sobota, 24 marca 2018 r.

Lubelskie

Ptaki wracają: Pierwsze jaskółki, skowronki i bociany już są

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 kwietnia 2012, 20:06

Pierwsze bociany już są<br />
 (Jacek Świerczyński/ Archiwum)
Pierwsze bociany już są
(Jacek Świerczyński/ Archiwum)

Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne sprawdza, jakie gatunki ptaków wracają po zimowej przerwie na Lubelszczyznę. Informacji dostarczają ornitolodzy i pasjonaci z całego województwa. Wyniki ich obserwacji można na bieżąco śledzić w Internecie.

Akcja Przyloty 2012 właśnie się rozpoczęła. Chodzi o zebranie pełnych informacji na temat wiosennych powrotów ptaków. – Wypatrywanie pierwszych skrzydlatych zwiastunów wiosny, takich jak skowronek, czajka, żuraw, bocian czy jaskółka jest bardzo ekscytujące – mówi Marcin Przepiórka z Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego.

Dla ornitologów to też szansa poznania dokładnych terminów przylotów ptaków na Lubelszczyznę. To ważne, bo okazuje się, że przez zmiany klimatyczne (ocieplenie) ptaki docierają do nas coraz szybciej. A i ciepła zima miała wpływ na ptasie migracje.

– Tegoroczna zima była wyjątkowa, dużo cieplejsza niż ostatnie – zauważa Przepiórka. Efekt? – Z gatunków, które u nas zimowały, warto wymienić piegżę, obserwowaną w styczniu w Lubinie. Mały ptak, który według literatury opuszcza nasz kraj już w październiku, by powrócić w połowie kwietnia, postanowił przezimować. Udało jej się przeżyć dzięki owocom winorośli na jednym z lubelskich osiedli domków jednorodzinnych. To drugi taki przypadek zimowania piegży w Polsce.

Zimę w naszym regionie przeżyły też szpaki, zięby, rudziki oraz śnieżyca duża (w Jeziorzanach, pow. lubartowski) i mewa trójpalczasta (Nielisz, pow. zamojski).

Te gatunki, które postanowiły przezimować jednak w cieplejszym klimacie, właśnie do nas wracają. – 24 lutego zaobserwowaliśmy pierwszego skowronka, 26 lutego pierwsze czajki, a na początku marca pierwsze żurawie, bataliony, gołębie grzywacze, pliszki siwe oraz stada przelotnych gęsi – wylicza Przepiórka. – W połowie marca pojawiło się jeszcze więcej gatunków, m.in. rycyki, krwawodzioby, remiz, pierwiosnek i pierwszy bocian, tyle że czarny.

Bocian biały przyleciał do nas 22 marca, a pierwsza jaskółka dymówka 28 marca. – Teraz czekamy na ptaki, które są bardziej ciepłolubne, a ich dieta jest ściśle związana z występowaniem owadów, których jeszcze w Polsce nie ma – dodaje Przepiórka.

Aktualne informacje o zaobserwowanych ptakach można znaleźć na bieżąco w na stronie: www.lto.org.pl.

Pierwsze bociany

W ramach akcji Przyloty 2012 już udało się zobaczyć pierwsze w tym roku w naszym regionie bociany: czarne (Mosty, pow. parczewski, Maliniec, pow. janowski, Żyłka, pow. tomaszowski, Skarcibiesz, pow. lubartowski i Lasy Parczewskie – wszędzie po 1 osobniku) i białe (na gnieździe w Wólce Rokickiej, pow. lubartowski – 1, Klarów, pow. łęczyński – 2, Przeorsk, pow. tomaszowski – 6, Czarnięcin, pow. zamojski – 3 i Krowie Bagno, pow. włodawski – 6).
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Chełmianin N
esel
oebserator
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Chełmianin N
Chełmianin N (3 kwietnia 2012 o 10:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie Bednarczyk,ile razy do Waści pisać trzeba,żebyś Waść zrozumiał,że województwo nie jest Lubelszczyzną.Świadomy upór przed prawdą szkodzi zdrowiu i uzupełnij swoje szufladki mózgowe treścią mądrzejszych od siebie.
RADA JĘZYKA POLSKIEGO
PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK
Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011
 
Szanowny Panie,
Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'wojewódzwto lubelskie'. Wyraz ten
powstał przez dodanie do przymiotnika lubelski przyrostka -yzna,
wskazującego na jakiś obszar. Podobnie zostały utworzone nazwy:
Opolszczyzna ('ziemia opolska'), Słowiańszczyzna ('ziemia słowiańska'),
Wileńszczyzna ('ziemia wileńska'), Suwalszczyzna ('ziemia suwalska'),
Kielecczyzna ('ziemia kielecka') oraz wiele innych.
Łączę wyrazy szacunku
/-/ dr Katarzyna Kłosińska
Sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN.
 
KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW 
pismo z dnia 15 lipca 2011r. Nr. DSWRU-571-513/10-(05)/11/JI cytuję: 
" Miarodajne w opisywanej przez Pana sprawie są wyjaśnienia przekazane Panu w piśmie z dnia 31 sierpnia 2005r. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.Jak słusznie Pan zauważa w mowie potocznej i nie tylko,stosowane są określenia nieadekwatne.Wynika to-jak można sądzić-zarówno przyzwyczajenia jak i również i z niewiedzy stosujących takie określenia." podpisał:Radca Szwfa KPRM Jerzy Izdebski.
 Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Departament Administracji Publicznej.Pismo AP/712-1102/05/Jmo z dnia 31.08.2005.Obecne województwo lubelskie posiada prawne aaumocowanie w ustawie z dnia 24 lipca 1998r o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa/Dz.U.Nr 96,poz.603/Przepisy tej ustawy są jednoznaczne i nie umożliwiają stosowania w odniesieniu do tej jednostki zasadniczego podziału terytorialnego państwa nazw zamiennych.Zatem używanie nazwy "Ziemia Lubelska-Lubelszczyzna/czy innych/ na określenie województwa lubelskiego jest nieuprawnione.Dorota Żebrowska.
Rozwiń
esel
esel (3 kwietnia 2012 o 09:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Za to ty jesteś mistrz . Piszesz o bocianach, które zaoobserwowałeś 10 dni (prawie 2 tygodnie) po pierwszych stwierdzeniach.
Rozwiń
oebserator
oebserator (3 kwietnia 2012 o 08:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Słabi ci ornitolodzy: Tyśmienica powiat parczewski niedziela 1 kwietnai co najmniej 2 gniazda zasiedlone na jednym 1 szt na drugima para.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!