poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lubelskie

Problem z reformą oświaty w gm. Hanna. Nie ma tu ani jednej szkoły samorządowej

Dodano: 20 lutego 2017, 14:40

Zgodnie z nowymi przepisami samorządy są do zobowiązane do prowadzenia przynajmniej jednej szkoły
Zgodnie z nowymi przepisami samorządy są do zobowiązane do prowadzenia przynajmniej jednej szkoły

Czterdzieści z 233 samorządów naszego województwa wysłało już do lubelskiego Kuratorium Oświaty uchwały dotyczące dostosowania sieci szkół do reformy oświaty. Już dziś wiadomo, że największy problem z reformą oświaty będą miały gminy Hanna i Leśniowice.

Zgodnie z prawem, żeby przygotować się do reformy oświaty samorządy muszą podjąć uchwały dotyczącej dostosowania istniejącej już sieci szkół do zmian. Przesyłają je potem do kuratorium i czekają 21 dni na ich zaopiniowanie. Jeśli da jednostkom samorządu terytorialnego zielone światło to te muszą podjąć ostateczną uchwałę w sprawie zmian. Cała procedura musi się skończyć do 31 marca.
- W tej chwili tempo podejmowania uchwał nabiera tempa – mówi Teresa Misiuk, lubelska kurator oświaty. – Wpłynęło do nas już 40 z 233 uchwał. To właściwe tempo, bo dokumenty przesłały już duże miasta: Zamość, Lublin, Biała Podlaska i Chełm. W najbliższych dniach będziemy mieli na pewno do czynienia z przyspieszeniem prac w samorządach.

Na razie kuratorium zaopiniowało trzy przysłane tam uchwały sieciowe. Pozytywną opinię wystawiono gminie Krzczonów. Gmina Puchaczów i Gościeradów otrzymały natomiast opinie warunkowe.
- Muszą teraz jeszcze doprecyzować swoje uchwały – tłumaczy Misiuk.

Najtrudniejsza sytuacja jest w gminach Hanna i Leśniowce.

- Gmina Hanna to jedyna gmina na Lubelszczyźnie, a prawdopodobnie także w Polsce, na terenie której nie ma ani jednej szkoły prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego. Wszystkie prowadzą fundację – mówi Przemysław Czarnej, wojewoda lubelski.

Zgodnie z nowymi przepisami samorządy są do zobowiązane do prowadzenia przynajmniej jednej szkoły. Wszystko wskazuje na to, że ta gmina dostanie teraz czas na dostosowanie się do wymogów prawa.

- W tym tygodniu przyjrzymy się także szczegółowo sytuacji w gminie Leśniowce – dodaje Misiuk. – Funkcjonuje tam formalnie szkoła prowadzona przez samorząd, ale nie ma w niej uczniów. Szkoła nie została jednak zlikwidowana. W jej budynku działa także szkoła prowadzona przez stowarzyszenie, do której rodzice z tego terenu wysyłają swoje dzieci. Mają do tego prawo, jeśli to ich dobrowolny wybór. Z informacji jakie uzyskaliśmy wynika jednak, że mógł być to wybór dobrowolny jedynie w cudzysłowie. Będziemy teraz analizować tę sytuację.

pytalska
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

pytalska
pytalska (21 lutego 2017 o 18:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W jaki sposób państwo przekazuje pieniądze na oświatę w gminie Hanna: poprzez kasę samorządu czy bezpośrednio na konto szkół ?? Jeśli na konto gminy, to ile z tego kapie dla uczniów?
Rozwiń
Gość
Gość (21 lutego 2017 o 12:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
GMINĘ HANNA NALEŻY PODZIWIAĆ I NAŚLADOWAĆ, BO JAKO W JEDNEJ Z NIELICZNYCH W KRAJU SZKÓŁ NIE ZLIKWIDOWANO A ISTNIEJĄ NAWET TE Z UCZNIAMI PONIŻEJ 30. A JAK PAŃSTWO CHCE MIEĆ SZKOŁĘ PAŃSTWOWA W KAŻDEJ GMINIE TO NIECH JĄ UTRZYMUJE ZA WŁASNE PIENIĄDZE A NIE OBCIĄŻĄ BUDŻETY GMIN
Rozwiń
Gość
Gość (20 lutego 2017 o 18:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wojewoda Czarnej!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (20 lutego 2017 o 18:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
pozbyli sie fajfusy z hanny oświaty na rzecz dziwnych firm typu edukator-masturbator i bolki zadowolone jak cholera ,debile z samorządu
Rozwiń
Gość
Gość (20 lutego 2017 o 17:51) -1
Zaloguj się, aby oddać głos
PRL to mamy w sądownictwie od zawsze. Kiedyś Rudy Pinokio obiecał, że uwolni zawody "reglamentowane" m.in. adwokata. Skończyło się na obietnicach i nadal trzeba mieć kogoś z rodziny prawnika lub dzianych, by za aplikację w kancelarii wyłożyć min. 100 tys. zł. To o jakim powrocie do PRLu człowieku piszesz. Wśród prawników nic się nie zmieniło, to samo dotyczy szkolnictwa. Dzieci brak, a zakłady produkcyjne (czyt. szkoły) trzeba utrzymywać. Nieważne, że przy mniej licznych klasach, wypuszcza się analfabetów, dysortografów, kaleki i ADHDowców... sukces III RP.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!