sobota, 24 marca 2018 r.

Lubelskie

• Lekarz, który zoperował małemu chłopcu zdrowe biodro zamiast chorego, został uznany za winnego przez sąd lekarski i ukarany naganą - informowaliśmy wczoraj. Dlaczego kara jest taka łagodna?
- Myślę, że orzeczenie w tej sprawie jest słuszne. Nagana dla lekarza to nie jest mała kara. To kara bardzo uciążliwa.
• Uciążliwa?
- Stawia pod znakiem zapytania karierę zawodową takiego lekarza. Wpisanie do akt nagany powoduje, że w dokumentach pozostaje trwały ślad. A przy staraniu się o stanowiska kierownicze (ordynator, szef kliniki - red.) zawsze zagląda się do kartoteki. Tam jest rubryka: karany/niekarany. I takie informacje bierze się pod uwagę.
• To jedyny skutek?
- Taka osoba nie może też pełnić jakiejkolwiek funkcji w Izbie Lekarskiej. Nie jest to więc nagana tylko na papierze. Lekarz naprawdę został ukarany.
• I kara jest adekwatna do tego, co zrobił?
- Myślę, że jest słuszna.
• Powie pan to rodzicom chłopca?
- Na pewno nie są zachwyceni. Ja ich rozumiem. Ale oni podchodzą do tego bardzo emocjonalnie. I nic dziwnego. Coś złego spotkało ich dziecko. Tylko że wyższa kara to byłby zakaz wykonywania zawodu.
• To zbyt surowa kara?
- To wyrok! Pozbawić lekarza możliwości wykonywania zawodu to tak, jakby nie pozwolić mu zarabiać na chleb. Myślę, że lekarz, który pomyłkowo zoperował zdrowe biodro i tak poniósł bardzo dużą karę.
• To znaczy?
- Został odsunięty od operowania aż do wyjaśnienia sprawy. Czyli już rok nie operuje. Potem bardzo trudno jest do tego wrócić.
• Czy po orzeczeniu sądu lekarskiego, ortopeda będzie mógł wrócić do operowania?
- Nie wiem. O tym nie decyduje sąd, tylko zwierzchnik lekarza, czyli rektor Akademii Medycznej.
• A czy lubelski sąd lekarski kiedykolwiek zdecydował o zakazie wykonywania zawodu przez lekarza?
- To nie jest tak, jak sądzą niektórzy, że jesteśmy od tuszowania błędów lekarskich. My naprawdę każdy przypadek wnikliwie badamy. I osądzamy sprawiedliwie. Karę zakazu wykonywania zawodu zastosowaliśmy na przykład wobec lekarza, który fałszował recepty. Ja jestem zwolennikiem karania w ten sposób za pracę pod wpływem alkoholu. Ale tych spraw nie jest dużo. Większość lekarzy pracuje uczciwie i z oddaniem. Tylko o tym nikt nie mówi.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!