środa, 13 grudnia 2017 r.

Lubelskie

Starają się o świadczenie pielęgnacyjne. Urzędnicy mówią: nie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 maja 2012, 20:44
Autor: Paweł Puzio

Państwo Pomorscy utrzymują się tylko z emerytury pana Wiesława<br />
 (Jacek Świerczyńsk)
Państwo Pomorscy utrzymują się tylko z emerytury pana Wiesława
(Jacek Świerczyńsk)

Wiesław i Elżbieta Pomorscy od stycznia starają się o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego.
Ale Ośrodek Pomocy Społecznej w Poniatowej już dwa razy wydał negatywną decyzję w tej sprawie.

Wiesław i Elżbieta Pomorscy od kilku lat są małżeństwem. – W ubiegłym roku mąż przeszedł rozległy wylew. Dzięki szybkiej pomocy i rehabilitacji wrócił do sprawności ruchowej. Jednak orzeczenie lekarza ZUS w Lublinie jest jednoznaczne: mąż nie jest zdolny do samodzielnego funkcjonowania – mówi Elżbieta Pomorska.

Sytuacja małżonków nie jest najlepsza, bo utrzymują się tylko z emerytury pana Wiesława. – Po zapłaceniu leków zostaje nam 900 złotych na życie i opłaty – dodaje Pomorska, która od lat jest bezrobotna.

W styczniu tego roku Pomorscy złożyli do OPS w Poniatowej wniosek o świadczenie pielęgnacyjne w kwocie 520 złotych miesięcznie. – W świetle prawa takie świadczenie nam się należy. Byłam pewna, że je otrzymamy – podkreśla kobieta.

OPS im jednak odmówił. – Naszym zdaniem, pani Elżbieta może się opiekować panem Wiesławem. Uważamy, że świadczenie pielęgnacyjne nie należy się małżeństwu Pomorskim. Dlatego wydaliśmy decyzję odmowną – wyjaśnia Marta Bigos, szefowa Ośrodka Pomocy Społecznej w Poniatowej. – Pani Elżbieta może podjąć pracę. W mojej opinii, stan zdrowia pana Wiesława, nie jest w tym żadną przeszkodą, bo mężczyzna nie wymaga 24-godzinnej opieki.

Pomorscy nie zgodzili się z decyzją OPS i skierowali sprawę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie. – SKO w całości uchyliło decyzję OPS w Poniatowej, wskazując na liczne błędy. OPS jeszcze raz miał rozpatrzyć naszą sprawę. Napisaliśmy więc kolejne pismo – dodaje Elżbieta Pomorska.

OPS w Poniatowej zgodnie z zaleceniem SKO w Lublinie ponownie rozpatrzył wniosek Pomorskich.
– Decyzja ponownie jest negatywna. Pan Wiesław nie tylko ma żonę, ale obok mieszka też jego syn, który może się opiekować ojcem. Pani Elżbieta może podjąć pracę, aby poprawić finanse rodziny – argumentuje kierownik Bigos.

Małżeństwo Pomorskich jest rozgoryczone. – Prawo jest po naszej stronie i będziemy walczyć o to świadczenie. Ponownie skierujemy sprawę do SKO – zapowiada pani Elżbieta.

– Jeżeli SKO faktycznie uzna, że świadczenie pielęgnacyjne należy się państwu Pomorskim, wtedy będziemy płacić. My musimy mieć pewność, że nie łamiemy prawa, bo chodzi o publiczne pieniądze – kończy Marta Bigos.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
XYZ
Gość
śwaidczenie pielegnacyjne
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

XYZ
XYZ (26 maja 2012 o 19:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Urzędnicy z OPS mają gdzieś ludzi i mówią i robią co im pasuje, należy udawać sie do wyzszych urzędów! Znam z doświadczenia, w mojej rodzinie starszemu małżenstwu też się należał zasiłek pielęgnacyjny a w urzędzie naściemniali że im się nie nalezy, a wszystkie domumenty mieli wyrobione....udaliśmy się do innego urzędu jednego pózniej drugiego w innych miejscowościach, gdzie nas poinformowano że z cała pewnością się należy i powinien zostać przyznany! I co??? Pomijając OPS poszliśmy do urzędu wyższego i przyznali! A jak nie to należy udać się do urzędu gminy lub miasta i porozmawiać z odpowiednimi osobami stanowczo. Osoby pracujące w OPS to jeden wielki kant i oszustwo.
Rozwiń
Gość
Gość (22 maja 2012 o 04:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
~Gosciu~ jeśli nie znasz osobiście sytuacji tej rodziny wiec nie wypisuj takich bzdur i nie bron pani kierownik bigos bo to nie jest jedyny przypadek kiedy p. kierownik podejmuje decyzje szkodzące ludziom,
Rozwiń
śwaidczenie pielegnacyjne
śwaidczenie pielegnacyjne (22 maja 2012 o 00:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Świadczenie pielęgnacyjne przyznawane jest współmałzonkowi o ile nie jest on sam niezdolny do opieki nad niepełnosprawnym współmałzonkiem. Znaczy to tyle, że żona może opiekować się niepełnosprawnym mężem. Prosze odwołać sie do SKO. Jesli SKO równiez odmówi ( podtrzyma zdanie OPS ) złożyc koniecznie skargę do WSA. WSA = Wojewódzki sąd administracyjny. Wyroki tego sądu wiążą wszystkie niższe instancje w sprawie. W odwołaniach i skardze opierać sie na zasadzie kostytucyjności, orzeczniach TK ( Trybunału konstytucyjnego i wyrokach WSA. Wszytko do zebrania w internecie w
[url="http://orzeczenia.nsa.gov.pl/"]Centralna Baza Orzeczeń Sądów Administracyjnych[/url]. http://orzeczenia.nsa.gov.pl/cbo/query

wpisac świadczenia pielegnacyjne - tam jest cała masa orzeczeń w temacie.
Rozwiń
Gość
Gość (19 maja 2012 o 12:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a jak mąż był zdrowy to tej pani się nie chciało pracować,
Rozwiń
irena
irena (19 maja 2012 o 10:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a może p. Bigos pozbawić etatu w OPS i niech opiekuje się swoją zdrową rodziną za 900 zł
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!