piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Lubelskie

Skarb z Czermna będzie dostępny dla wszystkich. Od czwartku

Dodano: 26 listopada 2012, 12:49
Autor: MB

Zausznice, bransolety i pierścienie. Precjoza między XI a XIV wiekiem nosiły osoby rządzące grodem w
Zausznice, bransolety i pierścienie. Precjoza między XI a XIV wiekiem nosiły osoby rządzące grodem w

Słynne znalezisko z Czermna wreszcie zostanie udostępnione szerokiej publiczności. Jego właściciel – muzeum w Tomaszowie Lubelskim – otwiera specjalną wystawę. W środę wernisaż dla zaproszonych gości, od czwartku zwiedzanie dla wszystkich.

– Jesteśmy gotowi i zapraszamy – mówi Eugeniusz Hanejko, dyrektor Muzeum Regionalnego w Tomaszowie. Na wystawie z okazji 50-lecia tej placówki znajdzie się 1,2 tys. eksponatów związanych ze stolicą Grodów Czerwieńskich w Czermnie (gm. Tyszowce, pow. tomaszowski). W tym najcenniejszy – skarb znaleziony w ub. roku przez lubelskich archeologów.

Ekspedycją kierował prof. Andrzej Kokowski, szef Instytutu Archeologii UMCS. Największy udział w odkryciu mieli Marcin Piotrowski (również z UMCS) i Artur Troncik (pasjonat archeologii i poszukiwacz skarbów).

To oni znaleźli kilkadziesiąt sztuk biżuterii ze srebra, złoconego srebra i kamieni szlachetnych. M.in. zausznice, bransolety i pierścienie. Precjoza należały do osób rządzących grodem w Czermnie (od XI do XIV wieku gród należał do Książąt Ruskich). Zostały ukryte w trakcie najazdu wojsk tatarskich na Grody Czerwieńskie w połowie XIII wieku. Naukowcy znaleźli je więc po ponad 750 latach.

O ich odkryciu natychmiast zrobiło się głośnio. Czytelnicy "National Geographic” uznali skarb za Naukowe Odkrycie Roku 2011 w Polsce. A z propozycją wypożyczenia precjozów zgłosiły się muzea i uczelnie z kilku europejskich krajów.

Do tej pory było to jednak niemożliwe. Eksponaty były zabezpieczane i konserwowane. Zobaczyć można je było jedynie przez kilka dni, m.in. na UMCS. Teraz to się zmieni. Skarb trafił do muzeum w Tomaszowie (prawowitego właściciela) i czekał na zakończenie remontu – muzeum musiało się specjalnie przygotować do wystawy.

Chętni do zobaczenia znaleziska powinni się pospieszyć. Biżuteria będzie pokazywana w Tomaszowie tylko do marca. Potem ruszy w podróż. – Najpierw do Muzeum Narodowego w Krakowie. Potem do kolejnych, bo wiele muzeów dopomina się o udostępnienie wystawy – mówi Hanejko. Na liście jest m.in. Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie, w Niemczech skarb będzie atrakcją wystawy o dziejach Słowian w Lipsku. Chętni do pokazania precjozów są też Włosi i Skandynawowie.
Czytaj więcej o:
sapieha
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

sapieha
sapieha (26 listopada 2012 o 18:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To zdjęcie to komórką robione?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!