Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

8 listopada 2013 r.
18:42
Edytuj ten wpis

Skazani wychodzą na wolność. Tysiąc osób z woj. lubelskeigo

0 15 A A
Osoby skazane za drobne przestępstwa już dzisiaj zaczną opuszczać zakłady karne<br />
 (Jacek Świerczyńsk
Osoby skazane za drobne przestępstwa już dzisiaj zaczną opuszczać zakłady karne
(Jacek Świerczyńsk

Złapani na jeździe rowerem po pijanemu i drobni złodzieje wychodzą od dziś na wolność. Tylko w okręgu lubelskim cele opuści ponad tysiąc osób. To wynik zmian w prawie karnym

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jazda rowerem "na podwójnym gazie” nie jest już przestępstwem, ale wykroczeniem. Podobnie drobne kradzieże (do kwoty jednej czwartej pensji minimalnej, czyli ok. 400 zł), paserstwo, uszkodzenie lub zniszczenia mienia, czy wyrąb drzew w lesie. Osoby skazane za tego rodzaju czyny już dzisiaj zaczną opuszczać więzienia, bo dziś wchodzą w życie zmiany w prawie karnym.

– Tylko w okręgu lubelskim zwolnieniem objętych zostanie 1200 osób – mówi sędzia Artur Ozimek, rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie.

– W sobotę sądy będą normalnie pracować. Postanowienia będziemy przesyłać do zakładów karnych drogą elektroniczną. Na wypadek gdyby łącza zawiodły zabezpieczyliśmy też samochody do przewożenia dokumentów.

Najwięcej pracy będzie miał Sąd Rejonowy Lublin Zachód, który powinien wypuścić 500 skazanych. Sądy w Puławach i Białej Podlaskiej powinny wydać po 200 takich postanowień. Muszą to zrobić jak najszybciej. Dłuższe przetrzymywanie skazanych za kratami będzie bezprawne.

Liczba zwalnianych w całym okręgu przekracza liczbę odsiadujących wyroki w lubelskim areszcie.

– Mamy 1100 skazanych – mówi Bogusław Woźnica, dyrektor Aresztu Śledczego w Lublinie. – Większość z nich odbywa jednak wyroki za cięższe przestępstwa. Do zwolnienia kwalifikuje się 17 osób skazanych za jazdę rowerem po pijanemu i kilkudziesięciu sprawców innych przestępstw. Wysłaliśmy już do sądów stosowne dokumenty.

Przedstawiciele zakładów karnych przyklaskują zmianom. Zwracają jednak uwagę, że łagodniejsze sankcje nie rozwiążą problemu. Pijani rowerzyści często dopiero w za kratami przechodzili detoksykację. Niektórzy byli w takim stanie, że nie pamiętali pierwszych 10 dni pobytu na oddziale. Zdarzali się też złodzieje "pechowcy”. Jeden z nich ukradł parę butów.

Myślał, że są w promocyjnej cenie 200 zł (250 zł było granicą określającą wykroczenie). Niestety, buty kosztowały 300 zł, a złodziej zamiast mandatu dostał 2 lata więzienia.
Zmiany w prawie oznaczają mniej pracy dla prokuratorów. Nie będą już musieli zajmować się sprawcami drobnych kradzieży i pijanymi cyklistami.

– Jeśli chodzi o tych ostatnich, to najwięcej takich spraw było w prokuraturach rejonowych, obejmujących głównie tereny wiejskie – mówi Beata Syk-Jankowska, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie. – W Białej Podlaskiej czy Radzyniu Podlaskim sprawy pijanych rowerzystów stanowiły jedną czwartą wszystkich postępowań.

Państwo wyda też mniej pieniędzy, bo np. do drobnych przestępstw nie trzeba będzie powoływać biegłych.

– Będzie taniej dla państwa i złodziei – kwituje Andrzej Faliński, dyrektor Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, zrzeszającej największe sieci sklepów. – I teraz ktoś ukradnie coś za 399 zł, dostanie mandat, którego pewnie i tak nie zapłaci, po czym będzie mógł wrócić do sklepu i znowu kraść. Do wykroczeń nie wprowadzono kategorii recydywy, więc kara za pierwszą czy dziesiątą kradzież może być identyczna.

Dla handlowców to spory problem. Jak obliczono w POHiD, roczne straty powodowane przez złodziei sięgają blisko 1,5 proc. obrotu całego polskiego handlu. To kilka miliardów złotych.

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
libera / 9 listopada 2013 o 18:36

Uważam że z rowerzystami to już dawno temu powinno być zmienione. W żadnym kraju UE nie było takich restrykcji wobec cyklistów. Niech sobie jeżdżą cyknięci, mi to nie przeszkadza, absolutnie. Złodziejaszki to inny temat ale ogólnie też jestem za, uważam że należy jak najwięcej kraść w marketach oraz jak najwięcej robić im szkód. Ja od dawna podążam tą drogą. Natomiast drobny handel prowadzą bardzo często osoby o żydowskich korzeniach. I oni zawsze sobie dadzą radę. Czyli lekko skubać ich jak najbardziej wręcz należy. Absolutnie. Wyrąb drzewa, paserka a cóż w tym złego. Lasy są państwowe. A co mnie obchodzi kto co sprzedaje i skąd to ma. Niech państwo się weźmie za złodzieji którzy robią przekręty na dziesiątki czy setki milionów złotych. Oszukują na podatku VAT, na akcyzach - czują się całkowicie bezkarni. Dorabiają się majątków błyskawicznie. Nowobogaccy śmierdziele. Niszczyć ich do trzech pokoleń. Kraść im i niszczyć. Drobni złodzieje są potrzebni w tym kraju, można ich porównać do rybek podjadających cały ten zły plankton. Ogólnie powinni też wypuścić facetów którzy czasami szturchają swoje kobiety. To nie jest żadne przestępstwo a wręcz przeciwnie - działa wychowawczo. Moja stara dzięki temu chodzi jak należy, zrobiłem z niej człowieka.

Uważam że z rowerzystami to już dawno temu powinno być zmienione. W żadnym kraju UE nie było takich restrykcji wobec cyklistów. Niech sobie jeżdżą cyknięci, mi to nie przeszkadza, absolutnie. Złodziejaszki to inny temat ale ogólnie też jestem za, uważam że należy jak najwięcej kraść w marketach oraz jak najwięcej robić im szkód. Ja od dawna podążam tą drogą. Natomiast drobny handel prowadzą bardzo często osoby o żydowskich korzeniach. I oni zawsze sobie dadzą radę. Czyli lekko skubać ich jak najbardziej wręcz należy. Absolutnie. Wyrąb drz... rozwiń

Avatar
Gość / 9 listopada 2013 o 18:17
Zaraz jeszcze zaczną wypuszczać pedofilów, tych co za rozbój siedzą i tych gwałcili.. Wszystkich w jeden worek i do dołu. Śmieci trzeba utylizować.
Avatar
Krzesimir / 9 listopada 2013 o 17:28

Złodziejom powinni ucinać łapy. Nawet za 1 zł. Tylko my żyjemy w systemie żydowskim - kradnij, kłam, idź w zaparte. Amber Gold (syn premiera na etecie), Skarbiec (niedługo okaże się kto za tym stoi) a premier udaje, że deszcz pada...

Avatar
Jadę rowerem po piwie:-) / 9 listopada 2013 o 17:21

Rozsądnie można powiedzieć. Ich wczasy zimowanie jak zwal tak zwal drożnej wynoszą budżet państwa niż to co zrobili. Dzisiaj u mnie  zakładzie  włamało się dwóch złodziei z ulicy,zwieli zawartość torebki pieniądze itp. Ochrona nie dala rady wiadomo. Dostana po kilkaset złotych kary, a torebka dalej pusta. A zawsze będą mogli następną opróżnić,bo może się uda. NIE TEDY DROGA!!!!

Avatar
Zszokowana / 9 listopada 2013 o 15:06

To jakas paranoja,w glowie mi sie to nie miesci,niechca ich trzymac w wiezieniu bo i za drogi koszt utrzymania to do prac spolecznych a nie jakies banalne mandaty, dobrze "obserwator" napisal,zgadzam sie w 200 % ,to jak ktos zgwalci z gracja, to bedzie lepiej......? teraz wszystcy poczuja sie bezkarni...... niemam pytan

Avatar
marian / 9 listopada 2013 o 14:37

No to złodziejaaaaaaszki  zacieraja  rece,  juz dzisiejszej nocy  wroca do swojej profesji.

Avatar
Gość / 9 listopada 2013 o 13:45

od kiedy to prawo działa wstecz, co za paranoja, to ja za 40 lat mogę być skazana może "za spojrzenie w niebo", co za prawnicy od siódmych boleści, 

Avatar
Gość / 9 listopada 2013 o 13:12

Brawo platwormo terez wszyscy poczujemy się bezpiecznie hahahh

Avatar
obserwator / 9 listopada 2013 o 12:19

Mało ukradł to będzie wkroczenie?

Idąc tym rozumowaniem sugeruję łagodnie traktować jak ktoś z gracją gwałci, delikatnie próbuje zabić...

Spójrz na to z innej strony, koszt postępowania w sprawie kradzieży rzeczy o wartości 251 zł niejednokrotnie był dużo wyższy niż te 251 zł, nawet gdy złapano złodzieja na grącym uczynku i pokrzywdzonny od razu odzyskał utraconą rzecz. Płaciło za to państwo, czyli my wszyscy. To, że kradzież rzeczy poniżej 400 zł nie jest już przestępstwem, nie oznacza, że jest to bezkarne

Spójrz na to z innej strony, koszt postępowania w sprawie kradzieży rzeczy o wartości 251 zł niejednokrotnie był dużo wyższy niż te 251 zł, nawet gdy złapano złodzieja na grącym uczynku i pokrzywdzonny od razu odzyskał utraconą rzecz. Płaciło za to państwo, czyli my wszyscy. To, że kradzież rzeczy poniżej 400 zł nie jest już przestępstwem, nie oznacza, że jest to bezkarne

rozwiń
Avatar
gość / 9 listopada 2013 o 10:50

Przepraszam, ale od kiedy prawo działa wstecz?! 

W Polsce od zawsze! Najbliższy przykład to sprawa zawieszonych emerytur w 2011r.

Avatar
libera / 9 listopada 2013 o 18:36

Uważam że z rowerzystami to już dawno temu powinno być zmienione. W żadnym kraju UE nie było takich restrykcji wobec cyklistów. Niech sobie jeżdżą cyknięci, mi to nie przeszkadza, absolutnie. Złodziejaszki to inny temat ale ogólnie też jestem za, uważam że należy jak najwięcej kraść w marketach oraz jak najwięcej robić im szkód. Ja od dawna podążam tą drogą. Natomiast drobny handel prowadzą bardzo często osoby o żydowskich korzeniach. I oni zawsze sobie dadzą radę. Czyli lekko skubać ich jak najbardziej wręcz należy. Absolutnie. Wyrąb drzewa, paserka a cóż w tym złego. Lasy są państwowe. A co mnie obchodzi kto co sprzedaje i skąd to ma. Niech państwo się weźmie za złodzieji którzy robią przekręty na dziesiątki czy setki milionów złotych. Oszukują na podatku VAT, na akcyzach - czują się całkowicie bezkarni. Dorabiają się majątków błyskawicznie. Nowobogaccy śmierdziele. Niszczyć ich do trzech pokoleń. Kraść im i niszczyć. Drobni złodzieje są potrzebni w tym kraju, można ich porównać do rybek podjadających cały ten zły plankton. Ogólnie powinni też wypuścić facetów którzy czasami szturchają swoje kobiety. To nie jest żadne przestępstwo a wręcz przeciwnie - działa wychowawczo. Moja stara dzięki temu chodzi jak należy, zrobiłem z niej człowieka.

Uważam że z rowerzystami to już dawno temu powinno być zmienione. W żadnym kraju UE nie było takich restrykcji wobec cyklistów. Niech sobie jeżdżą cyknięci, mi to nie przeszkadza, absolutnie. Złodziejaszki to inny temat ale ogólnie też jestem za, uważam że należy jak najwięcej kraść w marketach oraz jak najwięcej robić im szkód. Ja od dawna podążam tą drogą. Natomiast drobny handel prowadzą bardzo często osoby o żydowskich korzeniach. I oni zawsze sobie dadzą radę. Czyli lekko skubać ich jak najbardziej wręcz należy. Absolutnie. Wyrąb drz... rozwiń

Avatar
Gość / 9 listopada 2013 o 18:17
Zaraz jeszcze zaczną wypuszczać pedofilów, tych co za rozbój siedzą i tych gwałcili.. Wszystkich w jeden worek i do dołu. Śmieci trzeba utylizować.
Avatar
Krzesimir / 9 listopada 2013 o 17:28

Złodziejom powinni ucinać łapy. Nawet za 1 zł. Tylko my żyjemy w systemie żydowskim - kradnij, kłam, idź w zaparte. Amber Gold (syn premiera na etecie), Skarbiec (niedługo okaże się kto za tym stoi) a premier udaje, że deszcz pada...

Avatar
Jadę rowerem po piwie:-) / 9 listopada 2013 o 17:21

Rozsądnie można powiedzieć. Ich wczasy zimowanie jak zwal tak zwal drożnej wynoszą budżet państwa niż to co zrobili. Dzisiaj u mnie  zakładzie  włamało się dwóch złodziei z ulicy,zwieli zawartość torebki pieniądze itp. Ochrona nie dala rady wiadomo. Dostana po kilkaset złotych kary, a torebka dalej pusta. A zawsze będą mogli następną opróżnić,bo może się uda. NIE TEDY DROGA!!!!

Avatar
Zszokowana / 9 listopada 2013 o 15:06

To jakas paranoja,w glowie mi sie to nie miesci,niechca ich trzymac w wiezieniu bo i za drogi koszt utrzymania to do prac spolecznych a nie jakies banalne mandaty, dobrze "obserwator" napisal,zgadzam sie w 200 % ,to jak ktos zgwalci z gracja, to bedzie lepiej......? teraz wszystcy poczuja sie bezkarni...... niemam pytan

Avatar
marian / 9 listopada 2013 o 14:37

No to złodziejaaaaaaszki  zacieraja  rece,  juz dzisiejszej nocy  wroca do swojej profesji.

Avatar
Gość / 9 listopada 2013 o 13:45

od kiedy to prawo działa wstecz, co za paranoja, to ja za 40 lat mogę być skazana może "za spojrzenie w niebo", co za prawnicy od siódmych boleści, 

Avatar
Gość / 9 listopada 2013 o 13:12

Brawo platwormo terez wszyscy poczujemy się bezpiecznie hahahh

Avatar
obserwator / 9 listopada 2013 o 12:19

Mało ukradł to będzie wkroczenie?

Idąc tym rozumowaniem sugeruję łagodnie traktować jak ktoś z gracją gwałci, delikatnie próbuje zabić...

Spójrz na to z innej strony, koszt postępowania w sprawie kradzieży rzeczy o wartości 251 zł niejednokrotnie był dużo wyższy niż te 251 zł, nawet gdy złapano złodzieja na grącym uczynku i pokrzywdzonny od razu odzyskał utraconą rzecz. Płaciło za to państwo, czyli my wszyscy. To, że kradzież rzeczy poniżej 400 zł nie jest już przestępstwem, nie oznacza, że jest to bezkarne

Spójrz na to z innej strony, koszt postępowania w sprawie kradzieży rzeczy o wartości 251 zł niejednokrotnie był dużo wyższy niż te 251 zł, nawet gdy złapano złodzieja na grącym uczynku i pokrzywdzonny od razu odzyskał utraconą rzecz. Płaciło za to państwo, czyli my wszyscy. To, że kradzież rzeczy poniżej 400 zł nie jest już przestępstwem, nie oznacza, że jest to bezkarne

rozwiń
Avatar
gość / 9 listopada 2013 o 10:50

Przepraszam, ale od kiedy prawo działa wstecz?! 

W Polsce od zawsze! Najbliższy przykład to sprawa zawieszonych emerytur w 2011r.

Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Rząd obiecuje 22 nowe mosty. Jeden ma powstać w woj. lubelskim [lokalizacje]
galeria

Rząd obiecuje 22 nowe mosty. Jeden ma powstać w woj. lubelskim [lokalizacje] 0 0

W ciągu najbliższych lat zaproponujemy program budowy 22 mostów na Wiśle, Odrze, Bugu, Narwi, Pilicy, Warcie i w wielu miejscach Polski – poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Znamy lokalizacje nowych mostów.

Puławy: Lista miejskich zadań do przeglądu

Puławy: Lista miejskich zadań do przeglądu 0 0

Puławscy radni w czwartek przyjmą raport o wykonaniu Programu Zamierzeń Inwestycyjnych. To dokument mówiący o tym, które z dziesiątek zaplanowanych zadań zostały już wykonane, a na które nadal czekamy. Wśród tych ostatnich jest m.in. przedłużenie ul. Powiśle, czy montaż windy w ratuszu.

Przemytnicy stracili 475 podrabianych kurtek. Ale ubrania się nie zmarnują

Przemytnicy stracili 475 podrabianych kurtek. Ale ubrania się nie zmarnują 7 1

Podrobione kurtki trafią do podopiecznych lubelskiego Polskiego Czerwonego Krzyża. Celnicy z Małaszewicz odebrali je przemytnikom.

Lublin: Skradziono wózek inwalidzki, rodzina prosi o pomoc

Lublin: Skradziono wózek inwalidzki, rodzina prosi o pomoc 15 1

Elektryczny wózek inwalidzki został skradziony z klatki bloku przy ul. Skautów w Lublinie.

Karczemna awantura, szarpanie i wyzwiska na przyjęciu komunijnym. O co poszło?
galeria
film

Karczemna awantura, szarpanie i wyzwiska na przyjęciu komunijnym. O co poszło? 36 8

Poszło o rosół, który ponoć miał być nieświeży. Do tego nie wszyscy mieli dostać drugie danie. Przyjęcie komunijne w restauracji „Krokus” w Chełmie zakończyło się karczemną awanturą, szarpaniem i wyzwiskami. Sprawą zajęła się policja i prokuratura.

Burze w woj. lubelskim: Spadł grad, wiele interwencji strażaków

Burze w woj. lubelskim: Spadł grad, wiele interwencji strażaków 17 1

Strażacy kilkanaście razy interweniowali po burzach, które przechodzą nad woj. lubelskim.

Lublin: Wystawa Grupy Twórczej w Galerii w Pasażu
25 maja 2018, 17:00

Lublin: Wystawa Grupy Twórczej w Galerii w Pasażu 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 25 maja o godz. 17 w Galerii w Pasażu (Pracownie Kultury Tatary, ul. Hutnicza 28A) odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Grupy Twórczej pod tytułem Pasja tworzenia.

Mieszkanie Plus w Lubelskiem: Premier wręczy klucze. Dlaczego niektórzy lokatorzy rezygnują?
galeria

Mieszkanie Plus w Lubelskiem: Premier wręczy klucze. Dlaczego niektórzy lokatorzy rezygnują? 27 10

W sobotę pierwsi lokatorzy dostaną klucze do Mieszkań Plus. A wręczać je będzie premier Mateusz Morawiecki. Tyle że lokale są w stanie deweloperskim i trzeba jeszcze grubych tysięcy, żeby w nich zamieszkać.

POP Arena: Alvaro Soler i Alphaville w Lublinie. Bilety na koncert już w sprzedaży
galeria
film

POP Arena: Alvaro Soler i Alphaville w Lublinie. Bilety na koncert już w sprzedaży 34 0

Dziś zaczęła się sprzedaż biletów na koncert POP Arena, którego główną gwiazdą będzie Alvaro Soler, przed którym wystąpi grupa Alphaville.

Azoty po raz szósty zagrają o brązowy medal

Azoty po raz szósty zagrają o brązowy medal 5 0

PGNIG SUPERLIGA PIŁKARZY RĘCZNYCH Po raz szósty w historii Azoty Puławy zagrają o trzecie miejsce mistrzostw Polski. Zmierzą się z rewelacyjną Gwardią Opole

Finałowy koncert XXII Forum Lutosławskiego
25 maja 2018, 19:00

Finałowy koncert XXII Forum Lutosławskiego 1 0

Co Gdzie Kiedy. Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprasza na finałowy koncert 22. edycji Forum Lutosławskiego MOST. W piątek, 25 maja o godz. 19 na scenie Filharmonii wystąpią Robert Kabara, Kamil Tomanek i Aleksandra Ohar.

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat 0 0

Poniedziałkowe losowanie (21.05.2018) Ekstra Pensji okazało się szczęśliwe dla osoby, która kupiła zakład tej gry w punkcie LOTTO przy ulicy Kopernika 4 w Pucku (woj. pomorskie).

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje
galeria
film

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje 330 11

24 czerwca uruchomione ma być niedzielne połączenie kolejowe z Lublina do Włodawy przez Okuninkę. Pociąg ma kursować do ostatniej niedzieli sierpnia włącznie.

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej 7 12

Końcówka sezonu zapowiada się niezwykle ciekawie. W walce o awans faworytami są: Resovia, KSZO i Motor. Temu tercetowi szyki może jeszcze pokrzyżować Chełmianka. Biało-zieloni w najbliższą sobotę zmierzą się w derbach z lubelskim klubem. Gospodarze spodziewają się tłumów na meczu, dlatego apelują o wcześniejszy zakup biletu

Skwer "Prof. Władysława Bartoszewskiego" będzie w Lublinie

Skwer "Prof. Władysława Bartoszewskiego" będzie w Lublinie 0 11

Imię „Prof. Władysława Bartoszewskiego” może otrzymać skwer urządzony między ul. Lipową a wejściem na cmentarz.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!