Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

5 lipca 2014 r.
7:00
Edytuj ten wpis

Prezydenci z długim stażem. Nawet 20 lat kierowania miastem

8 9 A A

Janusz Grobel rządzi Puławami już 20 lat. Kilkunastoletnim stażem mogą się pochwalić prezydenci Białej Podlaskiej i Zamościa. Żaden z nich nie zamierza się z prezydenckiego gabinetu wyprowadzać

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W skali kraju absolutnym rekordzistą jest prezydent Gliwic Zygmunt Frankowski, który miastem rządzi od 1993 roku. Niewiele mniejszy staż ma Janusz Grobel. W 1994 roku uzyskał mandat radnego Puław i Rada Miasta wybrała go na prezydenta, podobnie było w następnej kadencji. Później trzykrotnie wybierali go sami mieszkańcy: w latach 2002, 2006 i 2010. Jeśli zdecyduje się na start w jesiennych wyborach samorządowych (a wiele na to wskazuje), ma spore szanse zostać w Ratuszu na kolejną kadencję.

Od 1998 roku nieprzerwanie Białą Podlaską rządzi Andrzej Czapski. W prezydenckim gabinecie urzęduje od 16 lat, a jesienią będzie ubiegał się o reelekcję.
- Nie obiecuję gruszek na wierzbie, ale mam świadomość wielu niedogodności, które doskwierają mieszkańcom - mówi Czapski.

Nieco krócej, bo 14 lat władzę sprawuje Marcin Zamoyski. Ale po raz pierwszy w fotelu prezydenta Zamościa zasiadł już w 1990 roku, wybrany na to stanowisko przez Radę Miasta. Dwa lata później został wojewodą zamojskim, a następnie przewodniczącym Rady Miasta. Do najważniejszego gabinetu w Ratuszu wrócił w 2002 roku i do dziś go nie opuścił. Popularności nie odebrał mu nawet fakt, że o jego odwołania chciało Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Chodziło o gospodarstwo o pow. 462 ha (osoby pełniące funkcje publiczne mogą mieć gospodarstwo nie większe niż 300 ha). Wojewoda nie przychylił się do wniosku CBA i wiele wskazuje na to, że Zamoyski jesienią wystartuje ponownie.

Szukając na niższych szczeblach władzy, za rekordzistę nie tylko w skali regionu, można by uznać wójta gminy Markuszów. Po raz pierwszy Andrzej Rozwałka został wójtem w 1984 roku. Rządzi w niej do dziś, już 30 lat. - Trudno mówić o monotonii, bo każda kadencja jest inna. Jak się ma charakter, to trudno jest się w tej pracy wypalić - mówi Rozwałka. - Jestem już w wieku emerytalnym, ale wciąż zastanawiam się nad startem w kolejnych wyborach. Namawia mnie do tego sporo osób, ale jeszcze nie podjąłem decyzji - dodaje.

Politologów, takie zaufanie społeczeństwa nie dziwi. - Warto zauważyć, że wielu prezydentów, po pierwszych wygranych wyborach odcina się od swojej partii i startuje z komitetów obywatelskich. Panuje opinia, że takie komitety mają większe poparcie - mówi prof. Stanisław Michałowski, rektor UMCS.

Krajowi rekordziści

21 lat: Zygmunt Frankiewicz (Gliwice)
20 lat: Janusz Chodorowski (Mielec), Janusz Grobel (Puławy)
16 lat: Paweł Adamowicz (Gdańsk), Zbigniew Burzyński (Kutno), Andrzej Czapski (Biała Podlaska), Adam Fudali (Rybnik), Ryszard Grobelny (Poznań), Tadeusz Jędrzejczak (Gorzów Wielkopolski), Krzysztof Hildebrandt (Wejherowo), Jacek Karnowski (Sopot), Tomasz Malepszy (Leszno), Robert Raczyński (Lubin, 1990-94 i od 2002), Waldemar Socha (Żory), Wojciech Szczurek (Gdynia), Jan Starzyński (Pruszków), Piotr Uszok (Katowice)
14 lat: Andrzej Dziuba (Tychy), Marcin Zamoyski (Zamość, 1990-92 i od 2002)

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
mmm / 7 lipca 2014 o 14:58

"To oni decydują, czy wyborcy?" ... Jakby ONI nie decydowali to by wyborcy nie wybrali. Och naiwność nieświadomych "wyborców"...

Avatar
olo / 7 lipca 2014 o 06:53

"Żaden z nich nie zamierza się z prezydenckiego gabinetu wyprowadzać"

--- To oni decydują, czy wyborcy? Zamierzać to oni sobie mogą - jak wygrają wybory. Skoro mieszkańcy ich wybierają to mają co chcieli.

Avatar
lin / 5 lipca 2014 o 23:04

nie tylko prezydenci a dyrektorzy, skarbnik - ta to już kilku prezydentów przebiła

Avatar
Gość / 5 lipca 2014 o 19:35

P,Czapski kolejne lata i standardowe tłumaczenie ,bo wiekszośc radnych tak głosowala...miasto zapuszcone...pod względem przydatnych inwestycji zniszczone lotnisko...bo brakowało dobrej woli...jeśli zostanie wybrany,a zostanie...bo wiadomo..kolejne lata stagnacji i cofania się w rozwoju

Avatar
Gość / 5 lipca 2014 o 13:08

Prawda jest taka TO na przykładzie wójtów gmin -- Po dostaniu się do koryta przez 4 lata prowadzą kampanie wybordza ZA PIENIADZE PODATNIKA! NON stop ICH cel to utrzymanie się w korycie bo Ci ludzie nic innego nie znają. Wybieraja sobie miejscowasci gdzie mieszka większość ludzi i tam -- festyny, rocznice, wiece, dyskoteki, pseudo-budowy, ciagła kampania. Długi przekraczają już wszelkie limity i musza emitować obligacje na dalsze utrzymywanie się przy korycie bo lud chce się bawić. Każdy z zewnątrz ma dużo mniejsze szanse a o dysponowanych pieniądzach bez porównania.  

Tak i na tych festynach sami tańcują a później sami siebie wybierają i sami na siebie głosują.

Tak i na tych festynach sami tańcują a później sami siebie wybierają i sami na siebie głosują.

rozwiń
Avatar
dan / 5 lipca 2014 o 09:34

Prawda jest taka TO na przykładzie wójtów gmin -- Po dostaniu się do koryta przez 4 lata prowadzą kampanie wybordza ZA PIENIADZE PODATNIKA! NON stop ICH cel to utrzymanie się w korycie bo Ci ludzie nic innego nie znają. Wybieraja sobie miejscowasci gdzie mieszka większość ludzi i tam -- festyny, rocznice, wiece, dyskoteki, pseudo-budowy, ciagła kampania. Długi przekraczają już wszelkie limity i musza emitować obligacje na dalsze utrzymywanie się przy korycie bo lud chce się bawić. Każdy z zewnątrz ma dużo mniejsze szanse a o dysponowanych pieniądzach bez porównania.  

Prawda jest taka TO na przykładzie wójtów gmin -- Po dostaniu się do koryta przez 4 lata prowadzą kampanie wybordza ZA PIENIADZE PODATNIKA! NON stop ICH cel to utrzymanie się w korycie bo Ci ludzie nic innego nie znają. Wybieraja sobie miejscowasci gdzie mieszka większość ludzi i tam -- festyny, rocznice, wiece, dyskoteki, pseudo-budowy, ciagła kampania. Długi przekraczają już wszelkie limity i musza emitować obligacje na dalsze utrzymywanie się przy korycie bo lud chce się bawić. Każdy z zewnątrz ma dużo mniejsze szanse a o dysponow... rozwiń

Avatar
his-teryk / 5 lipca 2014 o 09:04

matka partia miała sojuszników PZPR+ZSL/PSL/+SD/Piskorski/ dla przypomnienia w nawiasach obecnie nam panujące.

Avatar
Mieszczuch / 5 lipca 2014 o 08:25

Czy po wygraniu nastepnej kadencji przez Zamoyskiego, prezydent zarzadzi dokonanie nowej inwestycji, mianowicie zamiany nowo ulozonej i jakze drogiej, atrakcyjnej kostki granitowej, zwiekszajacej przyczepnosc butow, na jakies inne, rownie atrakcyjne pokrycie ulic i placow miasta, gdyz czesc mieszkancow, tych raczej nieudacznikow narzeka na zbyt duza przyczepnosc do podloza, a na dorozki ich nie stac tym bardziej na czesty zakup obuwia, bo boso sie nie da a i straz miejska moglaby zabronic?Mysle ze tak, bo nowy szmal wplynie na konto.

Avatar
chart / 5 lipca 2014 o 08:07

W 1984 r. to mógł zostać naczelnikiem gminy, z nominacji matki-Partii, a nie wójtem...

Avatar
mmm / 7 lipca 2014 o 14:58

"To oni decydują, czy wyborcy?" ... Jakby ONI nie decydowali to by wyborcy nie wybrali. Och naiwność nieświadomych "wyborców"...

Avatar
olo / 7 lipca 2014 o 06:53

"Żaden z nich nie zamierza się z prezydenckiego gabinetu wyprowadzać"

--- To oni decydują, czy wyborcy? Zamierzać to oni sobie mogą - jak wygrają wybory. Skoro mieszkańcy ich wybierają to mają co chcieli.

Avatar
lin / 5 lipca 2014 o 23:04

nie tylko prezydenci a dyrektorzy, skarbnik - ta to już kilku prezydentów przebiła

Avatar
Gość / 5 lipca 2014 o 19:35

P,Czapski kolejne lata i standardowe tłumaczenie ,bo wiekszośc radnych tak głosowala...miasto zapuszcone...pod względem przydatnych inwestycji zniszczone lotnisko...bo brakowało dobrej woli...jeśli zostanie wybrany,a zostanie...bo wiadomo..kolejne lata stagnacji i cofania się w rozwoju

Avatar
Gość / 5 lipca 2014 o 13:08

Prawda jest taka TO na przykładzie wójtów gmin -- Po dostaniu się do koryta przez 4 lata prowadzą kampanie wybordza ZA PIENIADZE PODATNIKA! NON stop ICH cel to utrzymanie się w korycie bo Ci ludzie nic innego nie znają. Wybieraja sobie miejscowasci gdzie mieszka większość ludzi i tam -- festyny, rocznice, wiece, dyskoteki, pseudo-budowy, ciagła kampania. Długi przekraczają już wszelkie limity i musza emitować obligacje na dalsze utrzymywanie się przy korycie bo lud chce się bawić. Każdy z zewnątrz ma dużo mniejsze szanse a o dysponowanych pieniądzach bez porównania.  

Tak i na tych festynach sami tańcują a później sami siebie wybierają i sami na siebie głosują.

Tak i na tych festynach sami tańcują a później sami siebie wybierają i sami na siebie głosują.

rozwiń
Avatar
dan / 5 lipca 2014 o 09:34

Prawda jest taka TO na przykładzie wójtów gmin -- Po dostaniu się do koryta przez 4 lata prowadzą kampanie wybordza ZA PIENIADZE PODATNIKA! NON stop ICH cel to utrzymanie się w korycie bo Ci ludzie nic innego nie znają. Wybieraja sobie miejscowasci gdzie mieszka większość ludzi i tam -- festyny, rocznice, wiece, dyskoteki, pseudo-budowy, ciagła kampania. Długi przekraczają już wszelkie limity i musza emitować obligacje na dalsze utrzymywanie się przy korycie bo lud chce się bawić. Każdy z zewnątrz ma dużo mniejsze szanse a o dysponowanych pieniądzach bez porównania.  

Prawda jest taka TO na przykładzie wójtów gmin -- Po dostaniu się do koryta przez 4 lata prowadzą kampanie wybordza ZA PIENIADZE PODATNIKA! NON stop ICH cel to utrzymanie się w korycie bo Ci ludzie nic innego nie znają. Wybieraja sobie miejscowasci gdzie mieszka większość ludzi i tam -- festyny, rocznice, wiece, dyskoteki, pseudo-budowy, ciagła kampania. Długi przekraczają już wszelkie limity i musza emitować obligacje na dalsze utrzymywanie się przy korycie bo lud chce się bawić. Każdy z zewnątrz ma dużo mniejsze szanse a o dysponow... rozwiń

Avatar
his-teryk / 5 lipca 2014 o 09:04

matka partia miała sojuszników PZPR+ZSL/PSL/+SD/Piskorski/ dla przypomnienia w nawiasach obecnie nam panujące.

Avatar
Mieszczuch / 5 lipca 2014 o 08:25

Czy po wygraniu nastepnej kadencji przez Zamoyskiego, prezydent zarzadzi dokonanie nowej inwestycji, mianowicie zamiany nowo ulozonej i jakze drogiej, atrakcyjnej kostki granitowej, zwiekszajacej przyczepnosc butow, na jakies inne, rownie atrakcyjne pokrycie ulic i placow miasta, gdyz czesc mieszkancow, tych raczej nieudacznikow narzeka na zbyt duza przyczepnosc do podloza, a na dorozki ich nie stac tym bardziej na czesty zakup obuwia, bo boso sie nie da a i straz miejska moglaby zabronic?Mysle ze tak, bo nowy szmal wplynie na konto.

Avatar
chart / 5 lipca 2014 o 08:07

W 1984 r. to mógł zostać naczelnikiem gminy, z nominacji matki-Partii, a nie wójtem...