poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lubelskie

Skrzywdziliście mnie, teraz za to zapłaćcie

  Edytuj ten wpis

69-letni Natoniewski złożył wczoraj pozew przeciwko państwu niemieckiemu za cierpienia podczas II wojny światowej.

W 1944 roku cudem uszedł z życiem, gdy hitlerowcy palili jego wieś - Szczecyn w woj. lubelskim.

Mężczyzna domaga się od rządu Niemiec miliona zł odszkodowania. Taka kwota znalazła się w pozwie, który w gdańskim sądzie złożyli jego pełnomocnicy. Krok Natoniewskiego może się okazać bardziej brzemienny w skutki.
- Jeśli Winicjusz wygra, my też zażądamy od Niemiec odszkodowania - mówią zgodnie mieszkańcy Szczecyna, wsi w powiecie kraśnickim.
2 lutego 1944 roku Szczecyn otoczyła niemiecka żandarmeria. Pacyfikacja wsi miała być karą za pomoc, jakiej udzielili jej mieszkańcy partyzantom. - To był koszmar - wspomina 74-letni Jan Konopka. - Niemcy plądrowali i palili domy. Jak tylko ktoś im się nie spodobał, rozstrzeliwali na miejscu.
- Przeżyłam tylko dlatego, że się schowałam w kuchni - opowiada Janina Kubik. Miała wtedy 10 lat. Jej siostrę bliźniaczkę Niemcy zabili. - Zginęła w objęciach naszego brata, starszego o 6 lat. On także został rozstrzelany.
Cudem przeżył 6-letni wówczas Natoniewski. Hitlerowcy nie zauważyli chłopca, wypędzając z domu jego rodzinę. Chwilę później podpalili dom. Matce udało się wyciągnąć chłopca. Ale obrażenia na skutek pożaru okazały się bardzo poważne. Ślady po poparzeniach pozostały niemal na całym ciele, m.in. na twarzy. Pan Winicjusz ma też sparaliżowane dłonie.
Po wojnie Natoniewski przeprowadził się do wsi Lublewo pod Wejherowem. W swoim kalectwie żył tam przez ponad 60 lat. Aż do teraz. - Mam nadzieję, że po moim pozwie także inni pokrzywdzeni zwrócą się do sądów o odszkodowania - mówi Natoniewski. - Bo takich przypadków jak mój jest znacznie więcej.
- Inni mieszkańcy wsi także rozważają złożenie pozwów - mówi Sylwester Rogowski ze Szczecyna. Na procesie Natoniewskiego ma być świadkiem. - Najwyższa pora odkryć prawdę - dodaje.
Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Stanisław Rymar zapowiedział wczoraj, że za pomoc w sprawach dotyczących podobnych roszczeń adwokaci nie będą pobierali pieniędzy. (pap)

Ruszyła lawina

To drugi taki przypadek w naszym kraju. W piątek z żądaniem odszkodowania od państwa niemieckiego za krzywdy wojenne wystąpił do sądu warszawski grafik Krzysztof Skrzypek. Jego ojciec był ofiarą nazistowskich eksperymentów medycznych. – Z tego powodu mam zaburzenia fizyczne i psychiczne – mówi Skrzypek. I domaga się od Niemiec 200 tys. zł zadośćuczynienia i 2 tys. zł miesięcznej renty.

Co działo się w Szczecynie 2 lutego 1944 r.?
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(Anonimowy)
bezet
(Anonimowy)
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

(Anonimowy)
(Anonimowy) (1 listopada 2007 o 23:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Odszkdowanie za szkody obywateli?
Rozwiń
bezet
bezet (31 października 2007 o 17:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
za ziemie zachodnie i mazury oraz dzieła sztuki i inne niemcy chcą odszkodowańod Polaków od ruskich za Królewiec już nie" to Polacy mordowali żydów cyganów murzynów i wszystkich co zgineliniemcy i ruscy to ofiary Polskiego rasizmu " ludzie czy wynie macie już dośc tego obłędu- ale wpadnijmy w niego na chwilę i zarządajmy- odszkodowań od niemców za mordy gwałty pohańbienie naszego narodu i pięć lat okupacji /żydzi nam to wycenią/ oraz zrabowane mienie zniszczone miasta i wsie - bo to oni nas napadli to samo od agresorów ruskich a później wyzwicieli za to samo- za mordy gwałty pohańbienie naszego narodu i pięćdziesiąt lat okupacji /żydzi też nam to wycenią/ oraz zrabowane mienie zniszczone miasta i wsie lata socjalizmu ale też za syberię - gułagi, obozy pracy, zsyłki oraz mordy w Katyniu i innych miejscach oraz mordy i pohańbienie wysiedleńców z terenów wschodnich, akowców i wystawmy im rachunki może wtedy zobaczywszy sumę skończą się te napady na nasz kraj.
Rozwiń
(Anonimowy)
(Anonimowy) (30 października 2007 o 19:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rozwiń
gt
gt (30 października 2007 o 19:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nie dostanie, bo panstwo niemieckie juz odszkodowania panstwu polskiemu zaplacilo, polskie panstwo mialo te pieniadze podzielic.
Rozwiń
POLA
POLA (30 października 2007 o 16:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
STANOWCZO ZBYT DŁUGO ZBIERANO SIĘ NA ODWAGĘ BY ZKŁADAĆ POZWY ZA ZNISZCZONE DZIECIŃSTWO, KALECTWO, SIEROCTWO, BEZDOMNOŚĆ, PSYCHICZNE I FIZYCZNE ZNISZCZENIE...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!