poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Samorządowcy apelują: 1 procent przekaż organizacjom z Lubelszczyzny

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 stycznia 2010, 19:39
Autor: DOMINIK SMAGA

W całym kraju działa 6038 organizacji, którym można przekazywać 1 proc. podatku. W naszym regionie – 350. Jedną z nich jest Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom "Niech się serce obudzi” im. Jana Pawła II w Lubartowie. Opiekuje się 16-letnią Kingą.

– Pomagaliśmy dziewczynce opłacając część jej pobytów na turnusach rehabilitacyjnych czy kupując leki – mówi Justyna Wereszczyńska, prezes stowarzyszenia.

Ale to duże, ogólnopolskie organizacje, a nie takie jak lubartowska dostają najwięcej funduszy od podatników. – Małe nie mają możliwości, by mocno się reklamować – przyznaje Adam Wasilewski, prezydent Lublina. Uboższych organizacji nie stać na reklamę, bez niej datki są mniejsze i koło się zamyka. – Chcemy to przerwać – mówi prezydent.

– Przeważnie przekazujemy z żoną 1 proc. na chore dzieci lub dziecięce hospicja. Uważam, że to optymalny wybór. To przecież przed dziećmi jest przyszłość – nie ma wątpliwości Paweł Roczeń, lubelski przedsiębiorca.

I tak na Lubelszczyźnie najwięcej zbiera Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia. Rok temu dostało ponad 4 mln zł, z czego 3,2 mln od podatników z Lubelszczyzny. To pozwoliło m.in. dokończyć budowę i wyposażyć nową siedzibę hospicjum.

Puławskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych zebrało 461 tys. zł, a hospicjum Dobrego Samarytanina przypadło 442 tys. zł.

– Bardziej znane organizacje są częściej wybierane przez podatników – potwierdza Marta Szpakowska, rzecznik Izby Skarbowej w Lublinie.

Mniejsze dostają niewiele. Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niewidomych i Słabo Widzących "Bliżej Świata” zebrało przed rokiem nieco ponad 20 tys. złotych.

– Działamy na tyle, na ile wystarcza nam funduszy – mówi Mariola Szurgot, prezes "Bliżej Świata”, które organizuje m.in. dodatkowe lekcje swym podopiecznym. – Wspieraliśmy też zagraniczną terapię chłopca, której nie chciał sfinansować NFZ.

Na pieniądze liczą nie tylko organizacje charytatywne, ale nawet strażacy-ochotnicy i kluby sportowe.

– Zamierzamy organizować turnieje dla dzieci, rozwijać ich talenty i propagować piłkę na Lubelszczyźnie – zapowiada Radosław Kurek, jeden z trenerów Budowlanego Klubu Sportowego, który w tym roku dołączył do listy organizacji pożytku publicznego.

W zeszłym roku lubelskie instytucje dostały łącznie 13 mln zł z podatku. – To kolosalne pieniądze – mówi Krzysztof Grabczuk, marszałek naszego województwa. – A mogą być większe, bo 56 proc. podatników nie wsparło nikogo.

Choć i tak nie mamy się czego wstydzić. – W skali kraju swój 1 proc. podatku przekazało różnym organizacjom 28 proc. podatników – podkreśla Anna Machocka z lubelskiego Ratusza.
Samorządowcy chcą, by o ich akcji przypominali też księża z ambon. (DJ)

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
dla Oskarka
ja
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

dla Oskarka
dla Oskarka (20 stycznia 2010 o 11:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
2,5 letni uroczy chłopiec może nie doczekać do operacji z NFZ - POMÓŻ!!!
www.serceoskarka.pl
Rozwiń
ja
ja (20 stycznia 2010 o 07:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przekaż swój 1% podatku na leczenie tej dziewczynki - [url="http://www.dzieciom.pl/9345"]http://www.dzieciom.pl/9345[/url]
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!