czwartek, 22 marca 2018 r.

Lubelskie

Singer zaciera ręce

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 lutego 2006, 21:12

Najsłynniejszy mieszkaniec Biłgoraja wreszcie znalazł w swoim mieście sprzymierzeńców. Paweł Śpiewak, socjolog z Warszawy, został wczoraj wybrany na szefa Stowarzyszenia im. Singera.

Janusz Palikot dał 100 tysięcy zł na działania, które mają promować region i twórczość autora "Sztukmistrza z Lublina i laureata Nagrody Nobla.
Ale Singer ma w Biłgoraju także przeciwników. Rada Miasta nie chciała nazwać jednej z ulic jego imieniem, bo prawicowi radni stwierdzili, że noblista uprawiał "pornografię klozetową”. - Nie tak dawno jeden z radnych powiedział,
że nadanie tej ulicy imienia
ks. Popiełuszki, a nie słynnego pisarza, było walką o wolną Polskę. Tu nadal ludzie nie lubią Singera - mówi Janusz Rosłan, burmistrz Biłgoraja.
Wczoraj Biłgorajskie Stowarzyszenie Kulturalne im. Isaaca B. Singera wybrało władze. Przewodniczącym zarządu został prof. Paweł Śpiewak, socjolog, przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych i pierwszy tłumacz Singera w Polsce. - Singer jest mocną kartą w promocji Biłgoraja i Lublina. Wykorzystamy to, czy ktoś chce, czy nie - zapowiedział Śpiewak.
Janusz Palikot dał na początek działalności 100 tysięcy złotych. - Organizacja Dni Singerowskich, zrekonstruowanie domu Singera (muzeum), wydanie Singerowskiego przewodnika po ziemi biłgorajskiej. Od tego trzeba zacząć. Musimy także ponownie wystąpić o ulicę Singera - powiedział Palikot.
W zarządzie znaleźli się m.in.: Piotr Czarnecki, miejscowy regionalista i pasjonat, prof. Marian Harasimiuk z UMCS i Henryk Wujec. Wśród pierwszych projektów jest sprowadzenie do Biłgoraja spektakli Singera z Izraela.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!