sobota, 24 marca 2018 r.

Lubelskie

Skarb z Czermna będzie dostępny dla wszystkich. Od czwartku

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 listopada 2012, 12:49
Autor: MB

Zausznice, bransolety i pierścienie. Precjoza między XI a XIV wiekiem nosiły osoby rządzące grodem w
Zausznice, bransolety i pierścienie. Precjoza między XI a XIV wiekiem nosiły osoby rządzące grodem w

Słynne znalezisko z Czermna wreszcie zostanie udostępnione szerokiej publiczności. Jego właściciel – muzeum w Tomaszowie Lubelskim – otwiera specjalną wystawę. W środę wernisaż dla zaproszonych gości, od czwartku zwiedzanie dla wszystkich.

– Jesteśmy gotowi i zapraszamy – mówi Eugeniusz Hanejko, dyrektor Muzeum Regionalnego w Tomaszowie. Na wystawie z okazji 50-lecia tej placówki znajdzie się 1,2 tys. eksponatów związanych ze stolicą Grodów Czerwieńskich w Czermnie (gm. Tyszowce, pow. tomaszowski). W tym najcenniejszy – skarb znaleziony w ub. roku przez lubelskich archeologów.

Ekspedycją kierował prof. Andrzej Kokowski, szef Instytutu Archeologii UMCS. Największy udział w odkryciu mieli Marcin Piotrowski (również z UMCS) i Artur Troncik (pasjonat archeologii i poszukiwacz skarbów).

To oni znaleźli kilkadziesiąt sztuk biżuterii ze srebra, złoconego srebra i kamieni szlachetnych. M.in. zausznice, bransolety i pierścienie. Precjoza należały do osób rządzących grodem w Czermnie (od XI do XIV wieku gród należał do Książąt Ruskich). Zostały ukryte w trakcie najazdu wojsk tatarskich na Grody Czerwieńskie w połowie XIII wieku. Naukowcy znaleźli je więc po ponad 750 latach.

O ich odkryciu natychmiast zrobiło się głośnio. Czytelnicy "National Geographic” uznali skarb za Naukowe Odkrycie Roku 2011 w Polsce. A z propozycją wypożyczenia precjozów zgłosiły się muzea i uczelnie z kilku europejskich krajów.

Do tej pory było to jednak niemożliwe. Eksponaty były zabezpieczane i konserwowane. Zobaczyć można je było jedynie przez kilka dni, m.in. na UMCS. Teraz to się zmieni. Skarb trafił do muzeum w Tomaszowie (prawowitego właściciela) i czekał na zakończenie remontu – muzeum musiało się specjalnie przygotować do wystawy.

Chętni do zobaczenia znaleziska powinni się pospieszyć. Biżuteria będzie pokazywana w Tomaszowie tylko do marca. Potem ruszy w podróż. – Najpierw do Muzeum Narodowego w Krakowie. Potem do kolejnych, bo wiele muzeów dopomina się o udostępnienie wystawy – mówi Hanejko. Na liście jest m.in. Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie, w Niemczech skarb będzie atrakcją wystawy o dziejach Słowian w Lipsku. Chętni do pokazania precjozów są też Włosi i Skandynawowie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
sapieha
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

sapieha
sapieha (26 listopada 2012 o 18:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To zdjęcie to komórką robione?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!