niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lubelskie

Ranking uczelni w Polsce: Która z lubelskich jest najlepsza, a która najsłabsza?

Dodano: 10 czerwca 2015, 13:30

Z lubelskich szkół wyższych najwyżej, na 25. miejscu plasuje się Uniwersytet Medyczny w Lublinie.
Z lubelskich szkół wyższych najwyżej, na 25. miejscu plasuje się Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

Lubelskie uczelnie wyższe pną się w rankingach do góry, ale do krajowej czołówki wciąż sporo im brakuje. Nie brakuje też szkół, którym na obecności w ogólnopolskich zestawieniach wcale nie zależy

Na czele tegorocznego rankingu szkół wyższych Fundacji „Perspektywy” bez zmian. Pierwsze miejsce ex aequo zajmują Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Uniwersytet Warszawski. Za nimi nadal Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z lubelskich szkół wyższych najwyżej, na 25. miejscu plasuje się Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

– Marzyłem, żeby utrzymać dotychczasowe wysokie 27. miejsce, a tymczasem skoczyliśmy o dwie lokaty w górę – cieszy się prof. Andrzej Drop, rektor uczelni. – Wbrew pozorom pozycja uczelni w rankingu ma niebagatelne znaczenie. Stanowi dla nas informację zwrotną – dodaje.

Tuż za Uniwersytetem Medycznym znalazł się UMCS, dla którego 26. pozycja to awans o trzy lokaty. – Cieszy to, że od kilku lat systematycznie pniemy się w górę. W najbliższej przyszłości chcemy zbliżyć się do czołówki – zapowiada prof. Stanisław Michałowski, rektor największej lubelskiej uczelni. – Żeby tak się stało, musimy postawić na komercjalizację badań i wprowadzić kierunki w języku angielskim. 

Katolicki Uniwersytet Lubelski w tegorocznym zestawieniu spadł z 30. pozycji na 32. Doceniono natomiast Wydział Teologii KUL, który w rankingu kierunków teologia i religioznawstwo okazał się najlepszy w kraju.

Największy awans z lubelskich uczelni zanotowała z kolei Politechnika Lubelska, którą w tym roku sklasyfikowano na 41. miejscu (w ubiegłym roku na 46.). Z 44. na 43. pozycję wspiął się z kolei Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.

W rankingu Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych drugie miejsce utrzymała Państwowa Szkoła Wyższa im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, którą podobnie jak przed rokiem, wyprzedza tylko PWSZ im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu. Wśród uczelni niepublicznych na 24. pozycji sklasyfikowano Wyższą Szkołę Ekonomii i Innowacji w Lublinie.

Co ciekawe, nie wszystkie szkoły wyższe chcą znaleźć się w rankingu. – Kiedyś w nim uczestniczyliśmy, ale doszliśmy do wniosku, że nie mamy problemów z rekrutacją, więc nie ma takiej potrzeby. Moim zdaniem tego typu zestawienia nie są do końca miarodajne – mówi Józef Zając, rektor PWSZ w Chełmie.

Czytaj więcej o: edukacja UMCS uczelnie Perspektywy
Gość
Gość
Gość
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (30 czerwca 2015 o 11:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Wśród uczelni niepublicznych na 24. pozycji sklasyfikowano Wyższą Szkołę Ekonomii i Innowacji w Lublinie." Nie polecam tej uczelni. Studiowałem tu 2 lata (magisterka), na IV roku było nas 400 osób, na V 350. Egzaminów ustnych nie było, pisemne to w większości śmiech na sali. Rozumiem, że na 350/400 osób ciężko przeprowadzić ustny, bo trwałoby to tydzień... ale jeśli na tyle osób przeprowadza się test na 15 pytań, które są dostępne na internecie to jest to totalna farsa, a nie studiowanie na uczelni wyższej. Jeśli ktoś chce zapłacić i mieć papierek to ok, ale jak ktoś chce się czegoś nauczyć, to z WSEI nic nie wyniesie (zjazdy na mgr 1 raz w miesiącu). Nie żałuję aż tak bardzo, że tam poszedłem, bo już te studia kończę, została mi tylko obrona, ale nikomu kto idzie na studia po wiedzę nie polecam tej uczelni. Licencjat robiłem na UMCS (poziom znacznie wyższy), gdyby mgr były na WSPA to brałbym je pod uwagę, bo studia zaoczne na UMCS upadają i nie ma tylu chętnych żeby utworzyć grupę. Z kolei moja mama robiła licencjat na WSPA i też niechętnie się z tamtąd przeniosła, ale chciała zrobić mgr i też poszła na to nieszczęsne WSEI...
Rozwiń
Gość
Gość (30 czerwca 2015 o 09:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Uważam, że wszystkie rankingi nie oddają faktycznej prawdy o tym, gdzie warto studiować. Teraz najważniejsze jest, żeby po studiach była praca w wyuczonym zawodzie i to powinien być główny wskaźnik jakości kształcenia. Np. WSPA w Lublinie nie jest odnotowywana w rankingach, ponieważ ma tylko jeden kierunek magisterski, ale za to ponad 80 proc. jej absolwentów pracuje w wyuczonym zawodzie, a pracodawcy biorą absolwentów Wyspy, ponieważ wiedzą, że są dobrze wykształceni praktycznie, a nie tylko teoretycznie. Poza tym wielu studentów WSPA pracuje już w czasie nauki, co daje im potem fory na rynku pracy nad biednymi teoretykami po uczelniach państwowych.
Rozwiń
Gość
Gość (12 czerwca 2015 o 22:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Guest, nie same "żółtki", jest jeszcze nieco innych nacji - różne takie ciemnoskóre (jedne bardziej, inne mniej), ale wszystkie mówiące w obcych językach i nawet pod koniec studiów nie potrafią nawet zakupów sobie zrobić posługując się językiem polskim.
Rozwiń
Gość
Gość (11 czerwca 2015 o 07:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tam studiują same żółtki czy co?
Rozwiń
Gość
Gość (10 czerwca 2015 o 14:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Za rok KUL będzie na 1 miejscu!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!