sobota, 17 marca 2018 r.

Lubelskie

Rzadkie okazy nad ściekami

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 czerwca 2005, 22:24

Teren oczyszczalni ścieków zamieni się w... ogród. I to ogród botaniczny. Wzorem ma być lubelski ogród UMCS na Sławinku – pracownicy pomogą dobrać rośliny.


Oczyszczalnia położona jest pomiędzy Dęblinem a Stężycą. Jej urządzenia i budynki administracyjne zajmują około czterohektarowy teren. Oczyszczalnia sąsiaduje z dorzeczem Wisły. I to m.in. na terenach położonych w pobliżu starego koryta rzeki prezes Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej chce stworzyć ogród botaniczny, na wzór tego istniejącego w Lublinie, tyle że mniejszy.
– Przeznaczymy na to około hektara, w różnych częściach oczyszczalni. Chcemy stworzyć miejsce rekreacyjne, aby mieszkańcy Dęblina nie musieli jeździć do ogrodów do Warszawy czy Lublina – mówi Adam Kuty, prezes MZGK Sp. z o.o.
Gotowa jest już koncepcja i dokumentacja projektu. Spółka stara się o fundusze unijne na jego realizację. –Wystąpiliśmy o dotację w wysokości 200 tysięcy złotych – dodaje prezes Kuty.
Na terenie oczyszczalni mają wyrosnąć przede wszystkim rośliny chronione i rzadkie okazy. W utworzeniu ogrodu pomogą pracownicy lubelskiego Ogrodu Botanicznego.
– Odbędzie się to pod ich dozorem naukowym. Jesteśmy w stałym kontakcie z dyrektorem Maciejem Kwiatkowskim – mówi Adam Kuty.
Do nawadniania terenu będą wykorzystane... oczyszczone ścieki. Prezes Kuty podkreśla, że będzie to możliwe, bo ich jakość po oczyszczeniu jest tak dobra.
To, czy spółka dostanie unijne pieniądze, będzie wiadomo w sierpniu. Wtedy we wrześniu rozpoczęłoby się sadzenie roślin.
To nie koniec inwestycji na terenie dęblińskiej oczyszczalni ścieków. MZGK zamierza także zmodernizować dwukondygnacyjny budynek biurowy. Spółka otrzyma na ten cel kredyt termomodernizacyjny. Remont rozpocznie się na przełomie sierpnia i września.
– Projekt już mamy. Kiedy skończymy pracę będzie to jeden z najładniejszych budynków w naszym mieście – mówi z dumą prezes Kuty.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!