poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lubelskie

Sensacyjne odkrycie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 sierpnia 2007, 13:10

Archeolodzy, którzy pracują w dolinie Chodelki liczą na to, że udało mi się odnaleźć pozostałość po piecu dymarskim.

Byłby to pierwszy tego typu obiekt z tej właśnie epoki na Lubelszczyźnie!
- To intrygujące odkrycie - mówi Paweł Lis, archeolog z Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, który kieruje pracami w Żmijowiskach -Tutejsze plemiona słowiańskie były w pewnym sensie leniwe. I działały na zasadzie: po co budować piece garncarskie, skoro można garnki wypalać w zwykłym ognisku. To samo dotyczyło wytopu żelaza.
To kolejny rok badań, które Muzeum Nadwiślańskie prowadzi w dolinie Chodelki. Tegoroczne wykopaliska trwają od ponad tygodnia. Archeolodzy spodziewają się, że intrygujących odkryć będzie w tym roku dużo więcej. Liczą np. że uda im się odkryć miejsce, w którym była brama wjazdowa do grodu.

Archeolodzy wiedzą już, gdzie przebiegała fosa otaczająca gród.
- To dla nas prawdziwa skarbnica. Bo wiadomo, że taki rów był traktowany trochę jak śmietnik, dlatego możemy teraz znaleźć tam i fragmenty przeróżnej ceramiki i kości zwierzęce - mówi Paweł Lis.

A ciekawostki wyłaniają się spod pieczołowicie zdejmowanych warstw ziemi. Są to np. ślady kilku dużych, spalonych, drewnianych belek. To prawdopodobnie pozostałość po drewnianym murze obronnym. Badacze liczą, że odnalezione fragmenty belek pomogą w rozszyfrowaniu daty upadku osady. Wiadomo, że grodzisko funkcjonowało od 888 roku. Ale data upadku nie jest do końca znana. Póki co, archeolodzy skłaniają się ku hipotezie, że koniec osady w Żmijowiskach jest związany z wkraczaniem plamienia Polan na te tereny.
- To byłby taki "niechlubny” ślad z pierwszych lat historii państwa polskiego - dodaje Paweł Lis.
Tegoroczne prace archeologiczne w Żmijowiskach potrwają do końca sierpnia. Wykopaliska dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przedsięwzięcie wspomagają także puławskie Zakłady Azotowe i gmina Wilków. Muzeum Nadwiślańskie planuje stworzyć w Żmijowiskach centralny punkt "Muzeum dawnych Słowian” i ośrodek archeologii doświadczalnej, a co za tym idzie częściowo odtworzyć wygląd dawnej osady.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!