niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lubelskie

Sąd: uchwała rady niezgodna z prawem. Ale ferma norek nie zostanie zlikwidowana

Dodano: 20 lipca 2016, 12:06

Za niezgodną z prawem uznał sąd uchwałę radnych, która umożliwiła budowę fermy norek. Ale skarżący się na fetor sąsiedzi nie mają co liczyć na to, że po tym wyroku ferma zostanie zlikwidowana.

– To nic dla gminy nie oznacza – komentuje wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego Adam Kuna, wójt Niedrzwicy Dużej. – Pracujemy nad nowym planem zagospodarowania przestrzennego i będziemy się zastanawiać co dalej wtedy, kiedy ten aspekt będziemy omawiać. Inwestor ma fermę norek postawioną zgodnie z prawem. Dziś nie możemy tego w żaden sposób zmienić.
Sprawa dotycząca budowy fermy norek w miejscowości Sobieszczany Kolonia ciągnie się od lat. Protesty w sprawie inwestycji były już w 2013 r. Wtedy też przeciwnicy fermy poszli do sądu. Zaskarżyli uchwałę Rady Gminy z 2005 roku, która dotyczyła zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie unieważnił część uchwały, która dotyczyła dwóch działek w Sobieszczanach Kolonii i w praktyce pozwalała na budowę fermy. Na tym sprawa się nie zakończyła. Pod koniec maja Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargi kasacyjne złożone przez Radę Gminy Niedrzwica Duża i inwestora.

Właśnie poznaliśmy uzasadnienie tego wyroku. Mowa jest w nim o tym, że radni nie mieli prawa jednocześnie uchwalać zmian w planie zagospodarowania przestrzennego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.

Takie działania – zdaniem sądu – prowadzi do fikcji uchwalania planu. Sąd wskazuje też, że podnoszony przez Radę Gminy argument, że nie ma przepisu, który zabraniałby równoległego procedowania nad zmianą studium i przygotowaniem zmiany planu miejscowego „jest nie do przyjęcia wobec wyrażonej w art. 7 Konstytucji RP zasady legalizmu”.

Zgodnie z tą zasadą organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. „Oznacza to, że w stosunku do organów władzy publicznej, w tym organów samorządu terytorialnego, nie ma zastosowania zasada: co nie jest zakazane jest dozwolone, lecz zasada, że dozwolone jest to tylko, co znajduje wyraźną podstawę prawną” – czytamy w uzasadnieniu wyroku.

– Na pewno wystąpimy do pana wójta o opinię prawną w tej sprawie – zapowiada Rafał Dziekanowski, przewodniczący Rady Gminy Niedrzwica Duża. – Chcemy wiedzieć jakie mogą być konsekwencje decyzji sądu. Pojawiły się bowiem obawy czy gmina nie będzie musiała płacić jakiegoś odszkodowania, gdyby okazało się, że fermę trzeba przenieść.

– Nie sądzę aby w tej sprawie coś się zmieniło – przypuszcza wójt Niedrzwicy Dużej. – Inwestor postawił fermę zgodnie z prawem i wówczas obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego. Zainwestował miliony. Fermy nie będzie mógł jednak powiększyć.

Z inwestorem nie udało nam się wczoraj skontaktować.

Antyfuterkowiec
Marek
Użytkownik niezarejestrowany
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Antyfuterkowiec
Antyfuterkowiec (29 lipca 2016 o 09:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tak jest tchórz aut a najlepiej na boisko przy partyzanckiej wodę pompować jak go sknocił. Precz z nierobem.
Rozwiń
Marek
Marek (26 lipca 2016 o 15:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zgadzam się z przedmówcą. Już nie dam się nabrać na propagandę Wójta i jego ludzi z KWW Bezpieczny Rozwój. A w szczególności najgorszemu zastępcy Wójta w historii gminy. Karierowiczowi na dwóch etatach. Kuna dla dobra gminy odejdź ze stołka, oszczędź wstydu sobie i gminie.
Rozwiń
Gość
Gość (23 lipca 2016 o 18:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kolesiostwo idzie w parze z fermami norek. I to dotyczy każdej jednej inwestycji. Oczywiście wszystko zgodnie z prawem . Przy kolejnych wyborach pogonić debi...ego Wójta ze stołka razem z jego świtą i rozliczyć z przekrętów. Wójt powinien reprezentować społeczeństwo a nie być adwokatem diabła -inwestora
Rozwiń
Gość
Gość (21 lipca 2016 o 08:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
" To nic dla gminy nie oznacza ", komentuje wyrok NSA wójt Adam Kuna. Panie wójcie kształcisz się Pan za nasze publiczne pieniądze przyznane przez podnóżka R.P. i takie brednie publicznie wypowiadasz. Nie otrzymałeś Pan absolutorium za 2015 rok za nieudolne zarzadzanie gminą. W 2005 roku tą feralna uchwałę podjęła rada gminy gdy Pan byłeś przewodniczacyn. wstydzimy
Rozwiń
Gość
Gość (20 lipca 2016 o 23:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W gminie Garbów w miejscowości Leśce jest taka sama śmierdząca sprawa. Zamieszani są ludzie powiązani z PSL, wójt, rada gminy, geodeta co zgrozo pochodzi z tych Lesiec. W powiecie również ukartowali przepisy pod biznes koleżanki. Niezła łapówka była aby podatki były znikome jak od rolnika, a nie od bizneswomen.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!