poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Ratowali szpital, grozi im prokurator

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 lutego 2008, 17:38

Kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli wykryli, że dwóch byłych szefów szpitala w Biłgoraju skłamało, żeby zdobyć pieniądze z banku.

Sprawa najprawdopodobniej trafi do prokuratury.

NIK sprawdziła jak w latach 2005-2007 ratowano przed finansową katastrofą biłgorajski szpital. Wyniki kontroli są złe. Państwo pożyczyło placówce 4,1 mln zł. Pieniądze w pierwszej kolejności miały pójść na zapłacenie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne pracowników. Ale nie poszły, choć wymagały tego przepisy. Zobowiązania te uregulowano dopiero w grudniu 2006 r.

Tymczasem dwaj ówcześni dyrektorzy szpitala w grudniu 2005 i lutym 2006 zapewnili Bank Gospodarstwa Krajowego, że szpital nie ma już wspomnianych zobowiązań. Po to, aby otrzymać kolejne transze pożyczki. - Moim celem nie było oszukiwanie nikogo, a działania nie miały złego wpływu na restrukturyzację - zapewnia Stefan Oleszczak, jeden z ówczesnych dyrektorów szpitala, teraz odpowiedzialny w biłgorajskim starostwie powiatowym za pozyskiwanie unijnych pieniędzy.
Najprawdopodobniej NIK powiadomi prokuraturę o poświadczeniem nieprawdy przez dyrektorów.
Kontrolerzy zauważyli jeszcze inne wpadki. Żeby zawrzeć ugodę z wierzycielami, szpital powinien mieć zgodę połowy z nich. Tymczasem to pominął. Kontrolerzy stwierdzili: część pożyczki z budżetu państwa poszło na sfinansowanie ugody restrukturyzacyjnej nie spełniającej ustawowych wymogów. W dodatku sytuacja finansowa szpitala nie poprawiła się. Po 2006 roku szpital miał być na plusie 500 tys. zł, tymczasem strata wyniosła 4 mln zł. (RP)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
chart
nfz
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

chart
chart (3 lutego 2008 o 13:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dlaczego pomimo takich wyników kontroli wojewoda Tokarska, z podbiłgorajskiej Biszczy podpisała "przedłużenie restrukturyzacji" zamiast uznać fakt niewykonania ustawy przez SP ZOZ i starostwo?
Rozwiń
nfz
nfz (3 lutego 2008 o 11:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
.....w "ratowaniu" biłgorajskiego szpitala brał również udział dyrektor szpitala w Opolu Lub.Sądzę, że wyniki kontroli NIK i tego szpitala będą nie mniej interesujące (np.uzyskanie/wyłudzenie na podstawie nieprawdziwych danych kontraktu NFZ dla oddziału ortopedycznego i dalsza prywatyzacja tych usług...)....
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!