niedziela, 18 marca 2018 r.

Lubelskie

Sprawdź, ile uzbierałeś na emeryturę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 lipca 2013, 19:07

 (Jacek Świerczyński)
(Jacek Świerczyński)

W naszym województwie informacje o stanie swoich kont otrzyma z ZUS ok. 700 tys. przyszłych emerytów. Dzięki temu możemy się dowiedzieć, czy i ile składek odprowadza za nas pracodawca.

ZUS zaczął już rozsyłać listy z "Informacją o stanie konta ubezpieczonego”. W najbliższych tygodniach dotrą do 19 mln Polaków.

– Ubezpieczony dowie się dzięki temu, ile zwaloryzowanych składek emerytalnych jest w sumie na jego koncie w ZUS. W tabeli znajdzie też zestawienie składek emerytalnych, jakie wpłynęły na konto w poszczególnych miesiącach roku 2011 i 2012. Dokument zawiera także dane o wysokości kapitału początkowego – wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik lubelskiego oddziału ZUS.

Warto sprawdzić, czy w dokumencie zgadzają się nasze dane osobowe. – Z "Informacji” możemy też wyczytać, czy pracodawca rozlicza za nas składki emerytalne we właściwej wysokości. Bywa, że z takiego dokumentu ubezpieczony dowiaduje się, że pracodawca nie zgłosił go do ubezpieczeń – dodaje Korba.

W tabeli z miesięcznymi składkami znajdziemy dane o składkach należnych, czyli kwotach wynikających z dokumentów rozliczeniowych składanych przez pracodawcę. Osoby, które opłacają składki same za siebie (przedsiębiorcy) zobaczą w "Informacji” kwoty składek rzeczywiście opłaconych.

– Osoby, które pracowały przed rokiem 1999, powinny też spojrzeć na punkt dotyczący kapitału początkowego. Jeśli do tej pory nie mają wyliczonego kapitału, to w tym miejscu zobaczą "zero”. To część nowej emerytury, więc warto pamiętać, by złożyć w ZUS wniosek o jego ustalenie – mówi Korba.

Jeśli pracownik zauważy w "Informacji” nieprawidłowe dane, najpierw powinien się zwrócić do swojego pracodawcy. Jeśli pracodawca potwierdzi błąd, powinien sam poprawić dane, przesyłając korekty do ZUS. – Zdarza się, że pracodawca nie istnieje albo twierdzi, że błędów nie ma. Wtedy zgłaszamy reklamację w ZUS – podpowiada rzecznik.

Osoby, które do końca poprzedniego roku skończyły 35 lat, dostają też informację o wysokości hipotetycznej emerytury. Ta prognoza uwzględnia kapitał początkowy i składki z indywidualnego konta w ZUS. – Trzeba pamiętać, że to jednak tylko prognoza. Wysokość emerytury zależy od tego, jak długo będziemy pracować, ile odkładać składek i w jakim wieku przejdziemy na emeryturę – zastrzega Korba.

Jeśli ktoś nie chce czekać na list z ZUS, może w każdej chwili założyć sobie konto w portalu pue.zus.pl i na bieżąco śledzić swoje składki.

Zadzwoń do eksperta ZUS

Dziś na pytania naszych Czytelników w sprawie informacji o stanie konta ubezpieczonego odpowiada ekspert z lubelskiego oddziału ZUS. Godz. 10–11, tel.: 81 535 74 86.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (4 lipca 2013 o 10:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

te 19 mln to jaki przedział wiekowy?jak mam 28 lat to także dostane te prognoze?-

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!