poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lubelskie

Jutro pierwsza nowa próbna matura z matematyki, a w środę
z języka obcego. Oprócz normalnego w takich sytuacjach zdenerwowania pojawiają się dodatkowe emocje: a może stara matura była lepsza? - Na spotkaniu z rodzicami widziałam bardzo nerwowe reakcje - mówi Anna Suszyna, dyrektor III LO
im. Unii Lubelskiej w Lublinie

- Niektórzy nawet płakali.
- U nas są nauczyciele reformatorzy i konserwatyści - wyjaśnia Stanisław Stoń, wicedyrektor LO im. Staszica w Lublinie. - Ci pierwsi się cieszą, a drudzy... też. Robimy jednak wszystko, by szkoła była przygotowana.

Problemy w szkołach są takie same: chodzi o odtwarzacze kompaktowe. Podczas egzaminu językowego uczniom zostanie zaprezentowany tekst. Zgodnie z przepisami ma być on odtworzony z kompaktu, który winien znajdować się w każdej sali.

- Egzamin odbędzie się w 15 salach, a nie mamy tylu CD. Musieliśmy poprosić o pomoc uczniów - dodaje Anna Suszyna. - Podobnie z zegarami. Muszą być w każdej sali.
Szkoły muszą również zapewnić opiekę uczniom młodszych klas, które nie będą miały wtedy lekcji.

Jednak największym problemem jest sama matura. - Nową maturę powinni zdawać dopiero ci uczniowie, którzy będą kończyć 3-letnie licea profilowane - uważa Halina Chwiejczak, dyrektor I LO w Zamościu. - U nas większość uczniów wołałaby starą maturę.

- Niedawno robiłam spotkanie z czwartoklasistami. Troszeczkę więcej jak połowa jest za starą maturą, reszta podzieliła się: albo za nową, albo nie ma zdania - mówi Anna Suszyna. - Większym strachem, czy nawet przerażeniem, reagują rodzice.
- Ta matura jest przyjazna dla ucznia, a boimy się jej, bo jest nowa - mówi Renata Janicka, ekspert z okręgowej komisji egzaminacyjnej na teren woj. lubelskiego. -
Stąd też atmosfera niepewności i... mnóstwo papierkowej roboty. Trzeba organizować punkty sprawdzania prac, sposoby przewożenia itd., a jeszcze niedawno był w ogóle początek roku. To jednak konieczne, bo do 30 września (w tym roku wyjątkowo do 7 października - aut.) uczniowie muszą się zdecydować, jakie przedmioty będą zdawać na prawdziwej maturze.

Najwięcej spokoju w całej sytuacji zachowują uczniowie.
- Nowa matura czy stara, to wszystko jedno: i tak trzeba się uczyć - mówi Marcin z liceum nr VII w Lublinie. - Mnie interesuje tylko, czy przed prawdziwą maturą będą jakieś przecieki i czy da się ściągać.

- Ja boję się matematyki. Wolałabym żeby nie była obowiązkowa - dodaje Jola, koleżanka Marcina.

Szkoły mogły również zamawiać arkusze egzaminacyjne z języka polskiego.
- Egzamin z polskiego zależał od dyrekcji. Chętne szkoły przeprowadzą go 25 września, ale będzie to już taka większa klasówka, bez tego całego ceremoniału - dodaje R. Janicka.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!