wtorek, 20 marca 2018 r.

Lubelskie

Ranking szkół wyższych i uczelni 2011 - "Perspektywy" i "Rzeczpospolita"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 maja 2011, 11:52

W rankingu uczelni Perspektyw i Rzeczpospolitej Uniwersytet Medyczny w Lublinie zajął 21. miejsce. (
W rankingu uczelni Perspektyw i Rzeczpospolitej Uniwersytet Medyczny w Lublinie zajął 21. miejsce. (

Lublin poza pierwszą dwudziestką najlepszych uczelni. Za to Zamość znowu w krajowej czołówce. Takie wyniki przynosi najnowszy ranking szkół wyższych "Rzeczpospolitej" i miesięcznika "Perspektywy".

Zamojska Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna zajęła drugie miejsce w kategorii niepublicznych uczelni licencjackich (w dwóch poprzednich latach zamojska szkoła wygrywała w tej kategorii). Tym razem lepsza okazała się Szkoła Wyższa Przymierza Rodzin w Warszawie, ale i tak za WSH-E jest kilkadziesiąt uczelni z całego kraju.

– Cieszę się, że możemy godnie reprezentować Lubelszczyznę. Co prawda w nieco "niższej kategorii wagowej”, ale miejsce w krajowej czołówce zawsze cieszy – mówi dr Arkadiusz Bereza, prorektor zamojskiej uczelni. – Na dobre noty i wysokie miejsce naszej szkoły wpływa przede wszystkim bardzo dobra baza dydaktyczna i kadra, ale także świetna atmosfera.

Znacznie gorzej wypadły niepubliczne uczelnie z naszego regionu, które prowadzą studia magisterskie.

Najwyższe – 30 miejsce – zajęła Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie (rok temu – 22). Na 51 pozycji (awans z miejsca 66) jest Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu, na 79 (spadek z 73) – Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie, a na 85 (spadek z 80) – Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza w Lublinie.

W głównym rankingu (wszystkich uczelni) nie było zaskoczenia. Pierwszą dziesiątkę tworzą te same szkoły, co rok temu – zamieniając się jedynie lokatami. A pierwsze miejsce drugi raz z rzędu zdobył Uniwersytet Warszawski. Za nim jest Uniwersytet Jagielloński, trzecia – po raz pierwszy od lat na podium – Politechnika Warszawska

Lubelskie uczelnie – znacznie niżej. Najlepszy okazał się Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Jest na 21 miejscu, rok temu był o dwie pozycje niżej.

– Ranking, jak każdy, wybiera lepszych, pokazuje gorszych, jest pewnego rodzaju zabawą. Cieszy nas korzystniejsza niż przed rokiem pozycja – mówi Włodzimierz Matysiak, rzecznik UM. – Największą jednak satysfakcję daje nam fakt, że absolwenci studiów medycznych, bez względu na wyniki jakichkolwiek rankingów, znajdują zatrudnienie pod każdą szerokością geograficzną, na wszystkich kontynentach. Tam obowiązuje zasada: pokaż, co potrafisz.

Dalej: KUL na miejscu 31 (rok temu – 29), UMCS – 32 (rok temu – 34), Uniwersytet Przyrodniczy – 47 (rok temu – 43) i Politechnika Lubelska – 52 (rok temu – 45).

– Podchodzimy do tego typu rankingów z dystansem. Niektóre dane na temat uczelni są mało mierzalne, inne bardzo subiektywne, a jeszcze inne niepotrzebne, nie wiadomo czemu mają służyć – mówi Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik PL. – Aczkolwiek wyciągamy wnioski i błędy czy niedociągnięcia, które zostały nam wytknięte, staramy się poprawiać.

– Żaden ranking nie wpłynie na moje zdanie o uczelni. Nie zamieniłabym jej na żadną inną. Podobnie mówi większość moich znajomych, którzy ze mną studiują– mówi Magda Łukasik z samorządu studentów UP. – Jeżeli ktoś ma zainteresowania przyrodnicze śmiało może decydować się na studia na Uniwersytecie Przyrodniczym.

O miejscu w zestawieniu decyduje sześć cech uczelni: prestiż, potencjał naukowy, efektywność naukowa, innowacyjność, warunki studiowania oraz umiędzynarodowienie studiów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
Gość
student
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (20 maja 2011 o 13:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
KUL niech się zajmie kształceniem duchownych.W swoim życiu/w różnych rejonach Polski/zadawałem pytania księżom co wiedzą o Matce Boskiej Chełmskiej i tylko jednego spotkałem w Warszawie/pochodził z ZIEMI LUKOWSKIEJ/ i doskonale znał historię w przedmiotowej sprawie i przyjaźń między nami się zawiązała a nawet z proboszczem tej parafii,w której ksiądz Andrzej pełni służbę duszpasterską.
Rozwiń
Gość
Gość (19 maja 2011 o 19:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na KUL-u w trakcie roku akademickiego likwiduje się bez uprzedzenia studia magisterskie. I co maja zrobić studenci po licencjacie? Kontynuować na innej uczelni? Żenada...
Rozwiń
student
student (19 maja 2011 o 17:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Za to że KUL jest tak nisko w rankingach (3 lata temu był 21 a teraz 31) odpowiadają jego władze z rektorem na czele które zamiast dofinansowywać istniejące wydziały i instytuty oraz zatrudniać nowych dobrych profesorów to bawią się w tworzenie biotechnologii i udawanie Politechniki czy innej Akademii Rolniczej, a to jest przecież Katolicki UNIWERSYTET Lubelski, to że teraz brakuje specjalistów techników nie znaczy że trzeba zmieniać się w polibudę bo znając umiar naszego społeczeństwa to za kilkanaście lat będzie jęk że studia techniczne miały zapewnić pracę a już tego nie robią bo jest od cholery inżynierów, a jest popyt na humanistów.
Rozwiń
xz
xz (19 maja 2011 o 16:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
KUL jak zwykle na czołówkowym końcu. Jakie władze taki poziom.
Rozwiń
hiena
hiena (19 maja 2011 o 16:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='polibudziak' timestamp='1305807696' post='480237']
Polibuda Lubelska rządzi!!!!!!!!!!!!!! i dla mnie jest nr 1
[/quote]
Szczególnie kiedy trzeba wypić i coś załatwić w tym bagienku, albo kupić
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!