niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Samorządowcy lekceważą prawo

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 września 2003, 14:36
Autor: Beata Malczuk

Wiele samorządów w naszym regionie nie wywiązało się do dzisiaj z upublicznienia oświadczeń majątkowych radnych, władz samorządowych i wyższych pracowników magistratów.
Z zamojskiego BIP nie można się dowiedzieć, ile zarobili w ubiegłym roku z tytułu zatrudnienia prezydent, jego zastępczyni i skarbnik. Opublikowane oświadczenia majątkowe radnych i pozostałych samorządowców z Zamościa to istny galimatias. W większości brak danych, ile zarobili w ciągu ubiegłego roku na podstawie umowy o pracę. Nieliczni wykazują małe dochody z innej działalności niż zatrudnienie. Niemała grupa o sprawę dochodów nawet nie zahacza. Są też tacy, co nie wskazują miejsca pracy.
Dyrektor biura rady, Kazimierz Kiczak, nie potrafił nam wyjaśnić tej dowolności. Twierdzi, że oświadczenia majątkowe są w porządku i były kontrolowane przez RIO.
Tylko nieliczni podeszli do zagadnienia sumienie. – Nikogo o nic nie pytałam. Wypełniłam formularz oświadczenia z Dziennika Ustaw, dołączyłam do niego PIT i tyle – odpowiada Barbara Grądkowska, dyrektor SP nr 10 w Zamościu.
Z BIP w Białej Podlaskiej wynika, że tylko 3 radnych spełniło należycie obowiązek. Za to prezydent, jego dwaj zastępcy, skarbnik, sekretarz, naczelnicy wydziałów, dyrektorzy podległych jednostek (lista zawiera 85 nazwisk) – wszyscy podają dochody jak jeden mąż i są one umieszczone w przejrzystej tabelce.
Informacji o dochodach ani radnych, ani władz nie znajdziemy w chełmskim BIP. Są jedynie do wglądu w pokoju nr 8. I wszystko, zdaniem rzecznik Teresy Wolik-Dubaj, jest w porządku. Hasła „Oświadczenia majątkowe” nie znajdziemy także w lubelskim internetowym BIP. W magistracie odpowiedziano nam, że ta część biuletynu jest jeszcze w budowie.
Zdaniem lubelskiej Regionalnej Izby Obrachunkowej w BIP powinny się znaleźć wszystkie informacje jawne z oświadczeń majątkowych, które radni, władze, i kierujący podległymi jednostkami powinni byli przedłożyć do 30 kwietnia. Za informacje niejawne uznaje się adresy. Zarobki decydentów są więc informacją publiczną.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!