wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lubelskie

Rosną płace, spada bezrobocie. Poprawia się sytuacja gospodarcza w Lubelskiem

Dodano: 13 kwietnia 2017, 20:50
Autor: jsz

Poprawia się sytuacja gospodarcza w regionie – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Przeciętne wynagrodzenie rośnie (3771 zł), a jednocześnie stopniowo spada bezrobocie (10,6 proc.). Wśród przedsiębiorców nie brakuje jednak osób, które widzą sytuację w mniej różowych barwach.

Najnowsze dane statystyczne o regionalnej gospodarce pochodzą z lutego. Okazuje się, że w porównaniu z ubiegłym rokiem zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o ponad 5 proc. Sytuacja poprawiła się przede wszystkim w takich branżach jak: zakwaterowanie i gastronomia, działalność naukowa i administracja.

W lutym stopa bezrobocia w Lubelskiem wynosiła 10,6 proc i była o 1,5 proc. niższa niż rok wcześniej. Na tle kraju nadal wypadamy słabo. Pod względem bezrobocia zajmujemy 11 miejsce wśród wszystkich województw.

– Geografia bezrobocia nie zmienia się. Im bliżej wschodniej granicy, tym trudniej o pracę – wyjaśnia Andrzej Matacz, zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Lublinie. – Cieszyć może jednak, że nawet w powiatach o wysokiej stopie bezrobocia sytuacja powoli się poprawia.

Najtrudniej o pracę jest w powiatach: włodawskim, hrubieszowskim i chełmskim. Bezrobocie wynosi tam od 16 do blisko 20 proc. Na przeciwnym krańcu skali znalazły się powiaty biłgorajski i łukowski oraz Lublin. Stopa bezrobocia wynosi w nich około 7 procent. Pod koniec lutego w urzędach pracy w naszym regionie zarejestrowanych było ponad 99 tys. osób. To aż o 12 proc. mniej niż przed rokiem. Średnia pensja w województwie wzrosła w ciągu roku o 4 proc. i wynosi obecnie 3771 zł brutto.

Poprawiły się również inne wskaźniki, świadczące sytuacji gospodarki. Produkcja przemysłowa wzrosła o 1,6 proc., a budowlano-montażowa o prawie 4 proc. Liczba oddanych do użytku mieszkań wzrosła o ponad połowę.

Martwić mogą jednak oceny koniunktury gospodarczej. Większość ankietowanych handlowców spodziewa się pogorszenia sytuacji na rynku. Wyjątkiem są tylko hurtownicy. Pesymistyczne prognozy co do sytuacji na rynku dominują również w branży budowlanej i gastronomicznej. Dobre nastroje dominują natomiast wśród informatyków, w branży transportowej i przetwórczej.

Czytaj więcej o: praca lubelskie biznes pieniądze
Użytkownik niezarejestrowany
były optymista
poszukujący pracy
(30) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (23 maja 2017 o 20:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Spada bezrobocie w Lubelskim moze i tak ale.nie w Lublinie.Pełno ludzi po studiach bez pracy .Student prace ma bo skladek pracodawca nie placi za.grosze lub umowe zlecenie na piwerwszym miejscu.studenci poszukiwania a po studiach juz tej pracy nie ma chodz.ma.skonczone.Dobre nie.W urzedzie pracy odpowiedz brzmi niestety nie mamy nic moze drugim razem albo bylo albo bedzie cos niedlugo i tak tyle.lat sie jest bezrobotnym.zarejestrowanym i takich pelno.widac w ich dokumentach po ile lat pracy nie znajduja dla.bezrobotnych.i po co urzad na zasilki jedno dwa okienka i tyle a.nie tyle ludzi zatrudnionych by mase.bezrobotnych odganiac na nastepne wizyty.
Rozwiń
były optymista
były optymista (18 kwietnia 2017 o 00:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chcę odbyć praktykę/staż i odświeżyć praktyczną wiedzę z rachunkowości-wykształcenie, doświadczenie zawodowe sprzed lat mam całkiem niezłe. Pewnie wkrótce pojawi się huk ofert. Albo i nie. Napiszę, jak ktokolwiek się odezwie
Rozwiń
poszukujący pracy
poszukujący pracy (17 kwietnia 2017 o 23:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mam 52 lata i zerowe szanse nawet na najlichszą pracę. Wystarczy wejść na portal UP i zobaczyć ilość ofert. O przywiązaniu bezrobotnego do jednego UP i odmowie informacji telefoniczej o dostępnych ofertach pracy nawet nie wspomnę... Tak to działa i żadna statystyka tego nie zapaćka. Kiedyś dałem się zwieść na studia podyplomowe z dofinasowaniem ue. Ukończyłem je, mam uprawnienia, a tzw państwo zmieniło prawo tak, że moje uprawnienia są dziś zbędne. Stracony rok, pieniądze i nadzieja na pracę.
Rozwiń
Gość
Gość (17 kwietnia 2017 o 21:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po 15 latach pracy ( wykształcenie wyższe) daleko mi do średniego wynagrodzenie PIT roczny za 2016 34 tys.
Rozwiń
Gość
Gość (14 kwietnia 2017 o 16:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To skąd te kolejki w urzędzie pracy ??
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (30)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!