sobota, 24 lutego 2018 r.

Lubelskie

Przeciąganie gminy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 lipca 2005, 21:18

Zwolennicy przyłączenia gminy Rejowiec do powiatu chełmskiego postawili na swoim. We wtorek Rada Ministrów zmieniła granice powiatu. Rozporządzenie w tej sprawie ma obowiązywać od 1 stycznia 2006 r.

Z decyzją nie zgadzają się władze powiatu Krasnystaw, do którego gmina należała.
- Skoro zostałem wójtem, to po to, by reprezentować interesy mieszkańców - mówi Tadeusz Górski, wójt gminy Rejowiec. - A większość z nich żądała powrotu do powiatu chełmskiego.
Górski twierdzi, że związek gminy Rejowiec z powiatem krasnostawskim od początku był sztuczny, a więc nie mógł wytrzymać próby czasu. Decydowały o tym względy przestrzenne i historyczne. Gmina swoim obszarem głęboko wciskała się w powiat chełmski, sięgając blisko granic samego Chełma. Wcześniej, od ponad pięciu wieków Rejowiec wraz z okolicznymi ziemiami był administracyjnie związany z ziemią chełmską, powiatem i województwem chełmskim. Rada Ministrów uwzględniła też względy społeczne, kulturowe i gospodarcze. Doceniła też determinację mieszkańców, opowiadających się za zmianą administracyjnego podporządkowania. Na ogólną liczbę 5550 uprawnionych w konsultacjach wzięło udział 3741 osób, spośród których aż 3133 opowiedziały się za zmianą.
- Tryb i procedury tych konsultacji zasługują na skargę do Trybunału Konstytucyjnego - mówi Janusz Szpak, starosta krasnostawski. - Wiemy, że pracownicy gminy agitowali wśród mieszkańców, by opowiedzieli się za odłączeniem gminy od powiatu krasnostawskiego. Świadomie wprowadzali ich też w błąd. Informowaliśmy o tych nieprawidłowościach premiera i ministra spraw wewnętrznych i administracji, ale bez skutku.
Starosta Szpak twierdzi, że decyzja Rady Ministrów, podjęta pod nieobecność premiera miała charakter polityczny. Dopatruje się w tym długich rąk eseldowskiego wojewody lubelskiego, dla którego solą w oku było to, że w powiecie rządzonym przez PSL sprawy miały się dobrze. A skoro tak, to trzeba było coś popsuć. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!