środa, 21 lutego 2018 r.

Lubelskie

S17 na odcinku Kurów - Jastków będzie otwarta we wtorek

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 maja 2013, 09:12
Autor: Paweł Puzio

S17 na odcinku Kurów - Jastków będzie otwarta we wtorek (Wojciech Nieśpiałowski)
S17 na odcinku Kurów - Jastków będzie otwarta we wtorek (Wojciech Nieśpiałowski)

Kierowcy, którzy zamierzają we wtorek jechać trasą Warszawa-Lublin muszą być czujni. Około południa zostanie otwarty dla samochodów odcinek S17 między Kurowem a Jastkowem.

Czas przejazdu 24 kilometrowym odcinkiem pomiędzy Kurowem a Jastkowem skróci się o ponad połowę, z 30 do 12 minut. Ekspresem będzie można ominąć Kurów, Markuszów i Garbów. - Jadąc od Warszawy kierowcy płynnie wjadą na S17. Po 24 kilometrach wrócą na starą "17” poprzez węzeł Jastków. To drugi z odcinków S17 z którego skorzystają kierowcy. Kolejne trzy są w trakcie realizacji – mówi Krzysztof Nalewajko, rzecznik prasowy lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Umowę na budowę odcinka drogi podpisano 3 marca 2011 roku. Wykonawca konsorcjum Mota – Engil Polska Central Europe zbudował dwujezdniową drogę klasy S o długości 23,7 km plus włączenie do obecnego przebiegu DK17 oraz łącznicę na węźle Kurów Zachód w ciągu S12. W sumie licząc mosty, wiadukty, łącznice i drogi serwisowe powstało 57 odcinków o łącznej długości 38,4 km.

- Kierowcy mogą korzystać z Miejsc Obsługi Podróżnych ulokowanych po obu stronach drogi ekspresowej na wysokości miejscowości Markuszów. Dostępne są parkingi i toalety, a dzierżawca MOP wkrótce rozpocznie budowę stacji paliw z restauracją – dodaje K. Nalewajko.

Kierowcy mogą wjechać na nowy odcinek S17 węzłem Kurów Zachód (na przecięciu z projektowaną drogą ekspresową S12 (odc. Puławy – węzeł Kurów Zachód) i istniejącą DK17, Kurów Wschód (Kurów) – na przecięciu z drogą powiatową nr 1514L, Nałęczów (Przybysławice) – na przecięciu z przedłużeniem drogi wojewódzkiej nr 826 i Jastków (Bogucin) – na przecięciu z istniejącą DK12/17.

Wartość całego projektu (prace projektowe, wykupy gruntów, budowa i nadzór) wyniosła ok. 785 mln zł. Inwestycja finansowana jest ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Całe S17 na odcinku 67 km w marcu 2014

Ale to nie koniec dobrych wiadomości. – Kierowcy korzystają już z odcinka S17 od Lublina do Piask, czyli dawnej drogi krajowej przebudowanej do parametrów drogi ekspresowej. Co prawda znaki z białym samochodem na niebieskim tle są jeszcze zaklejone, ale za kilka dni zakończą się formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie i będzie można w pełni wykorzystać walory tej trasy – dodaje K. Nalewajko. To zbiegnie się z zakończeniem w połowie czerwca prac przy dostosowaniu obwodnicy Piask do parametrów drogi ekspresowej i kierowcy oprócz obecnych 12,1 km zyskają dodatkowe 4 km drogi szybkiego ruchu.

Cała trasa na odcinku Kurów – Lublin – Piaski będzie miała blisko 67 km długości, a łączny koszt inwestycji wynosi blisko 3,4 mld zł, z czego 2,4 mld zł stanowi dofinansowanie przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Całym odcinkiem S17 od Kurowa do Piask kierowcy pojadą w marcu przyszłego roku.

Budowana obecnie S17 Kurów – Lublin – Piaski ma olbrzymie znaczenie dla całego województwa. To fragment międzynarodowej drogi E372 prowadzącej z Warszawy do przejścia granicznego z Ukrainą w Hrebennem. Z jednej strony pozwoli skrócić czas dojazdu ze stolicy do Lublina o pół godziny, a kierowcy jadący tranzytem ominą Lublin pokonując blisko 70 km w 35 minut. Obecnie poza godzinami szczytu zajmuje to co najmniej godzinę, a w szczycie jeszcze dłużej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
ŁOWCA SKÓR
X
Sum
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ŁOWCA SKÓR
ŁOWCA SKÓR (7 czerwca 2013 o 07:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

No, już myślałem, że nikogo z Wyborczej nie ma w komentarzach. Tow. Cogito ma premię za czujność i żartobliwość oraz negatywne nawiązania do PIS-u. Adam.

Ten Cogito, to żyd może ???

Rozwiń
X
X (7 czerwca 2013 o 00:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Lewy pas w stronę Ryk jest w kilku miejscach nierówny.

Rozwiń
Sum
Sum (27 maja 2013 o 11:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No, już myślałem, że nikogo z Wyborczej nie ma w komentarzach. Tow. Cogito ma premię za czujność i żartobliwość oraz negatywne nawiązania do PIS-u. Adam.
Rozwiń
Cogito
Cogito (27 maja 2013 o 10:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='xyz' timestamp='1369643183' post='774934']
a po miesiącu trzeba bedzie asfalt zrywac i wymieniać bo będzie na nic jak to w panieńszczyźnie w tej chwili jest
[/quote]
Jarek, czy Ty zawsze musisz narzekać? Rozumiem, że Ci kot Alik zdechł i przeżywasz. Ale zaczyna być to nudne.
Rozwiń
xyz
xyz (27 maja 2013 o 10:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a po miesiącu trzeba bedzie wrócić na starą trasę bo okaże się że asfalt do wymiany tak jak to w Panieńszczyźnie teraz jest na moście i ruch wahadłowy korki z lublina juz na w-z się zaczynają
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!