać

W skali kraju absolutnym rekordzistą jest prezydent Gliwic Zygmunt Frankowski, który miastem rządzi od 1993 roku. Niewiele mniejszy staż ma Janusz Grobel. W 1994 roku uzyskał mandat radnego Puław i Rada Miasta wybrała go na prezydenta, podobnie było w następnej kadencji. Później trzykrotnie wybierali go sami mieszkańcy: w latach 2002, 2006 i 2010. Jeśli zdecyduje się na start w jesiennych wyborach samorządowych (a wiele na to wskazuje), ma spore szanse zostać w Ratuszu na kolejną kadencję.

Od 1998 roku nieprzerwanie Białą Podlaską rządzi Andrzej Czapski. W prezydenckim gabinecie urzęduje od 16 lat, a jesienią będzie ubiegał się o reelekcję.
- Nie obiecuję gruszek na wierzbie, ale mam świadomość wielu niedogodności, które doskwierają mieszkańcom - mówi Czapski.

Nieco krócej, bo 14 lat władzę sprawuje Marcin Zamoyski. Ale po raz pierwszy w fotelu prezydenta Zamościa zasiadł już w 1990 roku, wybrany na to stanowisko przez Radę Miasta. Dwa lata później został wojewodą zamojskim, a następnie przewodniczącym Rady Miasta. Do najważniejszego gabinetu w Ratuszu wrócił w 2002 roku i do dziś go nie opuścił. Popularności nie odebrał mu nawet fakt, że o jego odwołania chciało Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Chodziło o gospodarstwo o pow. 462 ha (osoby pełniące funkcje publiczne mogą mieć gospodarstwo nie większe niż 300 ha). Wojewoda nie przychylił się do wniosku CBA i wiele wskazuje na to, że Zamoyski jesienią wystartuje ponownie.

Szukając na niższych szczeblach władzy, za rekordzistę nie tylko w skali regionu, można by uznać wójta gminy Markuszów. Po raz pierwszy Andrzej Rozwałka został wójtem w 1984 roku. Rządzi w niej do dziś, już 30 lat. - Trudno mówić o monotonii, bo każda kadencja jest inna. Jak się ma charakter, to trudno jest się w tej pracy wypalić - mówi Rozwałka. - Jestem już w wieku emerytalnym, ale wciąż zastanawiam się nad startem w kolejnych wyborach. Namawia mnie do tego sporo osób, ale jeszcze nie podjąłem decyzji - dodaje.

Politologów, takie zaufanie społeczeństwa nie dziwi. - Warto zauważyć, że wielu prezydentów, po pierwszych wygranych wyborach odcina się od swojej partii i startuje z komitetów obywatelskich. Panuje opinia, że takie komitety mają większe poparcie - mówi prof. Stanisław Michałowski, rektor UMCS.

Krajowi rekordziści

21 lat: Zygmunt Frankiewicz (Gliwice)
20 lat: Janusz Chodorowski (Mielec), Janusz Grobel (Puławy)
16 lat: Paweł Adamowicz (Gdańsk), Zbigniew Burzyński (Kutno), Andrzej Czapski (Biała Podlaska), Adam Fudali (Rybnik), Ryszard Grobelny (Poznań), Tadeusz Jędrzejczak (Gorzów Wielkopolski), Krzysztof Hildebrandt (Wejherowo), Jacek Karnowski (Sopot), Tomasz Malepszy (Leszno), Robert Raczyński (Lubin, 1990-94 i od 2002), Waldemar Socha (Żory), Wojciech Szczurek (Gdynia), Jan Starzyński (Pruszków), Piotr Uszok (Katowice)
14 lat: Andrzej Dziuba (Tychy), Marcin Zamoyski (Zamość, 1990-92 i od 2002)
  Edytuj ten wpis
mmm
olo
lin
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

mmm
mmm (7 lipca 2014 o 14:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

"To oni decydują, czy wyborcy?" ... Jakby ONI nie decydowali to by wyborcy nie wybrali. Och naiwność nieświadomych "wyborców"...

Rozwiń
olo
olo (7 lipca 2014 o 06:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

"Żaden z nich nie zamierza się z prezydenckiego gabinetu wyprowadzać"

--- To oni decydują, czy wyborcy? Zamierzać to oni sobie mogą - jak wygrają wybory. Skoro mieszkańcy ich wybierają to mają co chcieli.

Rozwiń
lin
lin (5 lipca 2014 o 23:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

nie tylko prezydenci a dyrektorzy, skarbnik - ta to już kilku prezydentów przebiła

Rozwiń
Gość
Gość (5 lipca 2014 o 19:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

P,Czapski kolejne lata i standardowe tłumaczenie ,bo wiekszośc radnych tak głosowala...miasto zapuszcone...pod względem przydatnych inwestycji zniszczone lotnisko...bo brakowało dobrej woli...jeśli zostanie wybrany,a zostanie...bo wiadomo..kolejne lata stagnacji i cofania się w rozwoju

Rozwiń
Gość
Gość (5 lipca 2014 o 13:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Prawda jest taka TO na przykładzie wójtów gmin -- Po dostaniu się do koryta przez 4 lata prowadzą kampanie wybordza ZA PIENIADZE PODATNIKA! NON stop ICH cel to utrzymanie się w korycie bo Ci ludzie nic innego nie znają. Wybieraja sobie miejscowasci gdzie mieszka większość ludzi i tam -- festyny, rocznice, wiece, dyskoteki, pseudo-budowy, ciagła kampania. Długi przekraczają już wszelkie limity i musza emitować obligacje na dalsze utrzymywanie się przy korycie bo lud chce się bawić. Każdy z zewnątrz ma dużo mniejsze szanse a o dysponowanych pieniądzach bez porównania.  

Tak i na tych festynach sami tańcują a później sami siebie wybierają i sami na siebie głosują.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!