wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lubelskie

S-17: Są pieniądze, ale tylko na lubelski odcinek

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 marca 2011, 18:20

 (Archiwum)
(Archiwum)

Budowa S-17 na odcinku Kurów–Piaski jest niezagrożona. Ale z odcinkami Zakręt–Garwolin i Garwolin–Kurów mogą być problemy. Podobnie jak z ekspresówką z Piask do Dorohuska.

Inwestycje drogowe są zagrożone, bo Komisja Europejska nie chce się zgodzić na zmianę przeznaczenia unijnej dotacji – podała "Rzeczpospolita”. Chodzi o plany rządu zmierzające do wydania 1,2 mld euro (4,8 mld zł) na drogi zamiast na inwestycje na kolei. Czy to oznacza, że z trudem wywalczona budowa S-17 na odcinku Kurów–Piaski (z obwodnicą miasta) znowu jest zagrożona?

– Ta kwestia absolutnie nie dotyczy S-17. Inwestycja jest wpisana w program Infrastruktura i Środowisko i jej finansowanie jest zapewnione – podkreśla Patrycja Wolińska-Bartkiewicz, wiceminister infrastruktury, która uczestniczy w negocjacjach z KE. – Lubelski odcinek S-17 będzie realizowany. Od tej decyzji nie ma odwołania. Inwestycja jest niezagrożona – mówi jednoznacznie Mikołaj Karpiński, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury.

Niestety, problemy z przesunięciem unijnych dotacji mogą dotknąć inne ważne dla Lubelszczyzny drogi. Chodzi o inwestycje rezerwowe na liście "Projektów Indywidualnych dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007–2013”. Chodzi o dwa kolejne odcinki S-17. Od Zakrętu do obwodnicy Garwolina i dalej do węzła Sielce. A także o lubelską "dwunastkę” na odcinku od Piask do Dorohuska. Te trzy projekty przewidziano do realizacji na lata 2013–2015. Po negatywnej decyzji Unii ich realizacja odsunie się w czasie.

– Rozmowy dopiero się rozpoczęły i potrwają do 2012 roku. Na początku negocjacji nie można przesądzać o ich wyniku. Na marginesie, my nie usłyszeliśmy wprost, że Komisja nie zgadza się na przesunięcie – stwierdza Wolińska-Bartkiewicz. Dodaje, że zazwyczaj w negocjacjach dochodzi do kompromisu i np. część pieniędzy przejdzie na drogi.

– Komisja zaakceptuje przesunięcie tych środków. Im też zależy na wykonaniu unijnego budżetu. Tym bardziej, że chodzi o przesuniecie w ramach transportu, a nie np. z dróg na służbę zdrowia – przekonuje Krzysztof Grabczuk, wicemarszałek województwa lubelskiego.

Jutro otwarcie ofert
Drogowcy z lubelskiej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad już jutro otworzą oferty na kolejne zadanie związane z S17.

– Chodzi o odcinek od węzła Bogucin do węzła Dąbrowica, czyli 7,7 km drogi ekspresowej plus dwukilometrowe połączenie w kierunku Lublina, do przedłużenia al. Solidarności – mówi Krzysztof Nalewajko, rzecznik lubelskiej GDDKiA. Umowa z wykonawcą na ten odcinek powinna zostać podpisana w czerwcu.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
zzzz
power
Ja
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

zzzz
zzzz (16 marca 2011 o 12:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Gary' timestamp='1300126884' post='450359']
A czy droga n 17 to nie jest do Hrebennego? jak zwykle ktoś nie doczytał dokąd prowadzi dany odcinek. Do Dorohuska jest nr 12
[/quote]
Jak ktoś tu nie doczytał, to chyba Ty.
W zdaniu o odcinku do Dorohuska jest jasno napisane o "lubelskiej dwunastce".
Rozwiń
power
power (15 marca 2011 o 09:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No ale skąd są pieniądze w takim razie jak nie z przesunięcia z kolei? Taka krótka pamięć? PO burzy wywołanej przez lobby mieszkańców i przedsiębiorców w Warszawie kasa się znalazła właśnie z niewykonanych inwestycji na kolei. A teraz mówią, że pieniądze będą z programu Infrastruktura i Środowisko. Kręcą lody nie dajcie się ludzie oszukać!

ps. nie będzie S17, nie będzie obwodnicy Lublina i nie będzie lotniska w Śmitniku
Rozwiń
Ja
Ja (15 marca 2011 o 07:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A mnie intersuje jak się mają zadania nr 3 i nr 4 - bo bez nich to odcinki od węzła Sielce do węzła Dąbrowica i od węzeła Witosa do obwodnicy Piask nie mają aż tak dużego znaczenia - obwodnicy Lublina nie będzie!!! Ruch nadal będzie odbywał się przez Solidarności i Witosa - czyli przez Lublin. Chociaż z drugiej strony jezdnią (serem szwajcarskim) od Witosa do Piask nie da się juz teraz jechać - zawieszenie można zostawić na drodze - więc niech budują.
Rozwiń
monika
monika (15 marca 2011 o 07:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Głosuj na Lublin na www.monopoly.pl!!! Czas ucieka
Rozwiń
waw
waw (14 marca 2011 o 22:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='obserwator' timestamp='1300136562' post='450436']
Warszawa to ta wielka wieś gdzie w latach 90-tych wszelka swołeć zjechała w poszukiwaniu dobrobytu? To tam oszuści kupują kawalerki meldują się i rejestrują firmy znane z telewizyjnych reklam, to tam Polacy tyrają na możnych inwestorów zagranicznych-taki nowoczesny kolonializm z tym że to murzyni rządzą a biali Polacy tyrają na nich! Niebawem wprowadzić tam mają język chiński i angielski jako urzędowy! Tandetna ta nasza stolica!!!
[/quote]

To mieszkaj sobie burasie w tej Lubelskiej wsi i wara Ci od Warszawy.Wyjechali bo mieli głowę na karku i chęć życia na poziomie a plebs został i marudzi.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!