sobota, 24 marca 2018 r.

Lubelskie

Przybysławice: Dom dziecka czeka nowy dach i odgrzybienie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 sierpnia 2012, 18:17

Dom dziecka funkcjonuje w Przybysławicach od 1953 roku. Obecnie opiekuje się 48 dziećmi w wieku od 3
Dom dziecka funkcjonuje w Przybysławicach od 1953 roku. Obecnie opiekuje się 48 dziećmi w wieku od 3

Zabytkowy budynek Domu Dziecka w Przybysławicach wymaga generalnego remontu. Władze powiatu lubelskiego starają się o szwajcarskie pieniądze na ten cel.

– Bardzo liczymy na te pieniądze, bo remont tzw. dworku jest bardzo potrzebny – przyznaje Renata Tarkowska, zastępująca dyrektorkę Domu Dziecka w Przybysławicach koło Garbowa. – Własnymi siłami nie udałoby się nam przeprowadzić tych prac.

Placówka dysponuje dwoma budynkami – zabytkowym z przełomu XIX i XX wieku i kolejnym, wybudowanym w latach 90. ubiegłego wieku.
Generalnego remontu wymaga starszy budynek. Władze powiatu lubelskiego, które są organem prowadzącym placówkę, będą starać się o wsparcie ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Powiat ma składać dwa wnioski o dofinansowanie – w sprawie Domu Pomocy w Przybysławicach i Domu Pomocy Społecznej w Matczynie.

– Termin na złożenie dokumentów upływa z końcem sierpnia – tłumaczy Paweł Pikula, starosta lubelski. – Więc intensywnie nad tym pracujemy.

W przypadku Domu Dziecka w Przybysławicach koszt projektu to ponad 760 tys. zł. Dotyczy on zarówno prac budowlanych, jak też szkoleń dla kadry pracowniczej. W tzw. dworku znajdują się pokoje sypialniane dwóch z trzech grup wychowanków domu dziecka. Jest tam również świetlica, łazienki, pokój pedagoga.

– Przewidziany jest remont elewacji, odgrzybienie, wymiana stolarki i remont dachu – wylicza starosta Pikula. – Zagospodarowane ma być też otoczenie tego budynku. Chcemy naprawić również ogrodzenie.

– Chodzi o bezpieczeństwo dzieci, choć nie jest tak, że teraz ich zdrowie czy życie jest zagrożone – zastrzega Tarkowska. I dodaje: Chcieliśmy wymienić również instalację elektryczną, ale prace te nie zmieściły się już w projekcie. Mam jednak nadzieję, że uda się wyremontować salę komputerową dla dzieci. Jeśli to się powiedzie, to będziemy mieć nowy sprzęt.

Starosta chce również zdobyć pieniądze na remont Domu Pomocy w Matczynie. Łatwo jednak nie będzie.

W sumie w województwie lubelskim do wykorzystania jest ponad 6 milionów franków szwajcarskich; znaczna część tej kwoty jest przeznaczona na domy pomocy społecznej i placówki opiekuńczo-wychowawcze.

– Nabór wniosków rozpoczął się 28 maja, kończy się 31 sierpnia. Zainteresowanie jest bardzo duże, bo i bardzo duże są potrzeby – mówi Magdalena Postępska z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie.

Procedura jest długa i może trwać kilka miesięcy. O tym, kto dostanie dofinansowanie, dowiemy się prawdopodobnie pod koniec roku albo na początku 2013 r.

Szwajcarsko-Polski Program Współpracy

Tzw. Fundusz Szwajcarski jest formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Szwajcarię Polsce i 9 innym państwom Unii Europejskiej. Jego celem jest zmniejszenie różnic społeczno-gospodarczych pomiędzy Polską a lepiej rozwiniętymi państwami UE i różnic na terytorium Polski, pomiędzy ośrodkami miejskimi a regionami słabiej rozwiniętymi. Ze szwajcarskich dotacji mogą korzystać województwa lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie i małopolskie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
togxisttroop
Gienek
mieszkaniec
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

togxisttroop
togxisttroop (24 kwietnia 2013 o 18:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ciekawe ile weźmie dla siebie pikula? z tych 760 tys ?hehehehe
Rozwiń
Gienek
Gienek (21 grudnia 2012 o 18:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mieszkańcu ....to jest obiekt STAROSTWA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Wójt, co prawda mało co robi w gminie ale na pewno nie będzie wykonywał cokolwiek na nie swoim terenie...
Rozwiń
mieszkaniec
mieszkaniec (30 sierpnia 2012 o 23:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No ale na terenie gminy jest dom dziecka więc wójt mógłby się poczuć i wyremontować mam rację prawda? No bo ciągle tylko nic się nie dzieje i kłótnie o szkoły a wystarczy trochę dobrej woli
Rozwiń
Andryej
Andryej (30 sierpnia 2012 o 17:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gmina nie jest właścicielem obiektu, czytaj ze zrozumieniem bagam
Rozwiń
mieszkaniec
mieszkaniec (29 sierpnia 2012 o 15:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dlaczego gmina się tym nie zajmie?????
BO w gminie garbów tio nic sie nie dzieje!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!