wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Smakowite dziedzictwo

  Edytuj ten wpis

W Hannie (powiat włodawski) w sobotę stoły uginały się od jadła, a gościom, którzy zjechali na podsumowanie konkursu "Nasze kulinarne dziedzictwo” ślinka ciekła na sam widok smakołyków przygotowanych przez wiejskie gospodynie.

Konkurs organizowany przez redakcję "Gospodyni”, redakcję rolną Programu I PR oraz Fundusz Współpracy "Agrolinia 2000” w tym roku rozstrzygany jest w dwóch etapach: regionalnym i ogólnopolskim. Najlepsze produkty z terenu Lubelszczyzny degustowano właśnie w Hannie, gdzie podsumowywano także sezon agroturystyczny.
- Chcemy poznać i ocalić od zapomnienia oryginalne, regionalne produkty wytwarzane w gospodarstwach i przez miejscowych rzemieślników.
W konkursie mogą wziąć udział potrawy charakterystyczne dla danego regionu, które są lub mają szanse stać się jego wizytówką - powiedziała Izabela Dyszewska z tygodnika "Gospodyni”.
W kategorii produktów zwierzęcych pierwsze miejsce przyznano Marii Kujawie ze Dołhobród za "Stychno” - szynkę wieprzową w cieście. Jurorzy docenili także kiszkę z kaszą gryczaną przygotowaną przez Reginę Charko ze Stawek oraz kiełbasę wiejską zalewaną smalcem od Marii Chorbaczewskiej z Zaświatycz.
Najwięcej potraw konkurowało w kategorii produktów roślinnych. Jurorzy przyznali dwa równorzędne pierwsze miejsca kisielowi gryczanemu Elżbiety Telepko ze Stawek oraz sękaczowi Wojciecha Zieniewicza z Radzynia Podlaskiego. Drugie miejsce, także ex aequo, zajęły: ciecierzyca Leokadii Konopko z Woli Uhruskiej i placki ziemniaczane "hrycznyki” Marii Kujawy z Dołhobród. Dołhobrodzki korowaj Marii Kazimiery Sarnackiej oraz tartuch Hanny Kot i Stanisławy Dudares zajęły trzecie miejsca.
Danuta Łubkowska z Uhruska nie miała sobie równych w przyrządzaniu napojów - zwyciężyły jej nalewka z tarniny i wino z żyta. (ja)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!