piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Lubelskie

Strażacy dostaną 4,5 mln zł na rozbudowę bazy treningowej

Dodano: 3 sierpnia 2011, 18:06

Podczas szkolenia w ośrodku świeżo upieczeni strażacy, przekonają się jak się pracuje gdy gęsty dym
Podczas szkolenia w ośrodku świeżo upieczeni strażacy, przekonają się jak się pracuje gdy gęsty dym

Dym utrudni widoczność, wokół będzie gorąco i bardzo głośno. W ośrodku szkoleniowym przy ul. Metalurgicznej powstanie miejsce imitujące płonący budynek. Tam będą trenować się strażacy z całego regionu.

– Takiego miejsca w naszym województwie jeszcze nie było – mówi mł. bryg. Piotr Sierociński, zastępca naczelnika Ośrodka Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Lublinie.

Ośrodek szkoleniowy przy ul. Metalurgicznej już działa, jednak trzy budynki nadal są nie wykorzystane. Strażacy postarali się o unijne fundusze na jego rozbudowę. – W ramach RPO dostaniemy 4,5 mln zł. Cały projekt ma kosztować 6 mln, więc różnicę pokryjemy z własnych środków – wyjaśnia kpt. Wojciech Miciuła, rzecznik komendanta.

W dwóch budynkach będą sale szkoleniowe, ale głównym elementem centrum będzie trenażer. – Będą tam warunki imitujące te, jakie panują w budynku zajętym przez ogień – tłumaczy Piotr Sierociński.

– Już podczas podstawowego szkolenia strażacy, przekonają się jak się pracuje, gdy wokół panuje bardzo wysoka temperatura, gęsty dym zasłania widoczność i jest bardzo głośno – dodaje.

Dym będzie wypuszczany ze ścian, nowoczesne urządzenia podniosą temperaturę w pomieszczeniu, a z głośników będą wydobywać się krzyki ludzi wołających o pomoc. – Chodzi nam głównie o to, by sprawdzić, jak strażak radzi sobie z obciążeniem psychofizycznym – zaznacza Sierociński.

Im bardziej zaawansowane szkolenie, tym trudniejsze zadanie przed strażakami: od pokonania toru przeszkód, do znalezienia ukrytych przedmiotów. – Miejsce będzie dwupoziomowe, przeszkody i układ pomieszczeń będą zmieniane – dodaje Sierociński.
Obiekt zostanie wyposażony w monitoring, a w podłodze znajdą czujniki ruchu.

– Jeśli ratownik będzie ćwiczył w warunkach silnego zadymienia, to czujniki powiedzą nam gdzie jest w tym momencie i co robi – tłumaczy Piotr Sierociński.

Dziś strażacy uczą się w przenośnej komorze, wielkości przyczepy tira. – Daje to o wiele mniejsze możliwości, niż planowany obiekt – dodaje strażak.

Skorzystają na tym także mieszkańcy pobliskich baraków. – Wokół całego naszego ośrodka będzie dostęp do internetu – zapowiada Agnieszka Głos z komendy wojewódzkiej straży.

Wszystko ma być gotowe do końca 2013 roku. – Jak tylko podpiszemy umowę na przekazanie nam środków unijnych, ogłosimy przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie ośrodka – dodaje Głos.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!