środa, 21 lutego 2018 r.

Lubelskie

Ranking Samorządów Rzeczpospolitej 2011: Jeziorzany w czołówce

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 lipca 2011, 16:53
Autor: (RP)

Na jednego mieszkańca Unia Europejska dała w tamtym roku 1386 zł, a Jeziorzany podpisały sześć umów
Na jednego mieszkańca Unia Europejska dała w tamtym roku 1386 zł, a Jeziorzany podpisały sześć umów

Jedynie gmina Jeziorzany z naszego województwa zajęła dobre miejsce w rankingu najlepszych samorządów opublikowanym przez "Rzeczpospolitą”.

Jeziorzany – gmina z najmniejszym budżetem w woj. lubelskim – ma trzecie miejsce wśród gmin wiejskich najsprawniej wykorzystujących unijne dotacje. Na jednego mieszkańca Unia Europejska dała w tamtym roku 1386 zł, a Jeziorzany podpisały sześć umów na dofinansowane inwestycje. Teraz trwa budowa kanalizacji sanitarnej, w tym roku stanie również nowoczesna oczyszczalnia ścieków oparta na oczyszczaniu przez ozonowanie. W gminie powstanie też m. in. boisko wielofunkcyjne.

– Jeśli chce się osiągnąć sukces to trzeba wiedzieć, czego się chce i konsekwentnie to realizować. My wykorzystujemy szansę daną przez UE w 100 procentach – mówi Jarosław Radomski, wójt Jeziorzan. Przyznaje, że gmina musi się poważnie zadłużyć, żeby zapewnić 25 proc. wkładu własnego na inwestycje warte w sumie 13 mln zł (przy budżecie gminy 6 mln zł.)

Wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich najlepiej wykorzystujących unijne dofinansowanie najwyżej znalazł się Rejowiec Fabryczny (25 miejsce), a wśród miast na prawie powiatu Biała Podlaska (21 miejsce).

Dziennik sprawdził również, które samorządy najbardziej, a przy tym odpowiedzialnie, dbają o rozwój i podniesienie jakości życia mieszkańców. Rejowiec Fabryczny zajął 12, a Puławy 13 miejsce (ranking gmin miejskich i miejsko-wiejskich), Głusk 18 (gminy wiejskie), a Zamość 30 (miasta na prawie powiatu).
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
radny
nic
robin
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

radny
radny (27 lipca 2011 o 21:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
przytoczno.pl - cała prawda o gminie Jeziorzany. Zapraszam w tym tygodniu.
Rozwiń
nic
nic (22 lipca 2011 o 08:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ale jak by się nie załapał to honory bez zbędnych skrupułów przejął by gościu nie mając nić z tym wspólnego, mianując się jednocześnie ojcem sukcesu.
Rozwiń
robin
robin (22 lipca 2011 o 08:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
wójtowi i gminie gratulować należy, myślę że te działania zostały ocenione na podstawie obiektywnych danych dla grupy gmin wiejskich i nie można porównywać gminy Jeziorzany z gmina Lubartów. Ale powinien cieszyć fakt ze komuś się chciało tak pracować by efekt był osiągnięty w postaci wykonanych projektów - a nagroda to przy okazji.
Rozwiń
Darek
Darek (21 lipca 2011 o 07:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wójt jak wójt trochę filozof z innej bajki. Że ta gmina żyje toi zasługa Skarbniczki, to ona trzyma tam wszystko za buzię
Rozwiń
Parnas
Parnas (21 lipca 2011 o 00:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To znaczy, że nie ma się czym szczycić!
Po co gonić za wszelką cenę w rankingach i cieszyć się jak głupi z wysokiej pozycji?
Inwestycje to wydawanie pieniędzy w celu osiągnięcia pewnego celu ekonomicznego.
O ile budowanie kanalizacji wzbogaca gminę poprzez zwiększenie atrakcyjności gospodarczej to budowa obiektów sportowych za grube miliony w czasach, w których boiska są puste (niż demograficzny + mniej kłopotliwe dla rodziców rozrywki) to marnotrawienie pieniędzy. Dlatego te wszystkie rankingi należy traktować z przymrużeniem oka. Papier wszystko przyjmie, a porównywanie gmin o zupełnie innym profilu budżetowym mija się z celem.
Nawet położone blisko siebie gminy podlubelskie, tj. Markuszów, Jastków, Garbów, Nałęczów, znacząco różnią się między sobą nie tylko dochodami, ale też kierunkiem inwestycyjnym. Nałęczów jest zdolny do wydawania milionów na projekty kulturalne i pro-eko, a Garbów koncentruje się na wzmocnieniu infrastruktury drogowej i kanalizacji.
Jedna gmina jest bogata i nie potrzebuje korzystać z funduszy UE (bo woli oszczędzić czas i nerwy) i buduje za własne pieniądze (czasem taniej), a druga jest biedna i łapie każdą okazję jednocześnie rozwijając administrację obsługującą projekty i zadłużając się w celu spełnienia warunków dofinansowania. W rankingu samorządów nie ma chyba ujemnych punktów za zadłużenie, a wtedy Jeziorzany nie miałyby wysokiej pozycji.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!