sobota, 24 lutego 2018 r.

Lubelskie

Rząd zabrał naszym szkołom miliony

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 lutego 2009, 21:43

Lublin stracił ponad 1,5 mln zł, Chełm prawie milion, Biała Podlaska 800 tysięcy. Ale Zamościowi rząd zabrał najwięcej: aż 9 mln zł! - Może to jakaś pomyłka
- nie dowierza prezydent Marcin Zamoyski.

- Pracownicy oświaty mają dostać w tym roku podwyżki, które zagwarantował im Sejm. Musimy je przecież zapewnić - podkreśla Zamoyski. - Zamierzamy ustalić w ministerstwie, skąd takie drastyczne cięcia oświatowych subwencji.

A jeśli nic nie uda się wywalczyć? - Będziemy musieli ciąć pieniądze z różnych inwestycji miasta - tłumaczy Zamoyski. - To może dotyczyć na przykład dróg i wielu innych inwestycji. Naprawdę nie będzie innego wyjścia.

Wczoraj do władz Zamościa i wszystkich innych prezydentów, burmistrzów i wójtów w naszym regionie docierała informacja o wysokości subwencji oświatowej na ten rok. Jej wstępna wysokość była szacowana już jesienią ub. roku. Na jej podstawie samorządy ustalały wydatki na szkolnictwo w tegorocznych budżetach. Teraz jednak ministerstwo edukacji zweryfikowało listy. I obcięło dotacje.

I tak Puławy dostaną o prawie pół miliona zł mniej niż zakładano. Biała Podlaska - mniej o blisko 800 tys. zł. A Chełm - o prawie milion zł. - Jesteśmy tym bardzo rozczarowani. Ale i tak cieszymy się, że cięcia okazały się dużo niższe niż w innych miastach - mówi Augustyn Okoński, dyrektor Wydziału Oświaty w chełmskim magistracie. Bo Lublin dostanie mniej o ponad 1,5 mln zł, a wspomniany Zamość aż o 9,3 mln zł!

Ucierpią też mniejsze miejscowości. - Musimy teraz szukać brakujących pieniędzy, gdzie się da - podkreśla Bożena Niezgoda, skarbik gminy Niedrzwica Duża. Resort obciął jej 50 tys. zł. - Najwyżej nie zrobimy jakiejś jednej czy dwóch dróżek. Ale szkołom dać trzeba.

Samorządowcy w całym regionie czekają teraz na dokładne wyliczenia z MEN. - Będziemy starali się interweniować w ministerstwie - zapowiada Okoński. - Mamy nadzieję, że uda się jeszcze uzyskać jakieś dodatkowe pieniądze.
Szanse są jednak małe. Jak dowiedzieliśmy się wczoraj w resorcie edukacji, wysokość subwencji na jednego ucznia nie jest mniejsza od tej, która była przewidywana. Różnica w subwencji wzięła się z niżu demograficznego.

- W szkołach jest w tym roku mniej uczniów, niż zakładano - mówi Zbigniew Zemło, burmistrz Łukowa, który przez to dostanie o 250 tys. zł mniej.

- Wstępna wysokość subwencji jest wyliczana z wyprzedzeniem, na podstawie liczby uczniów, którzy uczęszczali do szkół w poprzednim roku szkolnym - tłumaczy Krzysztof Babisz, lubelski kurator oświaty. - Ostateczna wysokość, o której samorządy dostały teraz informacje, jest liczona na podstawie dokładnych raportów dotyczących tego roku szkolnego. W większości przypadków uczniów jest mniej, więc i subwencja jest niższa, niż zakładano.

Teraz samorządy z naszego regionu będą musiały znaleźć kilkanaście milionów zł na załatanie dziur, które powstały przez obcięte dotacje z MEN.

(pim, pab, moj)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
nieeeeee
dolan
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (25 lutego 2009 o 15:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PLATFORMA WAS KOCHA
Rozwiń
nieeeeee
nieeeeee (25 lutego 2009 o 12:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Oddajcie im kasę...proszę!

Albo towarzystwo jakoś sobie dorobi... Niektórzy od lat organizują w szkołach różne imprezy-czasami czysto pijackie. Kasę zabrali-to trzeba ją jakoś zorganizować Tylko co ma to wspólnego z oświatą, wychowaniem...

Czy prawdziwa będzie zależność: nauczyciel=kelner+kompan, a dyrektor lizus=organizator+kompan>przestępca
Oby nigdy nie....

Oddajcie im kasę...proszę
Rozwiń
dolan
dolan (25 lutego 2009 o 12:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
to co pisze były uczeń to skandal ,1/4 uczniaków w porownaniu do 2004r a liczba belfrów ta sama cos tutaj nie gra , co robią władze samorządowe nie widza problemy , jeszcze traochę a bedzie więj nauczycieli jak uczniów
Rozwiń
były uczeń
były uczeń (25 lutego 2009 o 10:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W hrubieszowskim Staszicu w 2003 nawet ze średnią 5,6 nie można było marzyć o książce na zakończenie roku, nie mówiąc o stypendium, a teraz średnia 4,5 i proszę jest stypendium. Szkoły powinny być prywatne. Słusznie zauważyła pani minister Kudrycka jak przydzielane są zatwierdzone przez Ministerstwo stypendia dla studentów od średniej 4,5 . Taki np. UJ zadecydował, że na ich uczelni dostaną studenci od średniej 4,75, nadwyżkę tj. niewypłacone stypendia od średniej 4,5 do 4,75 przeznaczy się na coś tam - nagrody, wczasy turystyczne dla pracowników całej gminy z puli szkolnictwa. Gmina marnotrawi pieniądze ze szkolnictwa które dostaje na każde dziecko. Rodzice winni mieć prawo wyboru szkoły i wpływ na obsadę kadry nauczycielskiej. Liczba uczniów w gminie Hrubieszów w porównaniu z rokiem 2004 stanowi 1/4, a nauczycieli nie ubyło. Redaktor tego artykułu nie wie chyba co pisze mniejsza praca mniejsza płaca. Sprywatyzować szkoły gdyż teraz w państwowych szkołach i tak uczy się tylko dzieci pracowników czyt. nauczycieli za pieniądze wszystkich podatników, a ci co sobie nie radzą chodzą na korepetycje często do tych samych nauczycieli, którzy już nie są skłonni podzielić się z fiskusem.
Rozwiń
POpapraniec
POpapraniec (25 lutego 2009 o 10:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
My wszyscy pensjonariusze zakładów karnych, mordercy, złodzieje,recydywiści, oszuści i obrzydliwi bogacze- pod warunkiem, że odda nam za straty na naszych spekulacjach na opcjach. Oraz pedofile i starsi bracia w wierze. My wszyscy ponownie zagłosujemy na PO i Tuska bo jeszcze nigdy nie było nam tak dobrze jak teraz.prymityw napisał:
Kolejne cuda donka słoneczka peru. Szybka sonda - kto z was w tek chwili głosował by na POpaprańców?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!