wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lubelskie

Remont drogi Frampol-Wysokie. Umowa z firmą Doren zerwana

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 sierpnia 2013, 14:02
Autor: rp

Zarząd Dróg Wojewódzkich ogłosi nowy przetarg. (Archiwum)
Zarząd Dróg Wojewódzkich ogłosi nowy przetarg. (Archiwum)

Zarząd Dróg Wojewódzkich stracił cierpliwość i zerwał w środę umowę z Dorenem i Hydrogeo. Warszawskie firmy miały od maja budować lubelskie drogi. Nie budowały.

- Oceniliśmy dotychczasowe zaangażowanie obu firm i to, co proponowały na przyszłość. Nie są w stanie przeprowadzić tych inwestycji. Nie potrafią wskazać podwykonawców, a my nie możemy dłużej czekać – mówi Andrzej Gwozda, dyrektor ZDW. Odstąpienie od umowy rekomendował drogowcom Zarząd Województwa.

Takiej decyzji należało się spodziewać. Doren miał w maju rozpocząć kapitalny remont drogi wojewódzkiej 835 Frampol–Wysokie (część trasy z Lublina do Biłgoraja). To jeden z najbardziej zatłoczonych szlaków w naszym regionie, a asfalt przypomina sito. Prace remontowe praktycznie się nie zaczęły. Doren przesuwał terminy, ostatecznie obiecał, że ruszy z poważnymi robotami na początku sierpnia. Tak się nie stało.

Jeszcze gorzej było na obwodnicy Chodla, na drodze 747, która poprowadzi z Lublina do nowego mostu na Wiśle w Kamieniu. Tam nic się nie działo. Za to Hydrogeo (firma powiązana z Dorenem) zaczęła kopać na odcinku 747 między Bełżycami a Radawcem. – Przyniosło to więcej szkód niż pożytku. Rozkopali drogę po obu stronach, a to wbrew sztuce. Trzeba było zasypać wykopy i je zabezpieczyć. Ponieśliśmy dodatkowe koszty – mówi Gwozda.

Doren twierdził, że podwykonawców nie może znaleźć z powodu złej atmosfery w mediach. Zarzucał ZDW brak współpracy. I zapewniał, że skończy roboty w terminie. Drogowcy dali wykonawcom szansę. Mieli przedstawić plan naprawczy z listą podwykonawców, ale znów skończyło się na obietnicach. – Dziś nie ma prezesów, proszę przesłać pytania na piśmie – usłyszeliśmy w siedzibie Hydrogeo.

Zarząd Dróg Wojewódzkich chce ogłosić w ciągu miesiąca nowy przetarg na budowę trzech odcinków dróg. – Zanim to się stanie, trzeba uzyskać od firm potwierdzenie zerwania umowy oraz inwentaryzację wykonanych prac – tłumaczy Beata Górka, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego.

Władze województwa chcą, żeby mimo opóźnienia feralne remonty zakończyły się w przewidzianym terminie, czyli najpóźniej do końca przyszłego roku. To będzie trudne, bo na odcinku Frampol–Wysokie oraz Bełżyce–Radawiec roboty trzeba prowadzić mimo ruchu samochodów (obwodnica Chodla powstaje od podstaw).

Obie firmy zostaną ukarane za odstąpienie od umowy z ich winy. Kara wynosi 20 proc. wartości kontraktu. Już wcześniej Zarząd Dróg Wojewódzkich nałożył 500 tys. zł kary za brak prac na obwodnicy Chodla. Drogowcy podejrzewają, że Doren i Hydrogeo nie zechcą płacić i sprawa trafi do sądu.
Remont drogi Frampol–Wysokie miał kosztować 65 mln zł, budowa obwodnicy Chodla 90 mln zł, a trasy Bełżyce–Radawiec 44 mln zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
gościu
Jan
Jan
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

gościu
gościu (12 sierpnia 2013 o 08:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jeszcze będą się domagać odszkodowania bo oni chcieli budować a nie mają nawet strony www z wcześniejszymi budowami boże widzisz to i nie grzmisz

Rozwiń
Jan
Jan (8 sierpnia 2013 o 08:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Bardzo dobra decyzja i do roboty

Rozwiń
Jan
Jan (8 sierpnia 2013 o 08:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Bardzo dobra decyzja i do roboty

Rozwiń
akierowca
akierowca (7 sierpnia 2013 o 23:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Po kary umowne niech ZDW idzie do Pana Boga!Dotrzymanie terminu będzie możliwe w Hiszpanii.Niech decydencji z ZDW wrócą do gimnazjumk i dowiedzą się że Polska ma pory roku. I nie leży koło Hiszpanii.W okresie zimy i wczesnej wiosny roboty są zabronione.Sami podali to w warukach przetargu."Jest stare przysłowie kto dwa razy sieje ten raz nie zbiera"Dlatego ten kto dwa razy ogłosza przetarg ten inwestycji nie zakończy.Sprawdziło się to na autostrtadzie budowanej przez Chinczyków,która do tej pory nie została ukończona.Prawo Rządzcy PO-PSL dla mInwestycje dla sciany wschodniej.

Rozwiń
frampol
frampol (7 sierpnia 2013 o 22:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Tzw firma Doren nie miała zamiaru nic budować, a jedynie zlecić innej firmie i zainkasować różnicę.Ale ktoś  odpowiada za powierzenie pracy firmie krzak.Doren nigdy nie powinno być brane pod uwagę.

Pies jest pogrzebany w specyfikacji i dopracowaniu a tu zdw okazał się kpl. dyletanctwem ! A za to dyr. winien od jutra szukać pracy ! To niedopuszczalne nieudacznictwo ! Marszałku czas działać ! Usunąć to niedorajstwo i dać szansę tym co potrafią !

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!