poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Lubelskie

Rusza akcja szczepień dzikich zwierząt

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 maja 2010, 19:19
Autor: tom

Od wtorku przez co najmniej cztery dni należy uważać na spadające z nieba szczepionki. W całym regionie będzie trwała akcja szczepienia lisów i dzikich zwierząt przeciwko wściekliźnie.

To, gdzie pojawią się samoloty zrzucające szczepionkę, zależeć będzie od pogody. Szczepionki spadną w lasach oraz na pola i łąki.

– Zaczniemy od północnej części województwa i od terenów przygranicznych, później część południowa i na koniec część środkowa – informuje dr Waldemar Michałojć z Wojewódzkiej Inspekcji Weterynaryjnej. – Szczepionki nie będą zrzucane na tereny zabudowane i w okolicach dróg. Tam będą wykładane przez ludzi.

Szczepionka to zielono-brązowa tabletka o bardzo intensywnym rybim zapachu. Działa dopiero po rozgryzieniu przez zwierzę. Ale w momencie kiedy człowiek dotknie tabletki, żadne zwierzę, już nie skusi się na rybi zapach i szczepionka będzie bezużyteczna.


Podczas akcji nie należy zabierać psów na spacery w terenie, nie wolno też puszczać zwierząt domowych wolno. Szczepionka nie powinna nikomu zaszkodzić, ale każde przypadkowe spożycie, przez chociażby psa, powinno być zgłoszone lekarzowi weterynarii. Ludzie, którzy mieli kontakt ze szczepionką, powinni zgłosić się do lekarza. Na terenach objętych szczepieniem przez dwa tygodnie od wyłożenia tabletek nie wolno także organizować polowań.

Akcja jest organizowana od pięciu lat. Zanim się zaczęła, notowano ponad 500 ognisk wścieklizny rocznie. Teraz są maksymalnie 3 takie przypadki w całym województwie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
Gość
Gość
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (11 maja 2010 o 10:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Takie akcje mają na celu zmniejszenie występowania groźnej choroby. Chyba nie zdajecie sobie sprawy z tego czym jest wścieklizna i jak jest niebezpieczna dla ludzi o zwierząt. Szczepionka nie jest niebezpieczna dla ludzi tak więc nikt nie powinien się obawiać a przynosi wiele pożytku, bo ogranicza występowanie choroby. Wystarczy przestać krytykować i zastosować się do podanych wskazowek a wszystko będzie dobrze.
Bardzo dobrze, że takie akcje są organizowane. Przez to nie boimy się wejść później do lasu.
Rozwiń
Gość
Gość (11 maja 2010 o 08:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
o tego typu akcjach społeczeństwo powinno być informowane i to nie tylko przez prasę gdyż gazety nie wszyscy czytają a napewno nie wszyscy rolnicy w sezonie prac polowych, skutkiem takiego niedoinformowania może być np. zjedzenie preparatu przez krowę, która znajduje się a tym czasie na łące, rolnik może o tym nawet nie wiedzieć a potem mleko powędruje do skupu a następnie do sklepów
Rozwiń
Gość
Gość (11 maja 2010 o 08:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeżeli szczepionka jest na tyle niebezpieczna dla ludzi, że po kontakcie z nią powinni zgłosić się do lekarza, to dlaczego takie preparaty są masowo rozprowadzane z powietrza, przecież to może spaść na człowieka przypadkowo i bez jego wiedzy i co wtedy ????????? będzie mial kontakt z wścieklizną !!!
Rozwiń
~jurek~
~jurek~ (11 maja 2010 o 07:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
co znaczy, "że nie powinno" nikomu zaszkodzić, myślę że co do tego , to wladze sanitarne powinny mieć pewnośc bo inaczej nie powinno być zrzucane na ludzi coś co "nie powinno zaszkodzić" ale tylko to, co napewno ludziom nie zaszkodzi
Rozwiń
ech
ech (10 maja 2010 o 22:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
pożegnajmy kuropatwy - zajączki - bażanty - właśnie dzięki takim akcjom nasze dzieci będą je tylko widywać w zoo oraz na obrazkach
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!