czwartek, 22 marca 2018 r.

Lubelskie

Rząd kręci bicz na dłużników

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 lipca 2008, 19:49
Autor: Rafał Panas

Jeśli jesteś winny pieniądze swojej gminie, już wkrótce może się o tym dowiedzieć cała Polska. Nikt ci nie pożyczy grosza, nie kupisz nic na raty.

Teraz urzędnicy nie mogą powiedzieć, kto nie płaci np. podatku od nieruchomości, i ile zaległość wynosi. To się niebawem zmieni. "Gazeta Prawna” doniosła, że Ministerstwo Gospodarki przygotowało już zmianę przepisów. Samorządy będą miały prawo, choć nie obowiązek, podać dane dłużników biurom informacji gospodarczej.

- Taka zmiana na pewno będzie batem na ludzi i firmy, którzy nie chcą oddać pieniędzy - mówi Renata Brońska, skarbnik Łęcznej. I dodaje: Jednak do rejestrów powinni trafiać najbardziej zatwardziali dłużnicy. Często firmy mają przejściowe kłopoty, a później regulują należność.

- Rzeczywiście, wpisanie na czarną listę może utrudnić zawarcie kontraktów, które pomogą wyjść z tarapatów - mówi Irena Szumlak, skarbnik Lublina, któremu dłużnicy winni są 25 mln zł tylko z tytułu podatku od nieruchomości.

Urzędnicy będą musieli z wyczuciem decydować, kogo zgłosić do rejestru dłużników. - Bo wiele osób mieszkających w lokalach komunalnych żyje w biedzie. Często wybierają między płaceniem czynszu a kupnem jedzenia - zwraca uwagę Krystyna Zapała, zastępca dyrektora ZNK w Lublinie. Zaległości czynszowe sięgają tam ok. 50 mln zł.

W Łęcznej, podobnie jak w Lublinie, największy problem sprawiają firmy w upadłości. Jedna z nich od dłuższego czasu jest winna miastu
100 tys. zł podatku od nieruchomości.

- Mieszkańcy Łęcznej największe zaległości mają w opłatach planistycznych. Jeśli po zmianie planu zagospodarowania wartość nieruchomości rośnie, to właściciel sprzedając ją lub przekazując musi zapłacić od 5 do 30 procent jej wartości - tłumaczy Renata Brońska. W sumie dłużnicy są winni gminie 1,9 mln zł (dochód
na ten rok to 46,4 mln zł).

- Skoro przedsiębiorcy mogą się bronić przed notorycznymi dłużnikami, to taką szansę powinny mieć też gminy. Jeśli ktoś jest oszustem i notorycznie nie płaci, to nie warto się z nim pieścić - przekonuje Andrzej Kulik, rzecznik Krajowego Rejestru Dłużników.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
wypad
lokator
bonifacy
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

wypad
wypad (10 lipca 2008 o 12:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak można mieć na nazwisko ŁACEK? Tak można nazwać tylko łaciatego konia.
Rozwiń
lokator
lokator (10 lipca 2008 o 09:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ostatnio czytałem kilka krytycznych opinii na temat Zarządu Nieruchomości Komunalnych w Lublinie więc nic dziwnego, że
jest to kolejny dowód na bardzo złą działalność Dyrektora Łacka, a zwłaszcza kontrola podległych ZNK jednostek. Zamiast brać się za likwidację
pijackich melin,remonty,obniżanie kosztów Zarządców, to ZNK ze względu na zatrudnionych tam przez Łacka zwykłych "deb***i" nazywany jest bastionem PIS.Na politykowanie mają czas,a nikt nie jest w stanie zapanować nad chanskimi zachowaniami pracowników ZNK i Spółek Zarzadzających. Czas na zmiany i ucywilizowanie Zarządców
Rozwiń
bonifacy
bonifacy (9 lipca 2008 o 23:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Słusznie! Już dawno należało dobrać się pasożytom, dewastatorom i menelom wszelkiej maści a nie solidaryzować sie z nimi kosztem ludzi uczciwych. Wszystko dostają za darmo, nie pracują, całymi dniami tłuką sie w podejrzanym towarzystwie, dewastują to, za co inni płacili, podczas gdy im państwo dało okradając nas.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!