sobota, 17 lutego 2018 r.

Lubelskie

Rodziny z woj. lubelskiego otrzymają energooszczędne oświetlenie. Akcja "Zielone światło"

Dodano: 25 sierpnia 2016, 07:51

Po raz drugi Towarzystwo na rzecz Ziemi i Zielony Instytut rozpoczęły społeczną akcję „Zielone światło”, w ramach której 50 rodzin ze Śląska, Małopolski i Lubelszczyzny otrzyma energooszczędne oświetlenie. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na problem ubóstwa energetycznego i roli, jaką w walce z nim odgrywa zwiększenie efektywności energetycznej.

W akcji „Zielone światło” zorganizowanej przez Towarzystwo na rzecz Ziemi oraz Zielony Instytut, we współpracy z Gminnymi Ośrodkami Pomocy Społecznej i przy wsparciu lokalnych aktywistów, weźmie udział 50 rodzin z województw śląskiego, małopolskiego i lubelskiego. Na Lubelszczyźnie akcja obejmie 18 rodzin z 13 miejscowości w gminach: Łęczna, Puchaczów, Spiczyn oraz Siedliszcze.

Wszystkie należą do grupy najbardziej zagrożonej ubóstwem energetycznym. Będą to rodziny wielodzietne, rodzice samotnie wychowujący dzieci, osoby w podeszłym wieku, a także chore - znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej. W ich domostwach tradycyjne żarówki wymienione zostaną na energooszczędne LED-y. W oparciu o dokonaną analizę potrzeb, organizatorzy łącznie przygotowali 772 żarówki LED-owe. Ponadto część dzieci otrzyma nowe lampki biurkowe LED, co pozwoli na poprawę jakości oświetlenia.

Dzięki wymianie oświetlenia, niektóre z rodzin będą mogły zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną ponad 600 zł w ciągu roku, przy założeniu wykorzystania pełnego oświetlenia domu przez zaledwie dwie godziny dziennie.

– Zdajemy sobie sprawę, że poprzez akcję nie rozwiążemy w całości problemu ubóstwa energetycznego, z którym borykają się rodziny objęte programem. Jednak będzie to dla nich krok we właściwą stronę, aby wyjść z błędnego koła, w którym się znalazły – powiedział Robert Wawręty z Towarzystwa na rzecz Ziemi. – Dotychczas rodziny próbowały oszczędzać poprzez zakup tanich żarówek starego typu. Szybko jednak okazywało się, że ich użytkowanie jest związane z wielokrotnie wyższym poborem prądu, co powoduje drastyczny wzrost wydatków na energię elektryczną. To z kolei uniemożliwia im zakup droższych, ale energooszczędnych LED-ówek. Zaangażowane w akcję organizacje liczą, że działania nie tylko pomogą wybranym rodzinom. Zostaną one również zauważone przez decydentów, którzy pochylą się nad problemem ubóstwa energetycznego i stworzą prawne instrumenty, umożliwiające kierowanie podobnej pomocy przez samorządy lokalne.

Z danych GUS wynika, że tylko w pierwszej dekadzie XXI w. prąd drożał w naszym kraju średnio o 3 proc. rocznie. Z uwzględnieniem parytetu siły nabywczej dochodów energia elektryczna w Polsce należy do najdroższych w UE. To powoduje, że udział środków przeznaczanych przez nasze gospodarstwa domowe na zakup energii elektrycznej i cieplnej należy do jednego z najwyższych w Europie i wynosi 11 proc. w ogólnej kwocie wszystkich wydatków. Dla porównania średnia unijna utrzymuje się na poziomie 7 proc.

Źródło: Towarzystwo na Rzecz Ziemi

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (29 sierpnia 2016 o 10:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
bardzo fajna inicjatywa. bardzo dobrze, że wymienia się stary rodzaj oświetlenia na ten bardziej ekologiczny. ja też mam w swoim domu oświetlenie ledowe i trzeba przyznać, że początkowe koszty zamontowania oświetlenia są większe, ale z czasem się zwracają, ponieważ odkąd mam ledy rachunki za prąd są zdecydowanie niższe. przed zamontowaniem oświetlenia najlepiej zaopatrzyć się w produkty wysokiej jakości, od sprawdzonego producenta np. ***klusdesign.pl/
Rozwiń
Gość
Gość (25 sierpnia 2016 o 11:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No i wychodzi nasza polska przywara samemu nic nie pomóc, palcem nie kiwnąć a jak ktoś w taki a nie inny sposób pomaga to go zawalić hejtem. Chyba wyraźnie napisane jest że sama wymiana żarówek to kropla w morzu , są inne urządzenia które pobierają mnóstwo prądu, ale chyba dobrze zacząć od czegoś a nie wiecznie narzekać.
Rozwiń
Gość
Gość (25 sierpnia 2016 o 11:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
LED-dy są obecnie stosowane we wszystkich myślących krajach świata. Pisanie, ze sa one szkodliwe świadczy o kompletnym braku wiedzy nt. tej technologii. LED-y maja różne barwy oświetlenia począwszy od białej (trupiej) do różnych odcieni koloru żółtego. One nie tylko pobierają kilkadziesiąt procent mniej prądu, ale również świecą mocniejszym światłem. LED-wka jest droższa, ale jej żywotność wynosi co najmniej 25 tys. godzin. W Polsce gwarancja na te żarówki wynosi 2 lata. Tradycyjna żarówka z kolei świeci max ok. tysiąc godzin. Zatem LED zwraca się nie tylko z tytułu zaoszczędzonego prądu, ale również z powodu zmniejszonych kosztów koniecznych na zakup zwykłych żarówek.
Rozwiń
Gość
Gość (25 sierpnia 2016 o 09:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nareszcie "ekolodzy" upchają to niechciane LEDY-y, wiadomej produkcji, których nikt nie chce, emitujące sinoblade światło o niskim współczynniku oddawania barw, ludziom o niskim statusie społecznym.
Rozwiń
Gość
Gość (25 sierpnia 2016 o 09:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja nie chcę trujących ekologicznych żarówek i nie chcę ekologicznego samochodu z trującymi akumulatorem. Nie kupuję takiej ekologii
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!