piątek, 23 marca 2018 r.

Lubelskie

Spieszmy się pomagać

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 marca 2007, 18:13
Autor: Ewa Stępień

Na przełomie maja i czerwca lubartowskie hospicjum przyjmie pierwszych pacjentów.

Zapotrzebowanie na pomoc hospicyjną jest w naszym województwie ogromne.

Hospicjum będzie prowadzić opiekę stacjonarną nad dziesięcioma pacjentami. Chorzy będą też mogli liczyć na pomoc dochodzącą w swoich domach. - Będziemy się opiekować pacjentami w ostatnim stadium choroby nowotworowej - mówi Jan Czekierda, prezes Lubartowskiego Stowarzyszenia Hospicjum św. Anny powołanego do budowy i prowadzenia hospicjum. - Opieka nad chorymi będzie bezpłatna. Gwarantuje to kontrakt z funduszem zdrowia. Żeby zostać przyjętym do hospicjum, potrzebne będzie skierowanie od specjalisty lub lekarza rodzinnego. Chorymi będą się opiekować lekarze oraz pielęgniarki.

Budowa hospicjum rozpoczęła się jesienią 2005 roku. Projekt oraz sfinansowanie budowy wzięła na siebie parafia św. Anny w Lubartowie. Działka oraz budynek hospicjum są jej własnością, a stowarzyszenie będzie ten ośrodek dzierżawić. - Hospicjum wybudowaliśmy z pieniędzy parafialnych, z datków ludzi - mówi ks. Andrzej Majchrzak, proboszcz parafii. - Jeszcze sporo wkładu finansowego wymagają prace wykończeniowe i wyposażenie. Łóżka sterowane pilotem już mamy. To dary z Niemiec i Szwecji.
Lubartowskie hospicjum będzie trzecim takim ośrodkiem dla dorosłych w woj. lubelskim. Jedno jest w Lublinie, drugie w Łabuńkach. Zapotrzebowanie na opiekę nad umierającymi jest olbrzymie. - W naszym szpitalu jest tylko siedem łóżek opieki paliatywnej. Pacjenta możemy trzymać jedynie do 30 dni. Bo za tyle płaci nam fundusz zdrowia - mówi Andrzej Chęć, dyrektor szpitala w Lubartowie. - W razie potrzeby, poszukujemy rozwiązań - albo oddajemy pacjenta rodzinie, albo do hospicjum w Lublinie, jeżeli jest tam akurat wolne miejsce.
Maria Drygałowa, prezes hospicjum "Dobrego Samarytanina” w Lublinie cieszy się z nowego ośrodka. - Im więcej hospicjów, tym lepiej dla chorych - dodaje. - Idea jest taka, aby pomoc hospicyjna była dostępna wszędzie. Pracownicy lubelskiego hospicjum dojeżdżają do domów chorych odległych o 30 kilometrów. Powstanie hospicjum w Lubartowie rozszerzy teren opieki hospicyjnej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!