wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lubelskie

Starają się o świadczenie pielęgnacyjne. Urzędnicy mówią: nie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 maja 2012, 20:44
Autor: Paweł Puzio

Państwo Pomorscy utrzymują się tylko z emerytury pana Wiesława<br />
 (Jacek Świerczyńsk)
Państwo Pomorscy utrzymują się tylko z emerytury pana Wiesława
(Jacek Świerczyńsk)

Wiesław i Elżbieta Pomorscy od stycznia starają się o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego.
Ale Ośrodek Pomocy Społecznej w Poniatowej już dwa razy wydał negatywną decyzję w tej sprawie.

Wiesław i Elżbieta Pomorscy od kilku lat są małżeństwem. – W ubiegłym roku mąż przeszedł rozległy wylew. Dzięki szybkiej pomocy i rehabilitacji wrócił do sprawności ruchowej. Jednak orzeczenie lekarza ZUS w Lublinie jest jednoznaczne: mąż nie jest zdolny do samodzielnego funkcjonowania – mówi Elżbieta Pomorska.

Sytuacja małżonków nie jest najlepsza, bo utrzymują się tylko z emerytury pana Wiesława. – Po zapłaceniu leków zostaje nam 900 złotych na życie i opłaty – dodaje Pomorska, która od lat jest bezrobotna.

W styczniu tego roku Pomorscy złożyli do OPS w Poniatowej wniosek o świadczenie pielęgnacyjne w kwocie 520 złotych miesięcznie. – W świetle prawa takie świadczenie nam się należy. Byłam pewna, że je otrzymamy – podkreśla kobieta.

OPS im jednak odmówił. – Naszym zdaniem, pani Elżbieta może się opiekować panem Wiesławem. Uważamy, że świadczenie pielęgnacyjne nie należy się małżeństwu Pomorskim. Dlatego wydaliśmy decyzję odmowną – wyjaśnia Marta Bigos, szefowa Ośrodka Pomocy Społecznej w Poniatowej. – Pani Elżbieta może podjąć pracę. W mojej opinii, stan zdrowia pana Wiesława, nie jest w tym żadną przeszkodą, bo mężczyzna nie wymaga 24-godzinnej opieki.

Pomorscy nie zgodzili się z decyzją OPS i skierowali sprawę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie. – SKO w całości uchyliło decyzję OPS w Poniatowej, wskazując na liczne błędy. OPS jeszcze raz miał rozpatrzyć naszą sprawę. Napisaliśmy więc kolejne pismo – dodaje Elżbieta Pomorska.

OPS w Poniatowej zgodnie z zaleceniem SKO w Lublinie ponownie rozpatrzył wniosek Pomorskich.
– Decyzja ponownie jest negatywna. Pan Wiesław nie tylko ma żonę, ale obok mieszka też jego syn, który może się opiekować ojcem. Pani Elżbieta może podjąć pracę, aby poprawić finanse rodziny – argumentuje kierownik Bigos.

Małżeństwo Pomorskich jest rozgoryczone. – Prawo jest po naszej stronie i będziemy walczyć o to świadczenie. Ponownie skierujemy sprawę do SKO – zapowiada pani Elżbieta.

– Jeżeli SKO faktycznie uzna, że świadczenie pielęgnacyjne należy się państwu Pomorskim, wtedy będziemy płacić. My musimy mieć pewność, że nie łamiemy prawa, bo chodzi o publiczne pieniądze – kończy Marta Bigos.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
XYZ
Gość
śwaidczenie pielegnacyjne
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

XYZ
XYZ (26 maja 2012 o 19:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Urzędnicy z OPS mają gdzieś ludzi i mówią i robią co im pasuje, należy udawać sie do wyzszych urzędów! Znam z doświadczenia, w mojej rodzinie starszemu małżenstwu też się należał zasiłek pielęgnacyjny a w urzędzie naściemniali że im się nie nalezy, a wszystkie domumenty mieli wyrobione....udaliśmy się do innego urzędu jednego pózniej drugiego w innych miejscowościach, gdzie nas poinformowano że z cała pewnością się należy i powinien zostać przyznany! I co??? Pomijając OPS poszliśmy do urzędu wyższego i przyznali! A jak nie to należy udać się do urzędu gminy lub miasta i porozmawiać z odpowiednimi osobami stanowczo. Osoby pracujące w OPS to jeden wielki kant i oszustwo.
Rozwiń
Gość
Gość (22 maja 2012 o 04:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
~Gosciu~ jeśli nie znasz osobiście sytuacji tej rodziny wiec nie wypisuj takich bzdur i nie bron pani kierownik bigos bo to nie jest jedyny przypadek kiedy p. kierownik podejmuje decyzje szkodzące ludziom,
Rozwiń
śwaidczenie pielegnacyjne
śwaidczenie pielegnacyjne (22 maja 2012 o 00:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Świadczenie pielęgnacyjne przyznawane jest współmałzonkowi o ile nie jest on sam niezdolny do opieki nad niepełnosprawnym współmałzonkiem. Znaczy to tyle, że żona może opiekować się niepełnosprawnym mężem. Prosze odwołać sie do SKO. Jesli SKO równiez odmówi ( podtrzyma zdanie OPS ) złożyc koniecznie skargę do WSA. WSA = Wojewódzki sąd administracyjny. Wyroki tego sądu wiążą wszystkie niższe instancje w sprawie. W odwołaniach i skardze opierać sie na zasadzie kostytucyjności, orzeczniach TK ( Trybunału konstytucyjnego i wyrokach WSA. Wszytko do zebrania w internecie w
[url="http://orzeczenia.nsa.gov.pl/"]Centralna Baza Orzeczeń Sądów Administracyjnych[/url]. http://orzeczenia.nsa.gov.pl/cbo/query

wpisac świadczenia pielegnacyjne - tam jest cała masa orzeczeń w temacie.
Rozwiń
Gość
Gość (19 maja 2012 o 12:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a jak mąż był zdrowy to tej pani się nie chciało pracować,
Rozwiń
irena
irena (19 maja 2012 o 10:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a może p. Bigos pozbawić etatu w OPS i niech opiekuje się swoją zdrową rodziną za 900 zł
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!