sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Są pieniądze dla młodych rolników. Ale chętnych brak

Dodano: 1 września 2015, 20:05

Fot. Freeimages.com
Fot. Freeimages.com

17 – tylko tyle wniosków o premię dla młodych rolników wpłynęło do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w naszym województwie. Zainteresowanie jest niewielkie, bo zmieniły się kryteria przyznawania pieniędzy.

Od 20 sierpnia młodzi rolnicy mogą ubiegać się o premię w wysokości 100 tys. zł. Pomoc będzie wypłacana w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. W porównaniu ze „starym” PROW-em, gdzie rolnicy do 40. roku życia również mogli starać się o wsparcie, zmieniły się kryteria. Niektóre z nich są wyjątkowo trudne do spełnienia.

– Aby wniosek rolnika był rozpatrzony musi zdobyć 15 punktów. Już samo to jest trudne – przyznaje Paweł Kopiński z Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.
Najwięcej, bo 5 punktów, rolnicy mogą otrzymać za wykształcenie wyższe. Za średnie oraz co najmniej 4-letni staż pracy w rolnictwie rolnik może otrzymać dostać tylko 2 punkty. – Zdarzają się osoby, które w ogóle wymaganego wykształcenia nie mają, więc punktów nie dostają – przyznaje ekspert LODR w Końskowoli.

Kolejny wymóg, który młodym rolnikom trudno jest sprostać, dotyczy zaplanowanej inwestycji. Te w zakresie ochrony środowiska i klimatu punktowane są najwyżej.

– Ale nie każdy chce przeznaczyć pieniądze za działania związane z ochroną środowiska. Wtedy też dostaje mniej punktów – dodaje Kopiński.

Punktowana jest też różnica wieku między rolnikiem a osobą, która przekazuje mu gospodarstwo lub największą część użytków rolnych. Jeśli różnica ta wynosi więcej niż 25 lat to młody rolnik otrzyma 2 punkty. Jeśli zaś od 15 do 25 lat to dostanie tylko 1 punkt.

Na razie zainteresowanie programem jest niewielkie. Do wczoraj do biur powiatowych ARiMR w województwie lubelskim wpłynęło jedynie 17 wniosków.

– Myślę, że jest trochę zmian, które zaskoczyły rolników – przyznaje Andrzej Bieńko, dyrektor lubelskiego oddziału ARiMR. – W Lubelskiem mamy głód ziemi, nie zawsze łatwo jest coś kupić, zaś wśród nowych kryteriów jest też to, że rolnik musi być właścicielem gruntów.

Nowością jest też to, że o premię mogą się starać rolnicy, którzy już rozpoczęli urządzanie gospodarstwa rolnego (stali się właścicielem gospodarstwa o powierzchni użytków rolnych co najmniej 1 ha). Zaś prowadzenie gospodarstwa rolnego jako kierujący rozpoczną dopiero po złożeniu wniosku o premię. To, że ktoś kieruje gospodarstwem oznacza, że prowadzi gospodarstwo osobiście, na własny rachunek i czepie z tego korzyści.

Wnioski dotyczące premii dla młodych rolników można składać w biurach powiatowych ARiMR do 16 września.

Więcej młodych rolników dostanie premię z PROW 2007-2013

Komisja Europejska zgodziła się na a przesunięcie w ramach budżetu PROW 2007-2013 dodatkowych pieniędzy dla młodych rolników. Oznacza to, że stutysięczne premie ułatwiające samodzielne rozpoczęcie gospodarowania może otrzymać 14317 osób, które ubiegały się o takie wsparcie wiosną 2014 r. Wcześniejszy limit środków wystarczył na udzielenie premii 11363 młodym rolnikom.

W Lubelskiem po 100 tys. złotych miało otrzymać ok. 300 rolników. – Po przesunięciach środków będzie ich w sumie ok. 650 – mówi dyr. Bieńko. I przypomina: – Rolnicy, którzy otrzymali decyzję o przyznaniu premii, muszą do 30 września złożyć odpowiedni wniosek.

Czytaj więcej o: pieniądze dotacje rolnictwo
stas
tomasz
Gość
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

stas
stas (4 października 2015 o 22:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

wniosek musi przygotowac odpowiednie zaprzyjaznione biuro majace odpowiednie cenniki bo inaczej nigdy nie bedzie dobrze przygotowany

Rozwiń
tomasz
tomasz (4 października 2015 o 22:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

jak mlody rolnik da odpowiednia zaliczke na otrymanie dotacji to ma szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku

Rozwiń
Gość
Gość (2 września 2015 o 09:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pora skończyć z tymi rolnikami darmozjadami.
Rozwiń
Gość
Gość (1 września 2015 o 21:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dlaczego nie ma tyle wniosków? Bo praca na roli jest bardzo ciężka, trudno jest stworzyć sobie dobrze wyposażone gospodarstwo. Łatwiej jest pracować gdzieś u kogoś. A na koniec mając gospodarstwo i przepracowany okres i 67 lat nie można odejść na emeryturę. Tylko jeszcze trzeba coś zrobić z tym dorobkiem całego życia albo przepisać na członka rodziny albo sprzedać nie koniecznie za dobrą cenę. Dopiero można otrzymać emeryturę, w odróżnieniu pracownika etatowego nie musi w nic inwestować ani nie ma później problemu z odejściem po osiągnięciu wieku emerytalnego. Marek
Rozwiń
Gość
Gość (1 września 2015 o 21:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A może pora zastanowić się nad życiem jako wolni ludzie, wolni obywatele - bez dopłat ale i bez wpłacania składek, za to we własnym kraju w oparciu o ustanowione tu u nas prawo? Po co nam ta unia?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!