środa, 21 marca 2018 r.

Lubelskie

Rachunek cię nie porazi

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 listopada 2007, 19:51

Od nowego roku firmy energetyczne miały mieć pełną swobodę w ustalaniu cen ze energię elektryczną.

Dziś już wiadomo, że nic z tego nie będzie.

O uwolnieniu cen energii zdecydował w październiku Adam Szafrański, poprzedni szef Urzędu Regulacji Energetyki. Oznaczałoby to nieuniknione podwyżki. Już w styczniu prąd miał zdrożeć nawet o 10-15 proc. Ale na szczęście następca Szafrańskiego ogłosił niedawno, że podwyżek nie będzie, bo to uderzy w najbiedniejszych klientów.

Tymczasem firmy energetyczne, w tym Zamojska Korporacja Energetyczna i Lubzel, otrzymały 9 listopada decyzję o zwolnieniu z obowiązku zatwierdzania cenników przez URE.

- W tej sytuacji nie wiemy, czy URE powróci do zatwierdzania taryfikatorów, czy pozwoli jednak na swobodę w ustalaniu cen - mówił jeszcze kilka dni temu Lech Wojciechowski, szef marketingu i obsługi klienta w Zamojskiej Korporacji Energetycznej. - Muszą przyjść do nas kolejne wytyczne z URE, żebyśmy wiedzieli, co robić.

Na oficjalne decyzje URE nie trzeba było długo czekać. Już w piątek przyszło kolejne pismo - cofające poprzednią decyzję.

- To oznacza, że od nowego roku ceny nie zostaną uwolnione - mówi Grzegorz Matejko, kierownik Wydziału Obsługi Klienta i Taryf w Lubzelu.

Energetycy nie kryją, że pozostanie przy taryfikatorach URE nie jest dla nich korzystne. Uważają, że ceny prądu są zbyt niskie i ich uwolnienie pozwoliłoby na dostosowanie cenników do rzeczywistych kosztów. - A te są coraz wyższe - dodaje Wojciechowski. - Wpływa na to cena węgla, a także wysokie koszty wytwarzania energii. Dlatego rynek cen powinien zostać uwolniony.

Zupełnie inaczej widzą to mieszkańcy Lubelszczyzny. - Każdy z nas płaci za prąd i nie da się od tego uciec. Ja co dwa miesiące płace ponad 130 zł. Na nic zdają się żarówki energooszczędne. Nie wyobrażam sobie, żeby płacić jeszcze więcej - mówi Kazimierz Biedroń z Lublina.
Po piątkowej decyzji firmy energetyczne muszą zapomnieć o "wolnych cenach”. I, jak co roku, przygotować cenniki do zatwierdzenia przez URE. - Nasz cennik przedstawimy zgodnie z rzeczywistymi kosztami. Nie możemy wystawić cen zbyt niskich, bo zaczniemy przynosić straty. Nie będą zbyt wysokie, bo klienci zaczną od nad odchodzić - zapowiada Matejko.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
wjk
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

wjk
wjk (19 listopada 2007 o 12:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pic na wodę, fotomontaż.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!