czwartek, 17 sierpnia 2017 r.

Lubelskie

Słaby kurs euro ma wpływ na inwestycje

Dodano: 18 sierpnia 2008, 09:16

Choć Unia Europejska obiecała nam miliardy złotych na drogi czy wyposażenie uczelni, to pomoc będzie znacznie mniejsza.

Wszystko przez rosnące koszty inwestycji i słabnące euro.

Wśród miast, które skorzystają na unijnej pomocy jest Lubartów. Za 2,51 mln euro (Unia Europejska dołoży 1,52 mln euro) chce przygotować grunty pod inwestycje. Uzbrojone z dobrym dojazdem będą czekały na przedsiębiorców, którzy zechcą rozkręcić biznes w podlubelskiej miejscowości. Jest jednak szkopuł. To niski kurs euro.

Unijna waluta kosztowała w czwartek 3,31 zł. To daje na lubartowskie przedsięwzięcie 8,27 mln zł. Tymczasem według wcześniejszych wyliczeń przedsięwzięcie ma kosztować 8,85 mln zł.

- Owszem obawiamy się kursu euro. Koszt inwestycji był kalkulowany dwa lata temu. Jednak to przedsięwzięcie jest bardzo ważne dla przyszłości miasta i w razie potrzeby dołożymy do niego własne pieniądze - zapowiada Jerzy Zwoliński, burmistrz Lubartowa.

Jeszcze większy problem ma Nałęczów. Starał się o fundusze na budowę Parku Wodnego "Termy Nałęczowski - Eurospa 2012”. Inwestycja warta ponad 78 mln zł trafiła jednak na listę rezerwową.

- Złożyliśmy protest w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Jeśli nie dostaniemy 50 procent dofinansowania, to żeby zdążyć z budową na piłkarskie mistrzostwa Euro 2012 musimy znaleźć prywatnego inwestora, który udźwignie przedsięwzięcie - mówi zastępca burmistrza Artur Rumiński. Jednak przez kurs euro Nałęczów ma jeszcze mniejsze szanse na dofinansowanie Parku Wodnego.

Jeśli Unia nie zlituje się i nie dołoży dodatkowych pieniędzy, to wtedy rząd może skrócić listę dofinansowanych inwestycji. Wtedy też nikłe szanse mają przedsięwzięcia z list rezerwowych. Krzysztof Hetman, wiceminister rozwoju regionalnego, radził niedawno gminom, żeby szukały pieniędzy z innych źródeł np. wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub dzieliły inwestycje na etapy.

Kłopot sprawią rosnące koszty inwestycji. W lipcu pisaliśmy o unowocześnianiu trasy S17 (Warszawa-Lublin-Piaski). Mamy na to zagwarantowane 2,85 mld zł, czyli 23 mln zł na kilometr. Jednak Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad szacuje teraz, że za budowę kilometra drogi ekspresowej trzeba zapłacić ok. 9 mln euro czyli ok. 28 mln zł. W ostateczności drogowcy będą wnioskowali o dołożenie pieniędzy z kasy państwa.
(rp)
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!