niedziela, 18 marca 2018 r.

Lubelskie

Przedsięwzięcia mieszkańców wesprze UE

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 stycznia 2013, 20:20
Autor: (rp)

Sposób podziału środków z Unii Europejskiej 2014–2020 znalazł się w "Założeniach Umowy Partnerstwa”
Sposób podziału środków z Unii Europejskiej 2014–2020 znalazł się w \"Założeniach Umowy Partnerstwa”

Duże pieniądze dla Polski wschodniej: miast wojewódzkich, zaniedbanych obszarów wiejskich oraz terenów przygranicznych – m. in. takie zasady wydawania środków unijnych w najbliższych latach zatwierdził właśnie rząd.

Sposób podziału środków z Unii Europejskiej 2014–2020 znalazł się w "Założeniach Umowy Partnerstwa”. O konkretnych kwotach nie ma mowy, bo liderzy UE nie dogadali się jeszcze w sprawie wysokości przyszłego budżetu. – Chcemy wyprzedzająco przygotować umowę, żeby maksymalnie szybko zacząć wydawać pieniądze europejskie na szczeblu centralnym, samorządowym, przez firmy i instytucje – mówił dziennikarzom premier Donald Tusk.

Nasz region skorzysta na odrębnym programie stworzonym dla Polski wschodniej. Poza tym każde województwo otrzyma pieniądze na tzw. projekty miękkie, czyli np. szkolenia oraz na inwestycje w infrastrukturę. Przedsiębiorcy w większym zakresie skorzystają z pożyczek i poręczeń. Duże wsparcie pójdzie na unowocześnienie kolei i najważniejszych dróg (zmniejszą się za to środki na trasy lokalne).

Generalnie, pieniądze unijne zostaną skoncentrowane na dziedzinach ważnych dla rozwoju kraju (np. innowacyjna gospodarka). Nowością będą Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (np. w organizowanie transportu publicznego między miastami i sąsiednimi gminami) i Rozwój Kierowany przez Społeczność Lokalną (przedsięwzięcia mieszkańców).

Prawdopodobnie wśród najważniejszych inwestycji w latach 2014–2020 znajdą się te poprawiające dostępność naszego regionu np. unowocześnienie linii kolejowej Lublin–Warszawa.

– Prochu nie wymyślimy, pójdziemy wytycznymi Komisji Europejskiej. Co najmniej połowa dotacji pójdzie na rozwój przedsiębiorstw, cyfryzację czy infrastrukturę informatyczną – tłumaczył w grudniu Krzysztof Hetman, marszałek województwa.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Skrzydło
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Skrzydło
Skrzydło (19 stycznia 2013 o 08:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mam pytanie czy w ramach nowych funduszy wpisano kasę na budowę zachodniej obwodnicy Lublina na weżle Dąbrowica - Konopnica?jeśli nie wiadomo jeszcze, to kiedy to bedzie ustalane?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!