Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

24 stycznia 2012 r.
13:30
Edytuj ten wpis

Szkoły do likwidacji w woj. lubelskim. Pełna lista

0 14 A A
W Chełmie miasto planuje wygaszenie dwóch szkół: Gimnazjum nr 3 i SP nr 10. Choć rada jeszcze nie pr
W Chełmie miasto planuje wygaszenie dwóch szkół: Gimnazjum nr 3 i SP nr 10. Choć rada jeszcze nie pr

Już 21 szkół wyznaczonych do likwidacji zgłosiły do tej pory do lubelskiego kuratorium samorządy z naszego regionu. Lista może być znacznie dłuższa, bo gminy dopiero szykują największe cięcia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Największego nasilenia spodziewamy się na koniec stycznia i lutego – zapowiada Krzysztof Babisz, lubelski kurator oświaty. – Ale już można się przypuszczać, że zagrożonych placówek może być w tym roku więcej niż w ubiegłym.

Rok temu liczba szkół z naszego regionu wyznaczonych do likwidacji, przekształcenia lub przekazania stowarzyszeniom przekroczyła 70. Mimo protestów rodziców i związków zawodowych zmiany dotknęły ponad tysiąc uczniów i przeszło 200 nauczycieli. Część z nich straciła pracę.

Decyzję o likwidacji szkół podejmują samorządy. O takim zamiarze do końca lutego muszą poinformować rodziców i kuratorium. To ono wydaje opinię w każdej sprawie. – Która i tak w przypadku likwidacji nie jest wiążąca – podkreśla Babisz. – Wyjątkiem jest połączenie szkoły podstawowej z gimnazjum, gdzie organ prowadzący musi uszanować naszą opinię.

To zablokowało plany urzędników z Międzyrzeca, którzy chcieli połączyć przedszkole z podstawówką i gimnazjum. Kuratorium się sprzeciwiło. – M.in. dlatego, że przedszkole mieściłoby się w innym budynku, oddalonym o kilkaset metrów od reszty zespołu – tłumaczy kurator. Sprawa trafiła do Wojewódzkiego, a potem do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ten drugi (podobnie jak pierwszy wcześniej) uznał właśnie, że opinia kuratorium była słuszna.

Do łączenia dojdzie za to w gminie Stężyca. W jego wyniku zlikwidowane zostaną przedszkole i szkoła podstawowa w Paprotni. Dzieci przeniosą do zespołu szkół w sąsiednich Piotrowicach. – To wręcz modelowy sposób załatwienia sprawy, gdzie gmina podjęła decyzję o likwidacji wspólnie z nauczycielami i rodzicami, przy ich zgodzie – podkreśla kurator.

W innych miejscowościach takiej zgody nie ma. Np. w Chełmie, gdzie magistrat chce zlikwidować kilka szkół, protestujący przeciwko temu rodzice wyszli w ub. tygodniu na ulice. Ci z SP nr 10 zablokowali w piątek ul. Lubelską.

Dzień wcześniej spotkali się z władzami miasta. – Propozycja wygaszenia to nie zamach na waszą szkołę, ale odpowiedzialne podejście do sytuacji, w jakiej się znajdujemy. Uczniów jest coraz mniej. Nie stać nas na utrzymanie dotychczasowej sieci szkół. Wiem, ze wszystkich nie sposób zadowolić, ale musimy wybrać mniejsze zło – mówiła prezydent Agata Fisz. – Szukacie oszczędności? Zacznijcie od siebie – wołali rodzice.

– Oszczędności do niekoniecznie likwidacja szkoły. Warto zwrócić uwagę na organizację szkoły, liczbę uczniów w klasach, stanowisk kierowniczych czy osób zatrudnionych w administracji – podkreśla kurator Babisz. – Mieliśmy przypadek szkoły, gdzie w klasach było po 15-16 uczniów, a klas tak wiele, że można było stworzyć etat wicedyrektora. Zmniejszenie liczby klas – żeby było w nich po 25 uczniów – to jeden czy dwa etaty nauczycielskie mniej i kilkadziesiąt tys. zł oszczędności rocznie.

Kurator apeluje też do samorządów o konsultowanie decyzji z rodzicami i nauczycielami. I żeby zamiast likwidować szkoły, przekazywać je do prowadzenia np. stowarzyszeniom.





Do likwidacji

szkoły filialne:
ZS Szkoła Podstawowa w Wojsławicach Kolonii Szkoła Filialna w Putnowicach Wielkich
ZS Szkoła Podstawowa w Wojsławicach Kolonii Szkoła Filialna w Hucie
ZS Szkoła Podstawowa w Wojsławicach Kolonii Szkoła Filialna w Majdanie Ostrowskim
Zespół Szkół i Przedszkola w Tarnawatce Szkoła Filialna w Niemirówku
Zespół Szkół Publicznych w Łaszczówce Szkoła Filialna w Rudzie Wołoskiej

przedszkola:
Zespół Placówek Oświatowych w Paprotni Publiczne Przedszkole w Paprotni

szkoły podstawowe:
Zespół Placówek Oświatowych w Paprotni Szkoła Podstawowej w Paprotni
Szkoła Podstawowa im M. Kopernika w Wólce Okopskiej
Szkoła Podstawowa im P Szydłowskiego w Michałówce
Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Dołholisce
Szkoła Podstawowa w Dubicy
Szkoła Podstawowa w Polubiczach
Szkoła Podstawowa w Jezierni
Szkoła Podstawowa w Ulowie
Szkoła Podstawowa w Przeorsku
Szkoła Podstawowa w Justynówce
Szkoła Podstawowa w Typinie
Szkoła Podstawowa im. Ks. Bp. Ignacego Krasickiego w Pławanicach
Szkoła Podstawowa w Matczu
Szkoła Podstawowa w Kopyłowie

gimnazja:
ZSO z Oddziałami Integracyjnymi w Brzeźnie
Gimnazjum w Brzeźnie

internaty:
Internaty w ZS Nr 1 i w ZS Nr 4 w Tomaszowie Lubelskim

Do przekazania stowarzyszeniom

szkoły filialne:
Szkoła Podstawowa w Przybysławicach Szkoła Filialna w Borkowie

szkoły podstawowe:
Szkoła Podstawowa w Stanisławowie
Szkoła Podstawowa w Górecku Starym
Szkoła Podstawowa w Czerniejowie

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
majstersztyk / 25 stycznia 2012 o 23:59
Osobiście jako mieszkaniec Brzeźna bardzo cieszę się z likwidacji owej placówki. Dziwię się że nie zamknięto jej wcześniej. Dzieci niema, w szkole nauczycielki karcą uczniami uważanymi za "gorszych", dyrektorka utworzyła sobie klikę i teraz trzęsą wsią. A przynajmniej tak im się wydaje. Pozim nauczania zerowy. Zastanawiam się czy tam w ogóle jakiś nauczyciel się na czymś zna. Nad kilkoma osobami śmiem dyskutować. Większość pracuje po znajomości, bez jakichkolwiek kompetencji. Więc teraz sieją propagandę, bo stracą pracę i nikt ich nigdzie indziej nie weźmie. Strach wspominać co tam się działo na lekcjach....
Osobiście jako mieszkaniec Brzeźna bardzo cieszę się z likwidacji owej placówki. Dziwię się że nie zamknięto jej wcześniej. Dzieci niema, w szkole nauczycielki karcą uczniami uważanymi za "gorszych", dyrektorka utworzyła sobie klikę i teraz trzęsą wsią. A przynajmniej tak im się wydaje. Pozim nauczania zerowy. Zastanawiam się czy tam w ogóle jakiś nauczyciel się na czymś zna. Nad kilkoma osobami śmiem dyskutować. Większość pracuje po znajomości, bez jakichkolwiek kompetencji. Więc teraz sieją propagandę, bo stracą pracę i nikt ich ... rozwiń
Avatar
pomoc zabia wola / 25 stycznia 2012 o 19:38
http://www.tvp.pl/lublin/reportaze/zdarzenia-magazyn-reporterow/wideo/19-stycznia-2012/6229727
Avatar
karol / 25 stycznia 2012 o 10:23
A o co wam ludzie chodzi ...??? Nie moze byc tak, ze w klasie jest 3 (slownie trzech ) uczniow. A takie wlasnie sytuacje istnieja. Brawo samorzadowcy! Czas zrobic porzadek!
Avatar
fabrykant / 25 stycznia 2012 o 09:16
proponuję klasy łączone w ramach oszczędności...ja takim trybem sie kształciłem i dzisiaj jestem kimś bo mam plecy w PO!
Avatar
kalafior / 25 stycznia 2012 o 09:15
Szkola Podstawowa w Krepcu do likwidacji.
Avatar
gość / 25 stycznia 2012 o 07:32
[quote name='Gość' timestamp='1327440114' post='587811']


człowieku, czegoś się najarał??????????????????????????????????? w oczach ci się dwoi??? a może troi???? w żadnej szkole nie znajdziesz klasy liczniejszej niż 25 osób.

[/quote]
Niestety, mylisz się. Jest wiele szkół, w których jest nawet po 30, 32 w jednej klasie. Z przyczyn ekonomicznych właśnie. Zamiast dwóch piętnasto, szesnastosoobowych jest jedna duża. Nie patrz na szkoły tylko przez pryzmat malutkich wioseczek, gdzie często jest dwójka dzieci w jednym roczniku. Po likwidacji małych szkół dzieci są umieszczane w większych zbiorczych szkołach, gdzie ze względu na warunki lokalowe, ale przede wszystkim ekonomiczne, są z nich tworzone takie duże oddziały.
[quote name='Gość' timestamp='1327440114' post='587811']


człowieku, czegoś się najarał??????????????????????????????????? w oczach ci się dwoi??? a może troi???? w żadnej szkole nie znajdziesz klasy liczniejszej niż 25 osób.

[/quote]
Niestety, mylisz się. Jest wiele szkół, w których jest nawet po 30, 32 w jednej klasie. Z przyczyn ekonomicznych właśnie. Zamiast dwóch piętnasto, szesnastosoobowych jest jedna duża. Nie patrz na szkoły tylko przez p... rozwiń
Avatar
gość / 25 stycznia 2012 o 07:24
[quote name='Prawda BOLI' timestamp='1327411846' post='587636']
głupim narodem, kieruję sie prościej!!
POwodzenia wyborcy PO!!
wasze dzieci będą na jabłka jeździć do Niemiec.
Z drugiej stony skończy się co roczne picie kawy i 3 miesięczne co roczne płatne wakacje nauczycieli!!
POzdro
[/quote]
co roczne picie kawy? a co to jest? jakas nowa tradycja? czy po prostu szkoda Ci, że ktoś kawę pije? Ty nie pijesz?
Avatar
Gość / 24 stycznia 2012 o 22:21
[quote name='Gość' timestamp='1327438141' post='587793']
[size="3"]Trudno tłumaczyć takim jak ty sprawy tak oczywiste, że:
Ekonomiczniej jest zgromadzić w jednej klasie 400 uczniów,
na tych 400 uczniów dać jednego nauczyciela,
Z tyłu zaś sali wykładowej postawić niskoopłacanych pomocników (kapo) z biczami i hanajami.
Koszty zatrudnienia rozdzielą się wtedy na 400 uczniów nie na 120 lub 35.
Można też zrobić że państwo wcale nie prowadzi szkół.
Każdy sam ze swojej kieszeni płaci za szkołę.
Tylko na co wtedy przeznaczyć 75 % które sciąga obecnie PO
[/size]

[/quote]

człowieku, czegoś się najarał??????????????????????????????????? w oczach ci się dwoi??? a może troi???? w żadnej szkole nie znajdziesz klasy liczniejszej niż 25 osób.
i o jakim kapo mówisz??? dzisiejsze szkoły składają się z roszczeniowych nauczycieli, którzy są jedynie zainteresowani czy 1. każdego miesiąca wpłynęła wypłata na konto, a w wychowanie i kształcenie uczniów niejednokrotnie bardziej są zaangażowani praktykanci albo woźne. bardzo dobrze, że likwidują szkoły - jak taki nauczyciel zobaczy, że na wypłatę trzeba pracować przez co najmniej 40 godzin w tygodniu i modlić się, żeby była w terminie, to może na starość się czegoś nauczy. precz z uprzywilejowaniem!!
[quote name='Gość' timestamp='1327438141' post='587793']
[size="3"]Trudno tłumaczyć takim jak ty sprawy tak oczywiste, że:
Ekonomiczniej jest zgromadzić w jednej klasie 400 uczniów,
na tych 400 uczniów dać jednego nauczyciela,
Z tyłu zaś sali wykładowej postawić niskoopłacanych pomocników (kapo) z biczami i hanajami.
Koszty zatrudnienia rozdzielą się wtedy na 400 uczniów nie na 120 lub 35.
Można też zrobić że państwo wcale nie prowadzi szkół.
rozwiń
Avatar
Gość / 24 stycznia 2012 o 21:49
[quote name='Tomasz' timestamp='1327427654' post='587715']
Trudno tłumaczyć ludziom nie mającym jakiejkolwiek wiedzy ekonomicznej potrzebę zamykania takich małych szkół.
Dlaczego to tyle kosztuje? W szkole sześcioklasowej gdzie uczy się 120 osób potrzeba przykładowo 8 nauczycieli. W szkole sześcioklasowej gdzie uczy się 35 osób też muszą być nauczyciele między innymi polskiego, matematyki, przyrody, sztuki, wychowania fizycznego i tak dalej. Do tego dochodzi obsługa techniczna i utrzymanie budynku.
Koszty zatrudnienia tych osób w pierwszym przypadku dzielą się na 120 osób, a w drugiej 35 osób.

Ktoś powie: "No to jeśli w tej małej szkole nie potrzeba tylu nauczycieli i mają trochę lżej to może obniżyć im pensje? To też sposób na oszczędności." O nie, tak się nie da, bo nad nauczycielskim dobrobytem czuwa ta słynna Karta Nauczyciela, która gwarantuje każdemu nauczycielowi w kraju mniej więcej równe pobory (a nawet paradoksalnie większe z powodu dodatku wiejskiego dla nauczycieli pracujących w małych szkółkach, gdzie zajęcia w pięcioosobowych klasach trwają do godziny 13).

NIE DLA MAŁYCH SZKÓŁ
[/quote]

[size="3"]Trudno tłumaczyć takim jak ty sprawy tak oczywiste, że:
Ekonomiczniej jest zgromadzić w jednej klasie 400 uczniów,
na tych 400 uczniów dać jednego nauczyciela,
Z tyłu zaś sali wykładowej postawić niskoopłacanych pomocników (kapo) z biczami i hanajami.
Koszty zatrudnienia rozdzielą się wtedy na 400 uczniów nie na 120 lub 35.
Można też zrobić że państwo wcale nie prowadzi szkół.
Każdy sam ze swojej kieszeni płaci za szkołę.
Tylko na co wtedy przeznaczyć 75 % które sciąga obecnie PO
[/size]
[quote name='Tomasz' timestamp='1327427654' post='587715']
Trudno tłumaczyć ludziom nie mającym jakiejkolwiek wiedzy ekonomicznej potrzebę zamykania takich małych szkół.
Dlaczego to tyle kosztuje? W szkole sześcioklasowej gdzie uczy się 120 osób potrzeba przykładowo 8 nauczycieli. W szkole sześcioklasowej gdzie uczy się 35 osób też muszą być nauczyciele między innymi polskiego, matematyki, przyrody, sztuki, wychowania fizycznego i tak dalej. Do tego dochodzi obsługa techniczna i utrzymanie budynku.
... rozwiń
Avatar
Tomasz / 24 stycznia 2012 o 18:54
Trudno tłumaczyć ludziom nie mającym jakiejkolwiek wiedzy ekonomicznej potrzebę zamykania takich małych szkół.
Dlaczego to tyle kosztuje? W szkole sześcioklasowej gdzie uczy się 120 osób potrzeba przykładowo 8 nauczycieli. W szkole sześcioklasowej gdzie uczy się 35 osób też muszą być nauczyciele między innymi polskiego, matematyki, przyrody, sztuki, wychowania fizycznego i tak dalej. Do tego dochodzi obsługa techniczna i utrzymanie budynku.
Koszty zatrudnienia tych osób w pierwszym przypadku dzielą się na 120 osób, a w drugiej 35 osób.

Ktoś powie: "No to jeśli w tej małej szkole nie potrzeba tylu nauczycieli i mają trochę lżej to może obniżyć im pensje? To też sposób na oszczędności." O nie, tak się nie da, bo nad nauczycielskim dobrobytem czuwa ta słynna Karta Nauczyciela, która gwarantuje każdemu nauczycielowi w kraju mniej więcej równe pobory (a nawet paradoksalnie większe z powodu dodatku wiejskiego dla nauczycieli pracujących w małych szkółkach, gdzie zajęcia w pięcioosobowych klasach trwają do godziny 13).

NIE DLA MAŁYCH SZKÓŁ
Trudno tłumaczyć ludziom nie mającym jakiejkolwiek wiedzy ekonomicznej potrzebę zamykania takich małych szkół.
Dlaczego to tyle kosztuje? W szkole sześcioklasowej gdzie uczy się 120 osób potrzeba przykładowo 8 nauczycieli. W szkole sześcioklasowej gdzie uczy się 35 osób też muszą być nauczyciele między innymi polskiego, matematyki, przyrody, sztuki, wychowania fizycznego i tak dalej. Do tego dochodzi obsługa techniczna i utrzymanie budynku.
Koszty zatrudnienia tych osób w pierwszym przypadku dzielą się na 120 osób, a w drugiej 3... rozwiń
Avatar
majstersztyk / 25 stycznia 2012 o 23:59
Osobiście jako mieszkaniec Brzeźna bardzo cieszę się z likwidacji owej placówki. Dziwię się że nie zamknięto jej wcześniej. Dzieci niema, w szkole nauczycielki karcą uczniami uważanymi za "gorszych", dyrektorka utworzyła sobie klikę i teraz trzęsą wsią. A przynajmniej tak im się wydaje. Pozim nauczania zerowy. Zastanawiam się czy tam w ogóle jakiś nauczyciel się na czymś zna. Nad kilkoma osobami śmiem dyskutować. Większość pracuje po znajomości, bez jakichkolwiek kompetencji. Więc teraz sieją propagandę, bo stracą pracę i nikt ich nigdzie indziej nie weźmie. Strach wspominać co tam się działo na lekcjach....
Osobiście jako mieszkaniec Brzeźna bardzo cieszę się z likwidacji owej placówki. Dziwię się że nie zamknięto jej wcześniej. Dzieci niema, w szkole nauczycielki karcą uczniami uważanymi za "gorszych", dyrektorka utworzyła sobie klikę i teraz trzęsą wsią. A przynajmniej tak im się wydaje. Pozim nauczania zerowy. Zastanawiam się czy tam w ogóle jakiś nauczyciel się na czymś zna. Nad kilkoma osobami śmiem dyskutować. Większość pracuje po znajomości, bez jakichkolwiek kompetencji. Więc teraz sieją propagandę, bo stracą pracę i nikt ich ... rozwiń
Avatar
pomoc zabia wola / 25 stycznia 2012 o 19:38
http://www.tvp.pl/lublin/reportaze/zdarzenia-magazyn-reporterow/wideo/19-stycznia-2012/6229727
Avatar
karol / 25 stycznia 2012 o 10:23
A o co wam ludzie chodzi ...??? Nie moze byc tak, ze w klasie jest 3 (slownie trzech ) uczniow. A takie wlasnie sytuacje istnieja. Brawo samorzadowcy! Czas zrobic porzadek!
Avatar
fabrykant / 25 stycznia 2012 o 09:16
proponuję klasy łączone w ramach oszczędności...ja takim trybem sie kształciłem i dzisiaj jestem kimś bo mam plecy w PO!
Avatar
kalafior / 25 stycznia 2012 o 09:15
Szkola Podstawowa w Krepcu do likwidacji.
Avatar
gość / 25 stycznia 2012 o 07:32
[quote name='Gość' timestamp='1327440114' post='587811']


człowieku, czegoś się najarał??????????????????????????????????? w oczach ci się dwoi??? a może troi???? w żadnej szkole nie znajdziesz klasy liczniejszej niż 25 osób.

[/quote]
Niestety, mylisz się. Jest wiele szkół, w których jest nawet po 30, 32 w jednej klasie. Z przyczyn ekonomicznych właśnie. Zamiast dwóch piętnasto, szesnastosoobowych jest jedna duża. Nie patrz na szkoły tylko przez pryzmat malutkich wioseczek, gdzie często jest dwójka dzieci w jednym roczniku. Po likwidacji małych szkół dzieci są umieszczane w większych zbiorczych szkołach, gdzie ze względu na warunki lokalowe, ale przede wszystkim ekonomiczne, są z nich tworzone takie duże oddziały.
[quote name='Gość' timestamp='1327440114' post='587811']


człowieku, czegoś się najarał??????????????????????????????????? w oczach ci się dwoi??? a może troi???? w żadnej szkole nie znajdziesz klasy liczniejszej niż 25 osób.

[/quote]
Niestety, mylisz się. Jest wiele szkół, w których jest nawet po 30, 32 w jednej klasie. Z przyczyn ekonomicznych właśnie. Zamiast dwóch piętnasto, szesnastosoobowych jest jedna duża. Nie patrz na szkoły tylko przez p... rozwiń
Avatar
gość / 25 stycznia 2012 o 07:24
[quote name='Prawda BOLI' timestamp='1327411846' post='587636']
głupim narodem, kieruję sie prościej!!
POwodzenia wyborcy PO!!
wasze dzieci będą na jabłka jeździć do Niemiec.
Z drugiej stony skończy się co roczne picie kawy i 3 miesięczne co roczne płatne wakacje nauczycieli!!
POzdro
[/quote]
co roczne picie kawy? a co to jest? jakas nowa tradycja? czy po prostu szkoda Ci, że ktoś kawę pije? Ty nie pijesz?
Avatar
Gość / 24 stycznia 2012 o 22:21
[quote name='Gość' timestamp='1327438141' post='587793']
[size="3"]Trudno tłumaczyć takim jak ty sprawy tak oczywiste, że:
Ekonomiczniej jest zgromadzić w jednej klasie 400 uczniów,
na tych 400 uczniów dać jednego nauczyciela,
Z tyłu zaś sali wykładowej postawić niskoopłacanych pomocników (kapo) z biczami i hanajami.
Koszty zatrudnienia rozdzielą się wtedy na 400 uczniów nie na 120 lub 35.
Można też zrobić że państwo wcale nie prowadzi szkół.
Każdy sam ze swojej kieszeni płaci za szkołę.
Tylko na co wtedy przeznaczyć 75 % które sciąga obecnie PO
[/size]

[/quote]

człowieku, czegoś się najarał??????????????????????????????????? w oczach ci się dwoi??? a może troi???? w żadnej szkole nie znajdziesz klasy liczniejszej niż 25 osób.
i o jakim kapo mówisz??? dzisiejsze szkoły składają się z roszczeniowych nauczycieli, którzy są jedynie zainteresowani czy 1. każdego miesiąca wpłynęła wypłata na konto, a w wychowanie i kształcenie uczniów niejednokrotnie bardziej są zaangażowani praktykanci albo woźne. bardzo dobrze, że likwidują szkoły - jak taki nauczyciel zobaczy, że na wypłatę trzeba pracować przez co najmniej 40 godzin w tygodniu i modlić się, żeby była w terminie, to może na starość się czegoś nauczy. precz z uprzywilejowaniem!!
[quote name='Gość' timestamp='1327438141' post='587793']
[size="3"]Trudno tłumaczyć takim jak ty sprawy tak oczywiste, że:
Ekonomiczniej jest zgromadzić w jednej klasie 400 uczniów,
na tych 400 uczniów dać jednego nauczyciela,
Z tyłu zaś sali wykładowej postawić niskoopłacanych pomocników (kapo) z biczami i hanajami.
Koszty zatrudnienia rozdzielą się wtedy na 400 uczniów nie na 120 lub 35.
Można też zrobić że państwo wcale nie prowadzi szkół.
rozwiń
Avatar
Gość / 24 stycznia 2012 o 21:49
[quote name='Tomasz' timestamp='1327427654' post='587715']
Trudno tłumaczyć ludziom nie mającym jakiejkolwiek wiedzy ekonomicznej potrzebę zamykania takich małych szkół.
Dlaczego to tyle kosztuje? W szkole sześcioklasowej gdzie uczy się 120 osób potrzeba przykładowo 8 nauczycieli. W szkole sześcioklasowej gdzie uczy się 35 osób też muszą być nauczyciele między innymi polskiego, matematyki, przyrody, sztuki, wychowania fizycznego i tak dalej. Do tego dochodzi obsługa techniczna i utrzymanie budynku.
Koszty zatrudnienia tych osób w pierwszym przypadku dzielą się na 120 osób, a w drugiej 35 osób.

Ktoś powie: "No to jeśli w tej małej szkole nie potrzeba tylu nauczycieli i mają trochę lżej to może obniżyć im pensje? To też sposób na oszczędności." O nie, tak się nie da, bo nad nauczycielskim dobrobytem czuwa ta słynna Karta Nauczyciela, która gwarantuje każdemu nauczycielowi w kraju mniej więcej równe pobory (a nawet paradoksalnie większe z powodu dodatku wiejskiego dla nauczycieli pracujących w małych szkółkach, gdzie zajęcia w pięcioosobowych klasach trwają do godziny 13).

NIE DLA MAŁYCH SZKÓŁ
[/quote]

[size="3"]Trudno tłumaczyć takim jak ty sprawy tak oczywiste, że:
Ekonomiczniej jest zgromadzić w jednej klasie 400 uczniów,
na tych 400 uczniów dać jednego nauczyciela,
Z tyłu zaś sali wykładowej postawić niskoopłacanych pomocników (kapo) z biczami i hanajami.
Koszty zatrudnienia rozdzielą się wtedy na 400 uczniów nie na 120 lub 35.
Można też zrobić że państwo wcale nie prowadzi szkół.
Każdy sam ze swojej kieszeni płaci za szkołę.
Tylko na co wtedy przeznaczyć 75 % które sciąga obecnie PO
[/size]
[quote name='Tomasz' timestamp='1327427654' post='587715']
Trudno tłumaczyć ludziom nie mającym jakiejkolwiek wiedzy ekonomicznej potrzebę zamykania takich małych szkół.
Dlaczego to tyle kosztuje? W szkole sześcioklasowej gdzie uczy się 120 osób potrzeba przykładowo 8 nauczycieli. W szkole sześcioklasowej gdzie uczy się 35 osób też muszą być nauczyciele między innymi polskiego, matematyki, przyrody, sztuki, wychowania fizycznego i tak dalej. Do tego dochodzi obsługa techniczna i utrzymanie budynku.
... rozwiń
Avatar
Tomasz / 24 stycznia 2012 o 18:54
Trudno tłumaczyć ludziom nie mającym jakiejkolwiek wiedzy ekonomicznej potrzebę zamykania takich małych szkół.
Dlaczego to tyle kosztuje? W szkole sześcioklasowej gdzie uczy się 120 osób potrzeba przykładowo 8 nauczycieli. W szkole sześcioklasowej gdzie uczy się 35 osób też muszą być nauczyciele między innymi polskiego, matematyki, przyrody, sztuki, wychowania fizycznego i tak dalej. Do tego dochodzi obsługa techniczna i utrzymanie budynku.
Koszty zatrudnienia tych osób w pierwszym przypadku dzielą się na 120 osób, a w drugiej 35 osób.

Ktoś powie: "No to jeśli w tej małej szkole nie potrzeba tylu nauczycieli i mają trochę lżej to może obniżyć im pensje? To też sposób na oszczędności." O nie, tak się nie da, bo nad nauczycielskim dobrobytem czuwa ta słynna Karta Nauczyciela, która gwarantuje każdemu nauczycielowi w kraju mniej więcej równe pobory (a nawet paradoksalnie większe z powodu dodatku wiejskiego dla nauczycieli pracujących w małych szkółkach, gdzie zajęcia w pięcioosobowych klasach trwają do godziny 13).

NIE DLA MAŁYCH SZKÓŁ
Trudno tłumaczyć ludziom nie mającym jakiejkolwiek wiedzy ekonomicznej potrzebę zamykania takich małych szkół.
Dlaczego to tyle kosztuje? W szkole sześcioklasowej gdzie uczy się 120 osób potrzeba przykładowo 8 nauczycieli. W szkole sześcioklasowej gdzie uczy się 35 osób też muszą być nauczyciele między innymi polskiego, matematyki, przyrody, sztuki, wychowania fizycznego i tak dalej. Do tego dochodzi obsługa techniczna i utrzymanie budynku.
Koszty zatrudnienia tych osób w pierwszym przypadku dzielą się na 120 osób, a w drugiej 3... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 maja 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 maja 2018 r. 0 0

Rząd obiecuje 22 nowe mosty. Jeden ma powstać w woj. lubelskim [lokalizacje]
galeria

Rząd obiecuje 22 nowe mosty. Jeden ma powstać w woj. lubelskim [lokalizacje] 10 10

W ciągu najbliższych lat zaproponujemy program budowy 22 mostów na Wiśle, Odrze, Bugu, Narwi, Pilicy, Warcie i w wielu miejscach Polski – poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Znamy lokalizacje nowych mostów.

Puławy: Lista miejskich zadań do przeglądu

Puławy: Lista miejskich zadań do przeglądu 3 0

Puławscy radni w czwartek przyjmą raport o wykonaniu Programu Zamierzeń Inwestycyjnych. To dokument mówiący o tym, które z dziesiątek zaplanowanych zadań zostały już wykonane, a na które nadal czekamy. Wśród tych ostatnich jest m.in. przedłużenie ul. Powiśle, czy montaż windy w ratuszu.

Przemytnicy stracili 475 podrabianych kurtek. Ale ubrania się nie zmarnują

Przemytnicy stracili 475 podrabianych kurtek. Ale ubrania się nie zmarnują 23 1

Podrobione kurtki trafią do podopiecznych lubelskiego Polskiego Czerwonego Krzyża. Celnicy z Małaszewicz odebrali je przemytnikom.

Lublin: Skradziono wózek inwalidzki, rodzina prosi o pomoc

Lublin: Skradziono wózek inwalidzki, rodzina prosi o pomoc 39 3

Elektryczny wózek inwalidzki został skradziony z klatki bloku przy ul. Skautów w Lublinie.

Karczemna awantura, szarpanie i wyzwiska na przyjęciu komunijnym. O co poszło?
galeria
film

Karczemna awantura, szarpanie i wyzwiska na przyjęciu komunijnym. O co poszło? 72 13

Poszło o rosół, który ponoć miał być nieświeży. Do tego nie wszyscy mieli dostać drugie danie. Przyjęcie komunijne w restauracji „Krokus” w Chełmie zakończyło się karczemną awanturą, szarpaniem i wyzwiskami. Sprawą zajęła się policja i prokuratura.

Burze w woj. lubelskim: Spadł grad, wiele interwencji strażaków

Burze w woj. lubelskim: Spadł grad, wiele interwencji strażaków 38 2

Strażacy kilkanaście razy interweniowali po burzach, które przechodzą nad woj. lubelskim.

Lublin: Wystawa Grupy Twórczej w Galerii w Pasażu
25 maja 2018, 17:00

Lublin: Wystawa Grupy Twórczej w Galerii w Pasażu 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 25 maja o godz. 17 w Galerii w Pasażu (Pracownie Kultury Tatary, ul. Hutnicza 28A) odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Grupy Twórczej pod tytułem Pasja tworzenia.

Mieszkanie Plus w Lubelskiem: Premier wręczy klucze. Dlaczego niektórzy lokatorzy rezygnują?
galeria

Mieszkanie Plus w Lubelskiem: Premier wręczy klucze. Dlaczego niektórzy lokatorzy rezygnują? 54 13

W sobotę pierwsi lokatorzy dostaną klucze do Mieszkań Plus. A wręczać je będzie premier Mateusz Morawiecki. Tyle że lokale są w stanie deweloperskim i trzeba jeszcze grubych tysięcy, żeby w nich zamieszkać.

POP Arena: Alvaro Soler i Alphaville w Lublinie. Bilety na koncert już w sprzedaży
galeria
film

POP Arena: Alvaro Soler i Alphaville w Lublinie. Bilety na koncert już w sprzedaży 47 0

Dziś zaczęła się sprzedaż biletów na koncert POP Arena, którego główną gwiazdą będzie Alvaro Soler, przed którym wystąpi grupa Alphaville.

Azoty po raz szósty zagrają o brązowy medal

Azoty po raz szósty zagrają o brązowy medal 5 0

PGNIG SUPERLIGA PIŁKARZY RĘCZNYCH Po raz szósty w historii Azoty Puławy zagrają o trzecie miejsce mistrzostw Polski. Zmierzą się z rewelacyjną Gwardią Opole

Finałowy koncert XXII Forum Lutosławskiego
25 maja 2018, 19:00

Finałowy koncert XXII Forum Lutosławskiego 1 0

Co Gdzie Kiedy. Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprasza na finałowy koncert 22. edycji Forum Lutosławskiego MOST. W piątek, 25 maja o godz. 19 na scenie Filharmonii wystąpią Robert Kabara, Kamil Tomanek i Aleksandra Ohar.

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat 0 0

Poniedziałkowe losowanie (21.05.2018) Ekstra Pensji okazało się szczęśliwe dla osoby, która kupiła zakład tej gry w punkcie LOTTO przy ulicy Kopernika 4 w Pucku (woj. pomorskie).

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje
galeria
film

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje 425 13

24 czerwca uruchomione ma być niedzielne połączenie kolejowe z Lublina do Włodawy przez Okuninkę. Pociąg ma kursować do ostatniej niedzieli sierpnia włącznie.

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej 8 13

Końcówka sezonu zapowiada się niezwykle ciekawie. W walce o awans faworytami są: Resovia, KSZO i Motor. Temu tercetowi szyki może jeszcze pokrzyżować Chełmianka. Biało-zieloni w najbliższą sobotę zmierzą się w derbach z lubelskim klubem. Gospodarze spodziewają się tłumów na meczu, dlatego apelują o wcześniejszy zakup biletu

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!