niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Rajd „Zapory” w Bełżycach. Inscenizacja bitwy z Niemcami

Dodano: 24 kwietnia 2016, 16:34
Autor: TOMA

Ok. pół tysiąca widzów oglądało niedzielną rekonstrukcję historyczną na Rynku w Bełżycach. Inscenizacja bitwy z Niemcami pod Krężnicą Okrągłą była jedną z atrakcji czwartego Rajdu „Zapory”.

- Z głosów, jakie docierały do nas od publiczności wynika, że inscenizacja wywarła duże wrażenie. Przygotowania do niej trwały od trzech miesięcy, kiedy zaczęliśmy pisanie scenariusza. Kilka godzin przed samym wydarzeniem poświeciliśmy na próby – mówi Rafał Dobrowolski z Grupy Historycznej Zgrupowanie Radosław, komendant Rajdu. W rekonstrukcji wzięło udział ok. 60 osób z sześciu grup rekonstrukcyjnych z województwa lubelskiego i jednej z Warszawy.

Z kolei w sobotę uczestnicy Rajdu „Zapory” pokonali ponad 20-kilometrową trasę z Bełżyc do Ewunina. W trakcie przerw organizowano pokazy i konkursy. Było też tradycyjne ognisko z kiełbaskami i krótkie nabożeństwo ku czci Żołnierzy Wyklętych.

– Przeszło ją ok. 400 osób z całej Polski. Poza mieszkańcami naszego regionu mieliśmy gości z Warszawy, Radomia, Tarnobrzega, Przemyśla, Śląska. Przyjechała też grupa harcerzy ze Szczecina.

rad
wz crx
wz crx
(18) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

rad
rad (29 kwietnia 2016 o 13:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Teraz to byle syn dresa staje się młodzieńcem wyklętym z mocno ograniczoną wiedzą historyczną. Zobaczycie co będzie jak Maciorowicz da im broń....Pamiętajcie że narodowcy za komuny byli po stronie władzy........zaczęli z nią walczyć dopiero po upadku PRL......   oNR to faszyzm

Rozwiń
wz crx
wz crx (27 kwietnia 2016 o 10:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

tak ci powiedzieli?

Szanowny "karol"-u !!! Zrozum tego prostego ,biednego człowieka, który nie szuka prawdy,  a czerpie tzw. "wiedzę"...;-))) z mediów narodowych !!!

Rozwiń
wz crx
wz crx (27 kwietnia 2016 o 10:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

komuchu, idź do psychiatry.

Poza tym jestem święcie przekonany ,że w czasie okupacji nazistowskiej byłbyś konfidentem lub okradałbyś uczciwych ludzi z ich dorobku , jak to czynili bandyci podszywający się pod AK...!!!

Rozwiń
wz crx
wz crx (27 kwietnia 2016 o 10:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

komuchu, idź do psychiatry.

Nie mam tylu połączeń pomiędzy neuronami w mózgu , by być "komuchem". Ale się rozwijam ,to może przynajmniej zbliżę się do "komucha"...A ty idź ,pomódl się w kościele i postaraj się zrozumieć przynajmniej jedno zdanie wypowiedziane przez twojego pasterza...Liczę , że Najwyższy oświeci twoje wnuki , bo ciebie nie da rady ...!!!
 

Rozwiń
Marek
Marek (27 kwietnia 2016 o 09:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Szkoda tylko że o takich wydarzeniach dowiadujemy się po fakcie. Ale w Bełżycach to normalne, żadnego plakatu, zaproszenia. Może za rok...

Akurat ten zarzut jest nietrafiony.

Plakaty i zaproszenia na każdym słupie z ogłoszeniami, tablicami informacyjnymi przed miejscowymi supermarketami. Informacje w szkołach a nawet w Kościele. Wystarczyło ruszyć czasem 4 litery i wyjść z domu by móc sobie czas zaplanować. Wystarczyło nawet otworzyć okno w niedzielę rano to jeśli nawet ktoś zapomniał to odgłosy wystrzałów i wybuchów z trwających prób skutecznie przypominały ;)

Jeśli takie imprezy ciekawią kogoś ale większość życia wiedzie w świecie wirtualnym to współczuję niemniej wystarczy wejść czasami na https://www.facebook.com/rajdzapory albo dodać sobie w super wypasionym smartfonie za 1 zł nowe wydarzenie w kalendarzu i już będzie ktoś przypominał ;)

Niestety atmosfery nie oddadzą ani zdjęcia ani filmy na youtube więc polecam więcej uwagi za rok.

Podziękowania za zaangażowanie dla rekonstruktorów.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (18)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!