piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Sołtysom się jednak upiekło

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 marca 2007, 19:22

Wojewoda wysłał w teren informację, kto musi się spowiadać ze swojej przeszłości. Ale wielu wójtów pisma nie zrozumiało.

I teraz chcą lustrować armię Bogu ducha winnych sołtysów.

Prezydenci miast, wójtowie, burmistrzowie, radni, dyrektorzy szkół publicznych i prywatnych, członkowie władz spółek komunalnych i państwowych, wyżsi rangą pracownicy administracji. To tylko część osób, które muszą złożyć oświadczenia lustracyjne. Jeśli tego nie zrobią, czeka ich kara. - Czyli pozbawienie funkcji np. wójta czy radnego. Albo utrata pracy - mówi Marek Krakowski, pełnomocnik ds. ochrony informacji niejawnych w Urzędzie Wojewódzkim.
Tydzień temu do gmin poszło pismo wojewody z prośbą o stworzenie listy osób, które kwalifikują się do lustracji. Wójtowie mają zgryz. Czy na listę powinni wpisać także sołtysów? W urzędowym piśmie jest przecież mowa o członkach "organu związku jednostek samorządu terytorialnego”. - Z pisma wojewody wynika, że lustracja dotyczy sołtysów - Franciszek Kawa, wójt gminy Susiec nie ma wątpliwości. - Należą do samorządu. Przygotowujemy odpowiednie zawiadomienia. Sołtysi dostaną je niebawem.
Inaczej zrozumiał pismo wójt Zdzisław Wojnar z Jarczowa. - Nic w nim o sołtysach nie ma. Nie wiem dlaczego. Może wojewoda jeszcze coś dopisze w tej sprawie?
Co na to sołtysi? - Lustrowani powinni być politycy, dziennikarze, ale nie sołtysi. To absurd! Bo o czym miałbym UB donosić? O tym, że sąsiad zjadł na obiad kuraka? - dziwi się 71-letni Henryk Run, już piątą kadencję sołtys Majdanu Sitanieckiego (gm. Stary Zamość).
Okazuje się, że ma rację. Wczoraj w Urzędzie Wojewódzkim zwołano specjalną konferencję prasową, żeby wyjaśnić sprawę. - W żadnym miejscu nie było mowy o sołtysach, zacytowaliśmy natomiast konkretny przepis, z którego wynika, że sołectwa nie podlegają lustracji - mówi Krakowski. I dodaje. - Gdyby lustracja dotyczyła sołtysa, to przepisy są tak skonstruowane, że trzeba by lustrować wszystkich mieszkańców wsi jako radę sołectwa.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!