poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lubelskie

Spis rolny 2010: Będzie taniej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 września 2010, 18:07

Część rachmistrzów, przeprowadzających spis gospodarstw obawia się, że zarobi mniej. Urząd Statystyczny korzysta bowiem z możliwości telefonicznego przepytania rolników.

– To nie fair – mówi Karolina Włodarczyk, rachmistrz z gminy Łaziska. – Sumiennie zbierałam dane i umawiałam spotkania z rolnikami. Zajęło mi to cztery dni. Teraz okazuje się, że niektórym pytania będzie zadawał ktoś inny.

Przed rozpoczęciem właściwego spisu, rachmistrzowie wykonali tzw. obchód przepisowy. Umawiali się na wizyty u rolników i zbierali dane kontaktowe, w tym numery telefonów. Wszystko zapisywali w palmtopach, które mają bezpośrednie połączenie z centralą urzędu statystycznego.

– Tymczasem gospodarstwa z telefonami usunięto z mojego terminala – wyjaśnia Włodarczyk. – Domyślam się, że te osoby zostaną spisane drogą telefoniczną. Nikt nas o tym nie uprzedził.

Zgodnie z przepisami, to że rachmistrz odwiedził np. 150 gospodarstw w czasie obchodu nie znaczy, że tyle samo będzie miał do spisania. Rachmistrzom takie rozwiązanie się nie podoba. Za każdą poprawnie przeprowadzoną ankietę dostają bowiem 35 zł brutto.

– To nie jest tak, że wykorzystujemy numery telefoniczne zebrane w czasie obchodu – mówi Andrzej Matacz, zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Lublinie. – O ich udostępnienie poprosiliśmy operatorów. Dopiero, kiedy pokrywały się z numerami od rachmistrzów, adresy były usuwane z ich terminali.

Gospodarzy, którzy podali swoje numery, przepytają telefoniczni ankieterzy. Urzędnicy nie kryją, że tak będzie taniej.

– Oczywiście, że chodzi również o koszty – przyznaje Matacz. – Jednak do wywiadu telefonicznego kwalifikujemy tylko część gospodarstw.

Ankieter telefoniczny otrzyma 20 zł za każde gospodarstwo. Na Lubelszczyźnie oznacza to oszczędności dla budżetu państwa rzędu 120 tys. zł.

– To się może zmienić – zastrzega Matacz. – Jeśli z różnych przyczyn nie uda się przeprowadzić ankiety telefonicznej, dany adres wróci do rachmistrza.

Ankiety telefoniczne będą prowadzone do połowy października. Spis rolny potrwa dwa tygodnie dłużej.
– Jeśli nagle wróci do mnie np. 50 adresów, mogę nie zdążyć z przeprowadzeniem ankiet – mówi Włodarczyk. – Będzie bardzo trudno.

Przedstawiciele Urzędu Statystycznego zapewniają, że dwa tygodnie wystarczą na przeprowadzenie wszystkich ankiet. U niektórych rolników wizyta nie będzie konieczna. Mogą spisać się sami, przez Internet.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
gość
gość
nocna
(28) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

gość
gość (7 października 2010 o 22:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No to pewnie już dostałaś pismo że nie zapłacą za gospodarstwo z którym nie można się skontaktować
Rozwiń
gość
gość (7 października 2010 o 22:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='nocna' date='24 wrzesień 2010 - 21:30 ' timestamp='1285356625' post='352212']
wszystkie zebrane numery telefonów notowałam w notesie, ewentualnie podawałam swój do kontaktu
[/quote]
Rozwiń
nocna
nocna (24 września 2010 o 21:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
wszystkie zebrane numery telefonów notowałam w notesie, ewentualnie podawałam swój do kontaktu
Rozwiń
Zygmunt
Zygmunt (23 września 2010 o 08:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
He he.... szanowna koleżanka od której się zaczął cały ten dym nie przyznała się ile już zrobiła... podobnie jak i koleżka, który "doniesie" ale jeszcze się musi nachapać, bo stryj-wójt załatwił mu że będzie czesał kasę, dlatego też zamiast mieć odrobinę odwagi i podpisać się - "uprzejmie doniesie", takich mamy młodych...
Rozwiń
Rachmistrz BP
Rachmistrz BP (22 września 2010 o 20:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Stefan ma rację olać ich tylko niech powiedzą prawdę że zabierają te punkty do których są numery a nie ściema o operatorach !!! Ciekawe ile skapnie tym oszukańcom na górze ?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (28)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!