środa, 21 lutego 2018 r.

Lubelskie

Schizma w Łążku. Mieszkańcy chcą podziału


Łążek Garncarski: Większość mieszkańców chce utworzenia samodzielnego sołectwa. O tym czy dojdzie do podziału sołectwa Łążek Ordynacki (powiat janowski) na dwa sołectwa już w piątek zdecyduje Rada Miejska Janowa Lubelskiego

– My się z nikim nie chcemy dzielić. My chcemy utworzyć tylko swoje sołectwo. Dorośliśmy do tego, żeby wziąć odpowiedzialność za naszą miejscowość – przekonuje Jan Jarmuziewicz, mieszkaniec Łążka Garncarskiego. – Ani tamten sołtys nam nie przeszkadza, ani radny. My tylko chcemy zarządzać kawałkiem swojej ziemi. Z osób dorosłych przebywających we wsi nasz wniosek poparło 90 procent.

Wieś Łążek Garncarski powstała z części wsi Łążek Ordynacki. Od XVIII w. miejscowość jest związana z garncarstwem. W XIX w. wieś stała się ważnym ośrodkiem wyrobu ceramiki – zarówno naczyń, jak też kafli. Tego typu pracownie działają we wsi do dziś. Co roku w Łążku Garncarskim odbywają się Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie, organizowane przez Muzeum Regionalne. Są też inicjatywy mieszkańców – Jarmark Garncarski i Żurawinobranie.

Obecnie Łążek Ordynacki i Łążek Garncarski tworzą jedno sołectwo. Jedno z 11 istniejących w gminie Janów Lubelski. Niebawem może się to zmienić. Na najbliższej sesji 23 października Rada Miejska zdecyduje czy powstanie dwunaste sołectwo.

– Ja swoją wypowiedzią nie chciałbym przechylać szali na żadną ze stron – zaznacza Krzysztof Kołtyś, burmistrz Janowa Lubelskiego. – Ta decyzja jest w rękach rady. Nie powiem więc ani „tak” ani „nie”. Choć przyznaje, że taka sytuacja w gminie ma miejsce po raz pierwszy.

Sama inicjatywa nie jest jednak nowa. Mieszkańcy przymierzali się do podziału już w 2008 r. Wniosku jednak nie złożyli aż do teraz. W tej sprawie odbyły się już konsultacje społeczne. Nie cieszyły się zbytnim zainteresowaniem. – Większość mieszkańców Łążka Ordynackiego była jednak przeciwko – przyznaje burmistrz Janowa Lubelskiego.

Burmistrz pytany czy wieś coś straci twierdzi, że nie wie. – Może swoją integralność? Traci trochę funduszu sołeckiego, ale to nie są duże pieniądze (na przyszły rok Łążek Ordynacki ma funduszu sołeckiego ok. 17, 7 tys. zł.- red.).

– Ale poważnym zagrożeniem jest co innego. W przypadku podziału na dwa Łążki moglibyśmy odczuwać bardzo silną presję ze strony komisarza wyborczego. W ten sposób aby te Łążki dołączyć do innych okręgów wyborczych. Ponieważ norma przedstawicielstwa na jednego radnego wynosi ok. 1100 mieszkańców. A w Łążkach jest zaledwie połowa – dodaje Kołtyś.

Z danych Urzędu Miejskiego w Janowie Lubelskim wynika, że w Łążku Garncarskim zamieszkuje na stałe i czasowo 139 osób, zaś w Łążku Garncarskim 336. Hipotetycznie więc, gdyby Łążki zostały dołączone do innych okręgów wyborczych to miejscowości te mogłyby nie mieć swojego przedstawiciela w radzie.

– Wybory do samorządu się odbyły. Radny jest wybrany – tłumaczy Jarmuziewicz. – Problem z tym może być, ale nie musi, dopiero za 3 lata.

Wczoraj odbyło się spotkanie mieszkańców Łążka Garncarskiego, którzy podpisali wniosek. – Została wybrana 11-osobowa grupa, która ma przedstawić uzasadnienie wniosku i doprowadzić do skutecznego utworzenia samodzielnego sołectwa Łążek Garncarski – podkreśla Jarmuziewicz.

Czytaj więcej o: Łążek Garncarski Łążek
Gość
Gość
Gość
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (19 października 2015 o 22:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Mają takie prawo - to i tyle w tym temacie  ,jaki w tym problem.

Rozwiń
Gość
Gość (19 października 2015 o 21:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Z danych Urzędu Miejskiego w Janowie Lubelskim wynika, że w Łążku Garncarskim zamieszkuje na stałe i czasowo 139 osób, zaś w Łążku Garncarskim 336" - czy naprawdę to zdanie nie kuje autora po oczach?!
Rozwiń
Gość
Gość (19 października 2015 o 19:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chlopki mają fanabelie. Jaki burmistrz, tacy wyborcy.
Rozwiń
Gość
Gość (19 października 2015 o 16:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mikrowioska liczy aż 200 miszkańców. Przydałoby się kilka sołactw, czemu tylko dwa? Tu rządzi PiS. Gdzie oni rządą tam są podziały :)
Rozwiń
Gość
Gość (19 października 2015 o 14:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Łążek? Gdzie to się mieści?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!