Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

24 kwietnia 2016 r.
16:34

Rajd „Zapory” w Bełżycach. Inscenizacja bitwy z Niemcami

Autor: Zdjęcie autora TOMA
0 18 A A

Ok. pół tysiąca widzów oglądało niedzielną rekonstrukcję historyczną na Rynku w Bełżycach. Inscenizacja bitwy z Niemcami pod Krężnicą Okrągłą była jedną z atrakcji czwartego Rajdu „Zapory”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Z głosów, jakie docierały do nas od publiczności wynika, że inscenizacja wywarła duże wrażenie. Przygotowania do niej trwały od trzech miesięcy, kiedy zaczęliśmy pisanie scenariusza. Kilka godzin przed samym wydarzeniem poświeciliśmy na próby – mówi Rafał Dobrowolski z Grupy Historycznej Zgrupowanie Radosław, komendant Rajdu. W rekonstrukcji wzięło udział ok. 60 osób z sześciu grup rekonstrukcyjnych z województwa lubelskiego i jednej z Warszawy.

Z kolei w sobotę uczestnicy Rajdu „Zapory” pokonali ponad 20-kilometrową trasę z Bełżyc do Ewunina. W trakcie przerw organizowano pokazy i konkursy. Było też tradycyjne ognisko z kiełbaskami i krótkie nabożeństwo ku czci Żołnierzy Wyklętych.

– Przeszło ją ok. 400 osób z całej Polski. Poza mieszkańcami naszego regionu mieliśmy gości z Warszawy, Radomia, Tarnobrzega, Przemyśla, Śląska. Przyjechała też grupa harcerzy ze Szczecina.

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
rad / 29 kwietnia 2016 o 13:02

Teraz to byle syn dresa staje się młodzieńcem wyklętym z mocno ograniczoną wiedzą historyczną. Zobaczycie co będzie jak Maciorowicz da im broń....Pamiętajcie że narodowcy za komuny byli po stronie władzy........zaczęli z nią walczyć dopiero po upadku PRL......   oNR to faszyzm

Avatar
wz crx / 27 kwietnia 2016 o 10:51

tak ci powiedzieli?

Szanowny "karol"-u !!! Zrozum tego prostego ,biednego człowieka, który nie szuka prawdy,  a czerpie tzw. "wiedzę"...;-))) z mediów narodowych !!!

Avatar
wz crx / 27 kwietnia 2016 o 10:19

komuchu, idź do psychiatry.

Poza tym jestem święcie przekonany ,że w czasie okupacji nazistowskiej byłbyś konfidentem lub okradałbyś uczciwych ludzi z ich dorobku , jak to czynili bandyci podszywający się pod AK...!!!

Avatar
wz crx / 27 kwietnia 2016 o 10:14

komuchu, idź do psychiatry.

Nie mam tylu połączeń pomiędzy neuronami w mózgu , by być "komuchem". Ale się rozwijam ,to może przynajmniej zbliżę się do "komucha"...A ty idź ,pomódl się w kościele i postaraj się zrozumieć przynajmniej jedno zdanie wypowiedziane przez twojego pasterza...Liczę , że Najwyższy oświeci twoje wnuki , bo ciebie nie da rady ...!!!
 

Avatar
Marek / 27 kwietnia 2016 o 09:58

Szkoda tylko że o takich wydarzeniach dowiadujemy się po fakcie. Ale w Bełżycach to normalne, żadnego plakatu, zaproszenia. Może za rok...

Akurat ten zarzut jest nietrafiony.

Plakaty i zaproszenia na każdym słupie z ogłoszeniami, tablicami informacyjnymi przed miejscowymi supermarketami. Informacje w szkołach a nawet w Kościele. Wystarczyło ruszyć czasem 4 litery i wyjść z domu by móc sobie czas zaplanować. Wystarczyło nawet otworzyć okno w niedzielę rano to jeśli nawet ktoś zapomniał to odgłosy wystrzałów i wybuchów z trwających prób skutecznie przypominały ;)

Jeśli takie imprezy ciekawią kogoś ale większość życia wiedzie w świecie wirtualnym to współczuję niemniej wystarczy wejść czasami na https://www.facebook.com/rajdzapory albo dodać sobie w super wypasionym smartfonie za 1 zł nowe wydarzenie w kalendarzu i już będzie ktoś przypominał ;)

Niestety atmosfery nie oddadzą ani zdjęcia ani filmy na youtube więc polecam więcej uwagi za rok.

Podziękowania za zaangażowanie dla rekonstruktorów.

Akurat ten zarzut jest nietrafiony.

Plakaty i zaproszenia na każdym słupie z ogłoszeniami, tablicami informacyjnymi przed miejscowymi supermarketami. Informacje w szkołach a nawet w Kościele. Wystarczyło ruszyć czasem 4 litery i wyjść z domu by móc sobie czas zaplanować. Wystarczyło nawet otworzyć okno w niedzielę rano to jeśli nawet ktoś zapomniał to odgłosy wystrzałów i wybuchów z trwających prób skutecznie przypominały ;)

Jeśli takie imprezy ciekawią kogoś ale większość życia wiedzie w świecie wirtualnym to ... rozwiń

Avatar
karol / 26 kwietnia 2016 o 22:08

protest , rozstrzeliwania bezrolnych chłopów za przejęcie ziemi nie było !

tak ci powiedzieli?

Avatar
Gość / 26 kwietnia 2016 o 20:16

to są wszystko legendy spłodzone po latach

Avatar
cccp / 26 kwietnia 2016 o 12:27

Młodyś jeszcze ,przeto ci wybaczę , jam w wolności wychowany i nad tobą płaczę ...!!! Tej komunistycznej , niekiedy wadliwej , ale polskiej i prawdziwej... !!! Zapamiętaj słowa śp. geniusza Chrystusa - po owocach ich poznacie...A owoce po '89-tym widzą ci ,którzy potrafią patrzeć i widzieć ,bo ty jak na razie potrafisz tylko patrzeć ...!

komuchu, idź do psychiatry.

Avatar
wz crx / 26 kwietnia 2016 o 08:50

Chwała Bohaterom! Słabnące plucie jadem i wyssane z palca oskarżenia to ostatnie podrygi odchodzących na tamten świat, czy raczej wprost do piekła czerwonych zwolenników poprzedniego systemu i ich bękartów! Mimo lat ciężkiej propagandy młode pokolenie Polaków Żołnierzy Niezłomnych stawia sobie za wzór! Jak widać Prawda zawsze zwycięży... Katowana, mordowana w zatęchłych piwnicach i zakopana pod płotem kilkadziesiąt lat później potrafi wybuchnąć płomieniem miłości do Ojczyzny. Polska jest nieśmiertelna!

Młodyś jeszcze ,przeto ci wybaczę , jam w wolności wychowany i nad tobą płaczę ...!!! Tej komunistycznej , niekiedy wadliwej , ale polskiej i prawdziwej... !!! Zapamiętaj słowa śp. geniusza Chrystusa - po owocach ich poznacie...A owoce po '89-tym widzą ci ,którzy potrafią patrzeć i widzieć ,bo ty jak na razie potrafisz tylko patrzeć ...!

Młodyś jeszcze ,przeto ci wybaczę , jam w wolności wychowany i nad tobą płaczę ...!!! Tej komunistycznej , niekiedy wadliwej , ale polskiej i prawdziwej... !!! Zapamiętaj słowa śp. geniusza Chrystusa - po owocach ich poznacie...A owoce po '89-tym widzą ci ,którzy potrafią patrzeć i widzieć ,bo ty jak na razie potrafisz tylko patrzeć ...!

rozwiń
Avatar
Gość / 26 kwietnia 2016 o 00:55
Chwała Bohaterom! Słabnące plucie jadem i wyssane z palca oskarżenia to ostatnie podrygi odchodzących na tamten świat, czy raczej wprost do piekła czerwonych zwolenników poprzedniego systemu i ich bękartów! Mimo lat ciężkiej propagandy młode pokolenie Polaków Żołnierzy Niezłomnych stawia sobie za wzór! Jak widać Prawda zawsze zwycięży... Katowana, mordowana w zatęchłych piwnicach i zakopana pod płotem kilkadziesiąt lat później potrafi wybuchnąć płomieniem miłości do Ojczyzny. Polska jest nieśmiertelna!
Avatar
rad / 29 kwietnia 2016 o 13:02

Teraz to byle syn dresa staje się młodzieńcem wyklętym z mocno ograniczoną wiedzą historyczną. Zobaczycie co będzie jak Maciorowicz da im broń....Pamiętajcie że narodowcy za komuny byli po stronie władzy........zaczęli z nią walczyć dopiero po upadku PRL......   oNR to faszyzm

Avatar
wz crx / 27 kwietnia 2016 o 10:51

tak ci powiedzieli?

Szanowny "karol"-u !!! Zrozum tego prostego ,biednego człowieka, który nie szuka prawdy,  a czerpie tzw. "wiedzę"...;-))) z mediów narodowych !!!

Avatar
wz crx / 27 kwietnia 2016 o 10:19

komuchu, idź do psychiatry.

Poza tym jestem święcie przekonany ,że w czasie okupacji nazistowskiej byłbyś konfidentem lub okradałbyś uczciwych ludzi z ich dorobku , jak to czynili bandyci podszywający się pod AK...!!!

Avatar
wz crx / 27 kwietnia 2016 o 10:14

komuchu, idź do psychiatry.

Nie mam tylu połączeń pomiędzy neuronami w mózgu , by być "komuchem". Ale się rozwijam ,to może przynajmniej zbliżę się do "komucha"...A ty idź ,pomódl się w kościele i postaraj się zrozumieć przynajmniej jedno zdanie wypowiedziane przez twojego pasterza...Liczę , że Najwyższy oświeci twoje wnuki , bo ciebie nie da rady ...!!!
 

Avatar
Marek / 27 kwietnia 2016 o 09:58

Szkoda tylko że o takich wydarzeniach dowiadujemy się po fakcie. Ale w Bełżycach to normalne, żadnego plakatu, zaproszenia. Może za rok...

Akurat ten zarzut jest nietrafiony.

Plakaty i zaproszenia na każdym słupie z ogłoszeniami, tablicami informacyjnymi przed miejscowymi supermarketami. Informacje w szkołach a nawet w Kościele. Wystarczyło ruszyć czasem 4 litery i wyjść z domu by móc sobie czas zaplanować. Wystarczyło nawet otworzyć okno w niedzielę rano to jeśli nawet ktoś zapomniał to odgłosy wystrzałów i wybuchów z trwających prób skutecznie przypominały ;)

Jeśli takie imprezy ciekawią kogoś ale większość życia wiedzie w świecie wirtualnym to współczuję niemniej wystarczy wejść czasami na https://www.facebook.com/rajdzapory albo dodać sobie w super wypasionym smartfonie za 1 zł nowe wydarzenie w kalendarzu i już będzie ktoś przypominał ;)

Niestety atmosfery nie oddadzą ani zdjęcia ani filmy na youtube więc polecam więcej uwagi za rok.

Podziękowania za zaangażowanie dla rekonstruktorów.

Akurat ten zarzut jest nietrafiony.

Plakaty i zaproszenia na każdym słupie z ogłoszeniami, tablicami informacyjnymi przed miejscowymi supermarketami. Informacje w szkołach a nawet w Kościele. Wystarczyło ruszyć czasem 4 litery i wyjść z domu by móc sobie czas zaplanować. Wystarczyło nawet otworzyć okno w niedzielę rano to jeśli nawet ktoś zapomniał to odgłosy wystrzałów i wybuchów z trwających prób skutecznie przypominały ;)

Jeśli takie imprezy ciekawią kogoś ale większość życia wiedzie w świecie wirtualnym to ... rozwiń

Avatar
karol / 26 kwietnia 2016 o 22:08

protest , rozstrzeliwania bezrolnych chłopów za przejęcie ziemi nie było !

tak ci powiedzieli?

Avatar
Gość / 26 kwietnia 2016 o 20:16

to są wszystko legendy spłodzone po latach

Avatar
cccp / 26 kwietnia 2016 o 12:27

Młodyś jeszcze ,przeto ci wybaczę , jam w wolności wychowany i nad tobą płaczę ...!!! Tej komunistycznej , niekiedy wadliwej , ale polskiej i prawdziwej... !!! Zapamiętaj słowa śp. geniusza Chrystusa - po owocach ich poznacie...A owoce po '89-tym widzą ci ,którzy potrafią patrzeć i widzieć ,bo ty jak na razie potrafisz tylko patrzeć ...!

komuchu, idź do psychiatry.

Avatar
wz crx / 26 kwietnia 2016 o 08:50

Chwała Bohaterom! Słabnące plucie jadem i wyssane z palca oskarżenia to ostatnie podrygi odchodzących na tamten świat, czy raczej wprost do piekła czerwonych zwolenników poprzedniego systemu i ich bękartów! Mimo lat ciężkiej propagandy młode pokolenie Polaków Żołnierzy Niezłomnych stawia sobie za wzór! Jak widać Prawda zawsze zwycięży... Katowana, mordowana w zatęchłych piwnicach i zakopana pod płotem kilkadziesiąt lat później potrafi wybuchnąć płomieniem miłości do Ojczyzny. Polska jest nieśmiertelna!

Młodyś jeszcze ,przeto ci wybaczę , jam w wolności wychowany i nad tobą płaczę ...!!! Tej komunistycznej , niekiedy wadliwej , ale polskiej i prawdziwej... !!! Zapamiętaj słowa śp. geniusza Chrystusa - po owocach ich poznacie...A owoce po '89-tym widzą ci ,którzy potrafią patrzeć i widzieć ,bo ty jak na razie potrafisz tylko patrzeć ...!

Młodyś jeszcze ,przeto ci wybaczę , jam w wolności wychowany i nad tobą płaczę ...!!! Tej komunistycznej , niekiedy wadliwej , ale polskiej i prawdziwej... !!! Zapamiętaj słowa śp. geniusza Chrystusa - po owocach ich poznacie...A owoce po '89-tym widzą ci ,którzy potrafią patrzeć i widzieć ,bo ty jak na razie potrafisz tylko patrzeć ...!

rozwiń
Avatar
Gość / 26 kwietnia 2016 o 00:55
Chwała Bohaterom! Słabnące plucie jadem i wyssane z palca oskarżenia to ostatnie podrygi odchodzących na tamten świat, czy raczej wprost do piekła czerwonych zwolenników poprzedniego systemu i ich bękartów! Mimo lat ciężkiej propagandy młode pokolenie Polaków Żołnierzy Niezłomnych stawia sobie za wzór! Jak widać Prawda zawsze zwycięży... Katowana, mordowana w zatęchłych piwnicach i zakopana pod płotem kilkadziesiąt lat później potrafi wybuchnąć płomieniem miłości do Ojczyzny. Polska jest nieśmiertelna!