piątek, 23 lutego 2018 r.

Lubelskie

Remonty i budowa dróg w województwie lubelskim (mapa)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 lipca 2011, 19:09
Autor: Paweł Puzio

Budowa S17. (Bartłomiej Żurawski)
Budowa S17. (Bartłomiej Żurawski)

68 kilometrów S17, obwodnica Frampola, Hrubieszowa, Kocka i Woli Skromowskiej – te drogi już się budują. Ale przebudowane zostaną też 62 kilometry dróg wojewódzkich. A lada dzień rozpocznie się remont najbardziej zniszczonych fragmentów "19” z Lublina do Kraśnika.

Obwodnica Lubartowa, Kraśnika oraz Piask – to jedyne duże inwestycje drogowe ostatnich lat w naszym regionie. I na tym właściwie koniec. Na 1000 km dróg w zarządzanych przez lubelski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, tylko kilkanaście spełnia wymagania współczesnej motoryzacji oraz potrzeby komunikacyjne regionu. To się jednak zmienia.

68-kilometrów szczęścia

Sztandarowa inwestycja drogowa w województwie to budowa 68-kilometrowego odcinka S17 wraz z obwodnicą Lublina. – To zdecydowanie najpoważniejsze przedsięwzięcie w regionie – przyznaje Krzysztof Hetman, marszałek województwa lubelskiego. Koszt budowy to 3,6 mld zł, z czego z Unii dostaniemy aż 2,7 mld zł.

3 z 5 odcinków tej inwestycji są już w trakcie realizacji. – Najbardziej zaawansowany jest odcinek od węzła Witosa do Piask. Ekipy budowlane pracują także na odcinku od węzła Sielce do Bogucina i dalej do Dąbrowicy – mówi Krzysztof Nalewajko, rzecznik prasowy GDDKiA w Lublinie.

Dwa pozostałe fragmenty S17 wchodzące w skład obwodnicy Lublina są na etapie przetargów. Cały 68-kilometrowy odcinek zostanie oddany do użytku do końca 2013 roku.

Czas na obwodnice

Kolejne dobre wiadomości dla kierowców to budowa obwodnic. – Na ukończeniu jest obwodnica Kocka i Woli Skromowskiej warta ponad 226 milionów złotych. Budowa powinna się zakończyć już w listopadzie, na kilka miesięcy przed terminem. Trwają też prace przy obwodnicy Frampola, która będzie gotowa w lipcu 2012 roku.

Lada dzień ruszy także budowa obwodnicy Hrubieszowa. Powstanie trasa o długości 9,3 km z czterema mostami, siedmioma wiaduktów i drogami dojazdowymi.

Remont na "19”

Ekipy remontowe pojawią się też wkrótce na najbardziej zniszczonych fragmentach "19” z Lublina do Kraśnika. Nowy "dywanik” zostanie położony m.in. w Niedrzwicy Kościelnej, Obrokach, Wilkołazie i na odcinku Pułankowice – Kraśnik.
– W sumie na odcinku Lublin – Kraśnik odnowimy 6,1 kilometra drogi za ponad 7 milionów złotych – dodaje Nalewajko.

Spory ruch na drogach wojewódzkich

W tym roku Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie odda pierwszą w swojej historii drogę w klasie "Główna Przyspieszona”, czyli taką jaką jest obwodnica Kraśnika. – Jest to 13-kilometrowy odcinek drogi 835 z Frampola do Biłgoraja. Po raz pierwszy przy drodze wojewódzkiej pojawią się "serwisówki” do obsługi ruchu lokalnego – zapowiada Andrzej Gwozda, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie.

W tym roku ZDW przebuduje 62 km dróg na sześciu odcinkach.

Jeszcze poczekamy

W dalszym ciągu obowiązuje rządowy program budowy dróg krajowych na lata 2011–2015, według którego po 2013 roku powinna się rozpocząć budowa II etapu obwodnicy Puław, obwodnic Tomaszowa Lubelskiego i Gorajca oraz trasy S-12 na odcinku: Sulejów – Radom – Puławy – Kurów oraz Piaski – Dorohusk; S-17 na odcinku Warszawa (Zakręt) – Garwolin – Kurów; Piaski – Hrebenne; S-19 na odcinku: Białystok – Międzyrzec Podlaski – Lubartów oraz Kraśnik – granica województwa.

Wszystko jednak zależy od zasobności budżetu państwa. Nikt nie kryje, że te inwestycje równie dobrze mogą ruszyć w 2014 jak i dopiero w 2020 roku.

Szczegółowa mapa już dziś w wydaniu papierowym Dziennika Wschodniego
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Magda_23
Jerzy
pruszonek
(21) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Magda_23
Magda_23 (27 lipca 2011 o 18:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='martin' timestamp='1311672732' post='506839']
19-tki jeszcze nie ma. Trasa Krasnik -Lublin to S-17. S-19 (jesli powstanie)bedzie omijac Wilkolaz,Niedzwice i inne wiochy na tej trasie.
[/quote]
Sorki ale S-17 to trasa Zamość-Piaski-Lublin a Kraśnik-Lublin to S-19
Rozwiń
Jerzy
Jerzy (27 lipca 2011 o 09:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ręce opadają.
Grupka przeciwników budowy obwodnicy, szumnie nazywająca się ekologami, broniąc własnego interesu blokuje rozwój miasta a wręcz powoduje jego deradację przez ruch ciężkich pojazdów. Czas skończyć z tą prywatą!
Rozwiń
pruszonek
pruszonek (26 lipca 2011 o 11:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czyżby lubelskim VIP-om (mającym domy na terenie gm. Konopnica)udało się zatrzymać budowę zachodniej obwodnicy Lublina? Jeżeli tak to gratuluję warcholstwa. Miasto dalej będzie zapchane, bo cały tranzyt np. z Rzeszowa do Białegostoku, Chełma i do Warszawy będzie nadal rozjeżdżał centrum miasta. Przecież o małej (południowej) obwodnicy wszyscy, w tym media, zapomnieli.
Rozwiń
martin
martin (26 lipca 2011 o 11:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
19-tki jeszcze nie ma. Trasa Krasnik -Lublin to S-17. S-19 (jesli powstanie)bedzie omijac Wilkolaz,Niedzwice i inne wiochy na tej trasie.
Rozwiń
ANTYGDAKA
ANTYGDAKA (26 lipca 2011 o 11:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
NALEWAJKO JAK I JEGO PRYNCYPAŁ NA STOŁKU GDDKiA( POTOCZNIE GDAKA)LUBELSKIEJ, POWINNI DAWNO POLECIEĆ ZE STOŁKÓW!!CO ZA KOMPROMITACJA,CO ZA NIEDOJDY!!DLACZEGO 19 NA ODCINKU KRAŚNIK-LUBLIN, NIE MA CHOĆ JEDNEJ OBWODNICY!!NIEDRZWICA,WILKOŁAZ AŻ SIĘ PROSZĄ!!ZRESZTĄ JAKOŚĆ NAWIERZCHNI TEGO ODCINKA,PRZYPOMINA KRAJE TRZECIEGO ŚWIATA!!WSTYD I HAŃBA!!ALE TO LUBELSKIE,ZAWSZE DZIADOWNIA,ZAWSZE EKSTREMA,AMATORSZCZYZNA, NIEROBY I OSZUŚCI NA STOŁKACH WŁADZY!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (21)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!