Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

17 lipca 2008 r.
18:28
Edytuj ten wpis

Skowieszyn: Ksiądz nas wyklął

0 20 A A

Czy w niedzielę parafianie ze Skowieszyna znowu będą się modlili w kościele sami? Przed tygodniem proboszcz się nie pojawił.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
To dlatego, że wcześniej ludzie nie wpuścili go do świątyni.

Poszło o geografię. Wieś Skowieszyn od kilkuset lat należy do parafii na puławskich Włostowicach. Wkrótce może się to zmienić. Proboszcz z Włostowic zaproponował przypisanie kościoła do parafii w Końskowoli, do której jest znacznie bliżej.

Parafianie się złoszczą, bo - jak mówią - o wszystkim dowiedzieli się przypadkiem. I właśnie dlatego wieś na proboszcza się obraziła. Do pierwszej scysji doszło dwa tygodnie temu.

- W niedzielę przyjechałem na mszę z księdzem rezydentem z Końskowoli, który decyzją księdza arcybiskupa miał sprawować opiekę nad kościołem w Skowieszynie. Ale decyzji o przeniesieniu parafii do Końskowoli wcale nie było. Po prostu jemu do Skowieszyna będzie bliżej dojeżdżać. Tymczasem ludzie nie wpuścili nas do środka. Odstąpiliśmy, bo nie chcieliśmy nikogo prowokować - opowiada ks. Waldemar Żyszkiewicz.

W ostatnią niedzielę ksiądz do Skowieszyna już nie przyjechał. - Wynajęliśmy więc autokar i pojechaliśmy wspólnie na mszę do Włostowic. A potem wróciliśmy do wsi i w naszym kościele modliliśmy się sami - opowiada Danuta Łucjanek z rady parafialnej.

Wcześniej, żeby wyjaśnić nieporozumienia, parafianie i ksiądz spotkali się w remizie strażackiej. Ale sytuacja zaogniła się jeszcze bardziej. - Zostaliśmy przez księdza porównani do Sodomy i Gomory. Niech pan napisze, że cała wieś płacze, bo ksiądz nas wyklął. Ja mu powiedziałem wprost, że nie jest godzien nosić sutanny - denerwuje się Henryk Czarnobil.

Ksiądz Żyszkiewicz broni się, że jedynie zacytował fragment prawa kanonicznego. Chodzi o zapis, który mówi, że za trwanie w długim nieposłuszeństwie wobec władz kościelnych, arcybiskup może nałożyć interdykt. To kara oznaczająca zakaz odprawiania obrzędów religijnych na danym terenie. Poważniejsza w skutkach jest jedynie ekskomunika.

- Podobnie zachowywały się przecież byłe betanki. Ale czekamy na dobrą wolę ze strony mieszkańców. Jeżeli otrzymam sygnał, że wpuszczą mnie i księdza rezydenta na mszę, to o wszystkim zapomnimy - zapowiada ks. Żyszkiewicz.

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
we / 31 lipca 2008 o 21:52
Ksiądz gdyby był z powołania, dla głoszenia Słowa Bożego to poszedł by pieszo sprawować Ofiarę Męki Pańskiej. Widać jak na tacy że jest dla kasy itp. Zapomnieli o swoich obowiązkach do czego zostali powołani. Księże znawco prawa czyżbyś zapomniał o słowach Jezusa " Biada wam jeśli będziecie zgorszeniem dla tych do których Was posłałem....lepiej kamień młyński...". Cytujesz marna istoto prawa ludzkie a zapominasz o słowach Pana Jezusa.
Avatar
Gość / 29 lipca 2008 o 19:40
Gość napisał:
I bardzo dobrze ksiądz postąpił. Chciał ludziom pójść na rękę. Subiektywnie pewnie mu się to nie opłaca - traci część parafian. Naród miałby bliżej do kościoła parafialnego. No, ale u nas oczywiście im trudniej, tym lepiej. Ciekawe ilu z tych "obrońców" wogóle do kościoła nie chodzi??? Niepotrzebnie tylko ksiądz straszył tym interdyktem... I tak nikt go nie nałoży (a szkoda!)


Nie znasz sytuacji, więc nie wypowiadaj sie na ten temat. Jestem mieszkancem wsi, której dotyczy cała sprawa!!!!!!. Ciekawe, jak TY drogi " Katoliku" poczułbyś się w takiej sytuacji!!!!!!!!. Nasza wieś jest najstarszą wsią w parafii!!!! Ksiądz nas okłamywał miesiącami!! Mówiąć, że to biskup podjął taką decyzję, jednak to proboszcz, który nie chce dojechać 8 km wystąpił z taką propozycją ukrywając to przed nami mieszkańcami!! Tam mamy parafię, cmentarz!!1 Jakoś wcześniej księdzu nie przeszkadzeło, że prawie 10 lat musiał dojechać na jedną mszę!!!!!!!! Wstydź się!!!!
Jak nie znasz sytuacji, to po co w ogóle komentujesz!!1
Tym wszystkim, którzy nas popierają szczerze dziękuję ja i mieszkańcy!


Nie znasz sytuacji, więc nie wypowiadaj sie na ten temat. Jestem mieszkancem wsi, której dotyczy cała sprawa!!!!!!. Ciekawe, jak TY drogi " Katoliku" poczułbyś się w takiej sytuacji!!!!!!!!. Nasza wieś jest najstarszą wsią w parafii!!!! Ksiądz nas okłamywał miesiącami!! Mówiąć, że to biskup podjął taką decyzję, jednak to proboszcz, który nie chce dojechać 8 km wystąpił z taką propozycją ukrywając to przed nami mieszkańcami!... rozwiń
Avatar
~gość~ / 20 lipca 2008 o 16:06
[quote name='mosquito' date='18.07.2008, 18:33' post='36893']
jak to między katolikami.,,nie dajcie sobie podcinać korzeni z których wyrośliście,,Tak w swoim liście do wiernych cytował słowa Jana Pawłall Abp.Józef Życiński w niedzielę 20 .07 2008.Myślę że powwstrzyma rozszalałą BESTIĘ
Avatar
mosquito / 18 lipca 2008 o 18:33
jak to między katolikami.
Avatar
mieszkaniec / 18 lipca 2008 o 16:27
Szkoda, że proboszcz liczy tylko i wyłącznie na zyski ekonomiczne. Czy kościół powinien kierować się zasadami ekonomi?? gdzie tradycja, poszanowanie dla ludzi, którzy tworzą tą wspólnotę.

Szanowny Panie Plebanie straciliśmy do kościoła zaufanie.
sprzedawać owieczki chcecie tylko prosimy nie w lecie.
po lecie może was Plebanie już nie bedzie.
a jak nas już nie bedzie to kto da ecie pecie?
Avatar
Prawidziwy Polak i Katolik / 18 lipca 2008 o 15:23
Ksiądz całą wieś powinien wykląć, a prowodyrów tych bezbożników powinien przykładnie spalić na stosie. Amen!
Avatar
Gość / 18 lipca 2008 o 15:17
I bardzo dobrze ksiądz postąpił. Chciał ludziom pójść na rękę. Subiektywnie pewnie mu się to nie opłaca - traci część parafian. Naród miałby bliżej do kościoła parafialnego. No, ale u nas oczywiście im trudniej, tym lepiej. Ciekawe ilu z tych "obrońców" wogóle do kościoła nie chodzi??? Niepotrzebnie tylko ksiądz straszył tym interdyktem... I tak nikt go nie nałoży (a szkoda!)
Avatar
baton / 18 lipca 2008 o 13:28
taka to jest polska wiara każdy modli się pod figurą a co ma za skórą? niech każdy sobie sam dopowie
Avatar
rozbujnik / 18 lipca 2008 o 13:23
Popieprzyło się czarnym w głowie.Tak to wygląda jak dysponują cudzymi pieniędzmi bez kontroli.Nie zbudowali za swoje kościoła a teraz rządzą.taki mamy kler jaki sobie wychowaliśmy. A to przecież słudzy BOżY.WSTYD.
Avatar
antyklecha / 18 lipca 2008 o 13:15
~tom~ napisał:
Ksiądz nie jest żadnym urzędnikiem-

ksiądz jest nie tylko urzednikiem ale i poborcą mamony.
Na dodatek urzednikiem obcego państwa,watykanu.
Avatar
we / 31 lipca 2008 o 21:52
Ksiądz gdyby był z powołania, dla głoszenia Słowa Bożego to poszedł by pieszo sprawować Ofiarę Męki Pańskiej. Widać jak na tacy że jest dla kasy itp. Zapomnieli o swoich obowiązkach do czego zostali powołani. Księże znawco prawa czyżbyś zapomniał o słowach Jezusa " Biada wam jeśli będziecie zgorszeniem dla tych do których Was posłałem....lepiej kamień młyński...". Cytujesz marna istoto prawa ludzkie a zapominasz o słowach Pana Jezusa.
Avatar
Gość / 29 lipca 2008 o 19:40
Gość napisał:
I bardzo dobrze ksiądz postąpił. Chciał ludziom pójść na rękę. Subiektywnie pewnie mu się to nie opłaca - traci część parafian. Naród miałby bliżej do kościoła parafialnego. No, ale u nas oczywiście im trudniej, tym lepiej. Ciekawe ilu z tych "obrońców" wogóle do kościoła nie chodzi??? Niepotrzebnie tylko ksiądz straszył tym interdyktem... I tak nikt go nie nałoży (a szkoda!)


Nie znasz sytuacji, więc nie wypowiadaj sie na ten temat. Jestem mieszkancem wsi, której dotyczy cała sprawa!!!!!!. Ciekawe, jak TY drogi " Katoliku" poczułbyś się w takiej sytuacji!!!!!!!!. Nasza wieś jest najstarszą wsią w parafii!!!! Ksiądz nas okłamywał miesiącami!! Mówiąć, że to biskup podjął taką decyzję, jednak to proboszcz, który nie chce dojechać 8 km wystąpił z taką propozycją ukrywając to przed nami mieszkańcami!! Tam mamy parafię, cmentarz!!1 Jakoś wcześniej księdzu nie przeszkadzeło, że prawie 10 lat musiał dojechać na jedną mszę!!!!!!!! Wstydź się!!!!
Jak nie znasz sytuacji, to po co w ogóle komentujesz!!1
Tym wszystkim, którzy nas popierają szczerze dziękuję ja i mieszkańcy!


Nie znasz sytuacji, więc nie wypowiadaj sie na ten temat. Jestem mieszkancem wsi, której dotyczy cała sprawa!!!!!!. Ciekawe, jak TY drogi " Katoliku" poczułbyś się w takiej sytuacji!!!!!!!!. Nasza wieś jest najstarszą wsią w parafii!!!! Ksiądz nas okłamywał miesiącami!! Mówiąć, że to biskup podjął taką decyzję, jednak to proboszcz, który nie chce dojechać 8 km wystąpił z taką propozycją ukrywając to przed nami mieszkańcami!... rozwiń
Avatar
~gość~ / 20 lipca 2008 o 16:06
[quote name='mosquito' date='18.07.2008, 18:33' post='36893']
jak to między katolikami.,,nie dajcie sobie podcinać korzeni z których wyrośliście,,Tak w swoim liście do wiernych cytował słowa Jana Pawłall Abp.Józef Życiński w niedzielę 20 .07 2008.Myślę że powwstrzyma rozszalałą BESTIĘ
Avatar
mosquito / 18 lipca 2008 o 18:33
jak to między katolikami.
Avatar
mieszkaniec / 18 lipca 2008 o 16:27
Szkoda, że proboszcz liczy tylko i wyłącznie na zyski ekonomiczne. Czy kościół powinien kierować się zasadami ekonomi?? gdzie tradycja, poszanowanie dla ludzi, którzy tworzą tą wspólnotę.

Szanowny Panie Plebanie straciliśmy do kościoła zaufanie.
sprzedawać owieczki chcecie tylko prosimy nie w lecie.
po lecie może was Plebanie już nie bedzie.
a jak nas już nie bedzie to kto da ecie pecie?
Avatar
Prawidziwy Polak i Katolik / 18 lipca 2008 o 15:23
Ksiądz całą wieś powinien wykląć, a prowodyrów tych bezbożników powinien przykładnie spalić na stosie. Amen!
Avatar
Gość / 18 lipca 2008 o 15:17
I bardzo dobrze ksiądz postąpił. Chciał ludziom pójść na rękę. Subiektywnie pewnie mu się to nie opłaca - traci część parafian. Naród miałby bliżej do kościoła parafialnego. No, ale u nas oczywiście im trudniej, tym lepiej. Ciekawe ilu z tych "obrońców" wogóle do kościoła nie chodzi??? Niepotrzebnie tylko ksiądz straszył tym interdyktem... I tak nikt go nie nałoży (a szkoda!)
Avatar
baton / 18 lipca 2008 o 13:28
taka to jest polska wiara każdy modli się pod figurą a co ma za skórą? niech każdy sobie sam dopowie
Avatar
rozbujnik / 18 lipca 2008 o 13:23
Popieprzyło się czarnym w głowie.Tak to wygląda jak dysponują cudzymi pieniędzmi bez kontroli.Nie zbudowali za swoje kościoła a teraz rządzą.taki mamy kler jaki sobie wychowaliśmy. A to przecież słudzy BOżY.WSTYD.
Avatar
antyklecha / 18 lipca 2008 o 13:15
~tom~ napisał:
Ksiądz nie jest żadnym urzędnikiem-

ksiądz jest nie tylko urzednikiem ale i poborcą mamony.
Na dodatek urzednikiem obcego państwa,watykanu.