czwartek, 14 grudnia 2017 r.

Lubelskie

Rząd kręci bicz na dłużników

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 lipca 2008, 19:49
Autor: Rafał Panas

Jeśli jesteś winny pieniądze swojej gminie, już wkrótce może się o tym dowiedzieć cała Polska. Nikt ci nie pożyczy grosza, nie kupisz nic na raty.

Teraz urzędnicy nie mogą powiedzieć, kto nie płaci np. podatku od nieruchomości, i ile zaległość wynosi. To się niebawem zmieni. "Gazeta Prawna” doniosła, że Ministerstwo Gospodarki przygotowało już zmianę przepisów. Samorządy będą miały prawo, choć nie obowiązek, podać dane dłużników biurom informacji gospodarczej.

- Taka zmiana na pewno będzie batem na ludzi i firmy, którzy nie chcą oddać pieniędzy - mówi Renata Brońska, skarbnik Łęcznej. I dodaje: Jednak do rejestrów powinni trafiać najbardziej zatwardziali dłużnicy. Często firmy mają przejściowe kłopoty, a później regulują należność.

- Rzeczywiście, wpisanie na czarną listę może utrudnić zawarcie kontraktów, które pomogą wyjść z tarapatów - mówi Irena Szumlak, skarbnik Lublina, któremu dłużnicy winni są 25 mln zł tylko z tytułu podatku od nieruchomości.

Urzędnicy będą musieli z wyczuciem decydować, kogo zgłosić do rejestru dłużników. - Bo wiele osób mieszkających w lokalach komunalnych żyje w biedzie. Często wybierają między płaceniem czynszu a kupnem jedzenia - zwraca uwagę Krystyna Zapała, zastępca dyrektora ZNK w Lublinie. Zaległości czynszowe sięgają tam ok. 50 mln zł.

W Łęcznej, podobnie jak w Lublinie, największy problem sprawiają firmy w upadłości. Jedna z nich od dłuższego czasu jest winna miastu
100 tys. zł podatku od nieruchomości.

- Mieszkańcy Łęcznej największe zaległości mają w opłatach planistycznych. Jeśli po zmianie planu zagospodarowania wartość nieruchomości rośnie, to właściciel sprzedając ją lub przekazując musi zapłacić od 5 do 30 procent jej wartości - tłumaczy Renata Brońska. W sumie dłużnicy są winni gminie 1,9 mln zł (dochód
na ten rok to 46,4 mln zł).

- Skoro przedsiębiorcy mogą się bronić przed notorycznymi dłużnikami, to taką szansę powinny mieć też gminy. Jeśli ktoś jest oszustem i notorycznie nie płaci, to nie warto się z nim pieścić - przekonuje Andrzej Kulik, rzecznik Krajowego Rejestru Dłużników.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
wypad
lokator
bonifacy
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

wypad
wypad (10 lipca 2008 o 12:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak można mieć na nazwisko ŁACEK? Tak można nazwać tylko łaciatego konia.
Rozwiń
lokator
lokator (10 lipca 2008 o 09:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ostatnio czytałem kilka krytycznych opinii na temat Zarządu Nieruchomości Komunalnych w Lublinie więc nic dziwnego, że
jest to kolejny dowód na bardzo złą działalność Dyrektora Łacka, a zwłaszcza kontrola podległych ZNK jednostek. Zamiast brać się za likwidację
pijackich melin,remonty,obniżanie kosztów Zarządców, to ZNK ze względu na zatrudnionych tam przez Łacka zwykłych "deb***i" nazywany jest bastionem PIS.Na politykowanie mają czas,a nikt nie jest w stanie zapanować nad chanskimi zachowaniami pracowników ZNK i Spółek Zarzadzających. Czas na zmiany i ucywilizowanie Zarządców
Rozwiń
bonifacy
bonifacy (9 lipca 2008 o 23:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Słusznie! Już dawno należało dobrać się pasożytom, dewastatorom i menelom wszelkiej maści a nie solidaryzować sie z nimi kosztem ludzi uczciwych. Wszystko dostają za darmo, nie pracują, całymi dniami tłuką sie w podejrzanym towarzystwie, dewastują to, za co inni płacili, podczas gdy im państwo dało okradając nas.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

15-17 grudnia
komentarze (0)0
polubienia (0)0
14-12-2017

15-17 grudnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!